OpenAI در مسیر رسیدن به بیش از یک میلیارد دلار درآمد در ۱۲ ماه آینده است. این افزایش قابل‌توجه در درآمد به فروش نرم‌افزار پیشرفته هوش مصنوعی و قابلیت‌های محاسباتی مرتبط این شرکت ارائه‌دهنده پیشرو راه‌حل‌های هوش مصنوعی نسبت داده می‌شود. درآمد ماهانه این شرکت به طور سرسام‌آوری به میانگین چشمگیر ۸۰ میلیون دلار رسیده که نشان‌دهنده افزایش قابل‌توجهی نسبت به درآمد کل ۲۸ میلیون دلاری آنها برای کل سال ۲۰۲۲، پیش از معرفی مدل زبانی ChatGPT آنها در ماه نوامبر است. اما با وجود تمامی این اوصاف، همچنان مشخص نیست که OpenAI سودآور خواهد بود یا خیر؟

بر اساس گزارشThe Information، این افزایش درآمد ناشی از فروش نرم‌افزار هوش مصنوعی و ظرفیت محاسباتی مربوطه است. OpenAI  به طور متوسط ​​۸۰ میلیون دلار در ماه به دست می‌آورد که این میزان از ۲۸ میلیون دلار درآمد کل سال ۲۰۲۲ این شرکت پیش از اینکه ChatGPT  در ماه نوامبر همان سال وارد صحنه شود، افزایش یافته است.

رشد سریع درآمد نشان می‌دهد که توسعه‌دهندگان اپلیکیشن و شرکت‌‎ها در حال یافتن راه‌هایی برای استفاده از فناوری هوش مصنوعی مکالمه OpenAI به منظور کسب درآمد یا صرفه‌جویی در پول هستند.

با وجود افزایش درآمد چشمگیر OpenAI به بیش از ۱ میلیارد دلار، مسیر سودآوری برای این شرکت نامشخص است، زیرا تنها در سال گذشته، OpenAI متحمل ضرر قابل‌توجهی در حدود ۵۴۰ میلیون دلار شد که عمدتاً به توسعه فناوری‌های پیشرفته GPT-4 و ChatGPT نسبت داده می‌شود. ایجاد و نگهداری مدل‌های زبانی بزرگ نیاز به قدرت محاسباتی قابل‌توجهی دارد که برای این منظور اغلب به سرورهای مجهز به تراشه‌های تخصصی نیاز است و رفع این نیاز به افزایش هزینه‌های شرکت بیشتر دامن می‌زند.

همچنین مشخص نیست که چند درصد از این درآمد حاصل از اشتراک ChatGPT است. طبق اطلاعات و به نقل از یک منبع آگاه، در ماه مارس، OpenAI  بین یک میلیون تا دو میلیون مشترک داشت که ۲۰ دلار در ماه پرداخت می‌کردند. اهمیت این درآمد از اشتراک در چشم انداز مالی کلی OpenAI همچنان یک نقطه عطف است و پویایی پیچیده موجود در چشم‌انداز مالی شرکت را بیشتر برجسته می‌کند.

مشتریان شناخته شده OpenAI عبارتند از: جین استریت، یک شرکت تجاری وال استریت، مورگان استنلی، زوم، ویکس، نوشن، استرایپ، دولینگو، دیتابریکس و دیگر شرکت‌ها. سایر شرکت‌های بزرگ مانندIkea، Volvo  و Coca-Cola از طریق Microsoft Azure  به فناوری OpenAI دسترسی پیدا می‌کنند.

OpenAI اخیرا ChatGPT Enterprise را راه‌اندازی کرده است که به کسب‌و‌کار کنترل و امنیت داده‌های آنها را می‌دهد. دسترسی نامحدود به مدل زبان بزرگ GPT-4 و قابلیت پردازش متن یا فایل‌های طولانی‌تر را ارائه می‌دهد. نسخه سازمانی نیز دو برابر سریعتر از ChatGPT استاندارد است.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *