با بهینه سازی جریان هوا، هزینه های انرژی در مرکز داده کاهش می یابد. راه های بی شماری برای بهبود بهره وری انرژی در مراکز داده وجود دارد. بسیاری از اینها، مانند “کولرهای شناور” گران و پیچیده هستند. یک راه بسیار ساده تر برای کاهش هزینه های انرژی مرکز داده، بهبود کارایی جریان هوا است. هرچه هوا راحت تر از طریق مرکز داده حرکت کند، سیستم های HVAC کارآمدتر می توانند تجهیزات را خنک نگه دارند. با در نظر گرفتن این موضوع، در اینجا نگاهی به گام های عملی برای بهینه سازی جریان هوای مرکز داده می اندازیم.

1. نشتی و نشتی در تجهیزات خود را تعمیر کنید.

در این قسمت، ما با واضح ترین راه برای بهبود جریان هوا شروع می کنیم. و این چیزی نیست جز رفع نشتی که به هوای سرد اجازه می دهد در جهت هایی غیر از آنچه می خواهید جریان یابد. برای مثال، اگر می‌خواهید یک کابینت سرور را خنک کنید، سوراخ‌ها یا شکاف‌های بیرونی کابینت می‌تواند کارایی سیستم‌های خنک‌کننده هوا را کاهش دهد.

ممکن است نتوانید هر شکاف یا سوراخی را ببندید، زیرا برخی از این شکاف ها به دلیل اتصال آنها به تجهیزات شما، مانند اتصال کابل، نمی توانند بسته شوند. اما تا آنجا که ممکن است، نشتی ها را برای بهبود کارایی جریان هوا پیدا و رفع کنید.

2. گردش هوا بین تجهیزات مرکز داده.

یک راه ساده اما حیاتی دیگر برای بهبود جریان هوا این است که مطمئن شوید سیستم های خنک کننده شما به درستی کار می کنند. برای انجام این کار، به جای پر کردن کل مرکز داده خود با هوای خنک یا دمیدن آن به سمت سرورها و سایر تجهیزات تولید کننده گرما، منابع هوای سرد خود را تا حد امکان مستقیماً به سمت تجهیزاتی که می خواهید خنک کنید هدایت کنید.

پیگیری این استراتژی ممکن است نیاز به کانال کشی بیشتر و نصب تجهیزات HVAC برای جابجایی هوای مورد نظر در فواصل بیشتر داشته باشد، اما اگر صرفه جویی در مصرف انرژی حاصل شود، هزینه های اولیه ارزش آن را دارد.

3. فن هایی با ظرفیت بالاتر برای پخش هوای سرد نصب کنید.

حتی اگر در حال حاضر هوای سرد را در مرکز داده خود هدف قرار داده اید، افزایش ظرفیت فن ها یا فن هایی که هوای سرد را به حرکت در می آورند می تواند هوا را بهتر به گردش درآورد.

درست است که فن های با ظرفیت بالاتر برای کار کردن به قدرت بیشتری نیاز دارند. اما برق مورد نیاز برای چرخاندن یک فن بسیار کمتر از برق مورد نیاز برای خنک کردن هوا است. این بدان معناست که اگر فن های قوی تر به شما اجازه دهند هوای خنک را به طور موثرتری در مرکز داده خود توزیع کنید، به بهره وری انرژی بیشتری دست خواهید یافت.

نکته اینجاست که اگر هوای خنک از قبل به درستی توزیع شده باشد یا هوا به جای سرد با دمای اتاق یکی باشد، افزایش ظرفیت فن کمک چندانی نخواهد کرد و ممکن است هزینه تامین برق فن ها را افزایش دهد. از سوی دیگر، مهم است که به سرعت بالاتر فن به عنوان یک راه حل ارزان برای جریان هوای بهتر فکر نکنید. در واقع بهتر است به دلایل اصلی جریان هوای ناکارآمد پرداخته شود تا اینکه پنکه های بزرگتر بخرید.

وقتی سرعت بالای فن با سایر اقدامات برای بهینه‌سازی استفاده از هوای خنک‌کننده ترکیب می‌شود، این ویژگی می‌تواند به اطمینان از کارآمدترین جریان هوای مرکز داده کمک کند.

4. کابینت های سرور را در مقابل یکدیگر قرار دهید.

پشت کابینت سرور معمولاً جایی است که بیشترین گرما تولید می شود. اگر پشت یک کابینت سرور رو به جلوی کابینت دیگر باشد، خنک کردن سرورها مشکل می شود. در این سناریو، جریان هوا را با دمیدن هوای سرد به راهروهای سرور که یک طرف راهرو گرمتر از طرف دیگر است، متوقف می‌کنید. در نتیجه، بازده کلی جریان هوا کاهش می یابد.

راه بهتر این است که راهروهای گرم و سرد را پیکربندی کنید. در این روش اپراتورهای مرکز داده، رک های سرور را به گونه ای ترتیب می دهند که ردیف ها رو به روی یکدیگر قرار گیرند. در نتیجه پشت هر ردیف به پشت ردیف دیگر متصل می شود.

بنابراین می توانید بیشترین حجم هوای خنک را در راهروهای پشت کابینت رک سرور در دو طرف ایجاد کنید و هوا را به بهترین نحو به گردش در آورید. راهروهای جلویی می توانند کمترین مقدار هوای خنک را دریافت کنند زیرا دسترسی کمتری به گرما دارند.

5. جریان هوا را در فضای اطراف تجهیزات محدود کنید

برای دستیابی به بالاترین جریان هوا در مرکز داده، مطمئن شوید که هوا به مناطقی که نباید دمیده شود. این بدان معناست که شما باید موانعی را در بالای کابینت سرور نصب کنید تا مطمئن شوید هوا به سمت سرورها جریان دارد و به فضای خالی بالا منتقل نمی شود. همچنین باید سایر قسمت‌های مرکز داده مانند فضای ذخیره‌سازی یا فضای موقت را که فاقد تجهیزات فناوری اطلاعات هستند، ببندید تا هوا در آن قسمت‌ها هدر نرود.

به طور خلاصه، هدف شما باید ایجاد خلاء در اطراف تجهیزات باشد تا تجهیزات نیاز به خنک کننده داشته باشند.

با بهینه سازی جریان هوا، هزینه های انرژی در مرکز داده کاهش می یابد

تقریباً همه مراکز داده به درجاتی از جریان هوا برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد تجهیزات نیاز دارند، اما در برخی از مراکز داده روند جریان هوا قوی تر از سایرین است.

برای افزایش جریان هوا در مرکز داده خود، مناطقی را که نیازی به جریان هوا ندارند شناسایی کنید و جریان هوا را به مناطقی هدایت کنید که بیشترین تأثیر را دارند.
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *