وال استریت ژورنال امروز صبح گزارش داد که بیمارستان تحقیقاتی کلینیک مایو در حال آزمایش یک برنامه هوش مصنوعی به نام Med-PaLM 2 است. این برنامه نوعی مدل زبانی است، به این معنی که می تواند زبان را مانند انسان درک کند و از آن استفاده کند، بنابراین می توان از آن برای تجزیه و تحلیل داده های پزشکی یا پاسخ به سوالات پزشکی. مدل Med-PaLM 2 گونه ای از مدل زبان دیگری به نام PaLM 2 است که توسط گوگل در کنفرانس خود با نام Google I/O در ماه می امسال ارائه شد. این مدل زبان به چت ربات گوگل به نام Bard قدرت می دهد.

به گفته هوشیو، مقاله ای در وال استریت ژورنال می گوید؛ طبق یک ایمیل داخلی، گوگل معتقد است که مدل زبان Med-PaLM 2 می تواند به ویژه در کشورهایی که «دسترسی کمتر یا محدود به پزشکان دارند» مفید باشد. Med-PaLM 2 یک برنامه کامپیوتری است که با استفاده از مجموعه خاصی از اطلاعات مربوط به یک تخصص پزشکی آموزش داده شده است. Google این برنامه را طوری طراحی کرد که برای مکالمات بهداشتی بهتر از سایر ربات‌های گفتگوی عمومی مانند Bing، ChatGPT و حتی چت ربات خود گوگل مناسب باشد. بارد، کار بهتره گوگل معتقد است که از آنجایی که این برنامه با کمک تخصص پزشکی آموزش داده می شود، برای درک و پاسخگویی به نیازهای خاص افرادی که در مورد موضوعات مرتبط با سلامتی بحث می کنند، پیشرفته تر، تخصصی تر و مجهزتر خواهد بود.

این مقاله همچنین به تحقیقاتی اشاره می‌کند که گوگل در ماه مه (pdf) عمومی کرد و نشان می‌دهد که Med-PaLM 2 هنوز از برخی از مشکلات دقتی که ما در مدل‌های زبان بزرگ به دیدن آن عادت کرده‌ایم رنج می‌برد. پزشکانی که این مطالعه را انجام دادند دریافتند که پاسخ های ارائه شده توسط این مدل های زبانی، Med-PaLM و Med-PalM 2، در مقایسه با پاسخ های ارائه شده توسط پزشکان، اطلاعات نامربوط و نادرستی بیشتری را در پاسخ های خود ارائه می دهند. این تحقیق نشان می دهد که اگرچه مدل های زبانی مانند Med-PaLM و Med-PalM 2 می توانند در برخی شرایط مفید باشند، اما کامل نیستند و محدودیت هایی دارند که پزشکان انسانی ندارند.

با این حال، این مطالعه اخیر نشان داد که Med-PaLM 2 تقریباً در همه زمینه ها به جز چند معیار خاص، به خوبی پزشکان واقعی عمل می کند.

WSJ گزارش می دهد که در طول آزمایش Med-PaLM 2، مشتریان بر داده های خود کنترل دارند، به این معنی که می توانند تصمیم بگیرند که چه کسی می تواند آن را ببیند و چگونه از آن استفاده شود. علاوه بر این، داده‌ها رمزگذاری شده‌اند و دسترسی به آن‌ها را برای هر کسی (از جمله Google) بدون مجوز مناسب دشوار می‌کند. در اصل، این بدان معنی است که مشتریانی که از Med-PaLM 2 استفاده می کنند، می توانند اعتماد کنند که داده های آنها محرمانه و ایمن نگه داشته می شود.

گرگ کورادو، مدیر ارشد تحقیقاتی گوگل، به WSJ گفت که “Med-PaLM 2 (ابزار هوش مصنوعی که برای کمک به پزشکان طراحی شده است) هنوز در مراحل اولیه توسعه است.” کورادو گفت که اگرچه شخصاً از این ابزار برای نیازهای بهداشتی خانواده‌اش استفاده نمی‌کند، اما معتقد است Med-PaLM 2 می‌تواند به حوزه‌هایی در مراقبت‌های بهداشتی که هوش مصنوعی می‌تواند مفید باشد، رسیدگی کند و حتی 10 Equal را کارآمدتر کند. در واقع، طبق گفته گرگ کورادو، Med-PaLM 2 این پتانسیل را دارد که پس از توسعه کامل، ابزاری ارزشمند در مراقبت های بهداشتی باشد.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *