14 فروردین 1403 ساعت 22:15

با توجه به اعلام حداقل حقوق کارگران در سال 1403، در این مطلب به بررسی این موضوع می‌پردازیم که یک کارگر در ایران با چند سال از حقوق خود می‌تواند صاحب یک خودرو ساخت داخل شود؟

یکی از روش‌های بیان وضعیت رفاه و امید به زندگی در هر جامعه‌ای، ارائه آمارهای اقتصادی و اجتماعی در قالب‌هایی همه‌فهم و ساده است. برای مثال بررسی این‌که افراد با چند ماه از حقوق خود در هر کشور می‌توانند صاحب خودرو یا خانه شخصی شوند، خود شمایی کلی از وضعیت شاخص‌های رفاه و توسعه در هر جامعه ارائه می‌دهد که درک آن برای هر کسی ممکن است.

در همین راستا، با توجه به وضعیت فعلی بازار و آخرین اخبار خودرو در ایران و البته مشخص شدن حداقل حقوق کارگران برای سال 1403، در ادامه به بررسی آماری این موضوع می‌پردازیم که یک کارگر در ایران با چند سال از حقوقش می‌تواند یک خودرو ساخت داخل بخرد؟

کارگران در ایران با چند سال از حقوق خود می‌توانند خودرو داخلی بخرند؟

در حال حاضر، رقم پایه حقوق کارگران برای سال 1403 برابر با 7 میلیون و 100 هزارتومان اعلام شده است.

در چنین شرایطی و با توجه به قیمت انواع خودروهای داخلی در بازار کشور، یک کارگر برای خرید خودرویی مانند پراید 131 حداقل باید 50 ماه یا بیشتر از 4 سال از حقوق خود را پس‌انداز کند. این رقم برای خودرویی مانند پژو 206 به 95 ماه، برابر با بیش از 7 سال حقوق فعلی کارگر می‌رسد.

در مورد خودرو سمند، نیاز به 83 ماه یا بیش از 6 سال از حقوق فعلی یک کارگر وجود دارد. کوییک را هم می‌توان با 60 ماه، یا 5 سال از حقوق فعلی کارگر خریداری کرد.

برای خرید خودروهای لوکس‌تر داخلی مانند دنا پلاس اتوماتیک، اوضاع بدتر هم می‌شود و یک کارگر با نرخ فعلی حقوق خود، باید 139 ماه از درآمدش را پس‌انداز کند؛ این یعنی انتظاری 11 ساله برای خرید خودرو محبوب ایران خودرو.

همان‌طور که مشخص است، با وجود افزایش نسبی حقوق پایه کارگران در سال 1403، همچنان رویای خرید خودرو برای این افراد، حتی در مورد خودروهای از رده خارج شده داخلی نیز دور از دسترس به‌نظر می‌رسد.

از دست ندهید: دریافت معاینه فنی در سال ۱۴۰۳ برای این خودروها اجباری است نرخ جدید حق بیمه شخص ثالث خودروهای سواری و سنگین در سال ۱۴۰۳ قیمت رنو ساندرو کارکرده در حال ورود به کانال ۱ میلیارد تومان