07 اسفند 1402 ساعت 22:03

گران ترین خودروهای فرمول یک به نظرتان چه خودروهایی هستند و چه ویژگی‌هایی دارند؟ در ادامه شما را با شاهکارهای صنعت خودرو یعنی گران قیمت ترین ماشین های فرمول 1 تاریخ آشنا خواهیم کرد.

خودروهای فرمول یک به‌خاطر ماهیت خود و نقش بسیار موثری که در صنعت خودرو ایفا کرده‌اند، جزو شاهکارهای تاریخ خودرو شناخته می‌شوند. به همین خاطر در حراج‌های بزرگی که برای این خودروها برگزار می‌شوند، با قیمت‌های چند ده میلیون دلاری به فروش می‌رسند. در بخش اخبار خودرو سایت گجت نیوز، خودروهای فوق‌العاده گران این حراجی‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

خودروهای فرمول یک با قیمت میلیون دلاری

در این لیست خودروهایی که معرفی می‌شوند را به ترتیب قیمت قرار داده‌ایم تا بتوانید آسان‌تر به مقایسه آن‌ها بپردازید.

مرسدس دبیلو 196 آر با قیمت 29.65 میلیون دلار

این خودروی تک نفره در جشنواره سرعت گودوود در سال 2013 به حراج گذاشته شد و با قیمت حدودا 30 میلیون دلار توانست رکورد قبلی را بشکند و به گران‌ ترین خودروی فرمول یک فروخته شده تا به امروز تبدیل شود.

این خودرو با موتور 2.5 لیتری توانست همراه فانجیو در مسابقات جایزه بزرگ آلمان و سوئیس در سال 1954 به رتبه نخست برسد.

براساس اطلاعات مرکز حراج Bonhams، این خودرو توسط مرسدس در سال 1973 به موزه ملی موتور بریتانیا تحویل داده شد و سپس در سال 1987 این خودرو با اجازه مرسدس به کلکسیونر معروف سر آنتونی بامفورد فروخته شد.

فراری اف 2003 با قیمت 14.6 میلیون دلار

این خودرو یکی از فراری‌های سابق راننده مشهور مایکل شوماخر است که در سال 2003 معرفی شده و با قیمتی فراتر از حد تخمین( 11 میلیون دلار) فروخته شد. شوماخر توانست ششمین قهرمانی جهان خود را با استفاده از این خودرو کسب کند. همچنین براساس اطلاعات مرکز حراج RM Sotheby، این خودرو یکی از چهار فراری است که شوماخر توانست در طول یک فصل در پنج مسابقه یا بیشتر پیروز شود.

فراری اف 2003 در سال 2022 قبل از حراج بزرگ در مرکز تعمیرات فراری در مارانلو مورد ارزیابی قرار گرفته و اشکالات فنی آن برطرف شد.

فراری اف 2001 با قیمت 7.5 میلیون دلار

این خودرو نمونه دیگری از برند فراری است که در سال 2017 در حراج بزرگ فروخته شد که یکی از خودروهای دوران طلایی فرمول یک به‌شمار می‌رود. از مشخصات فنی این خودرو می‌توان به قدرت 900 اسب بخاری و چرخش تقریباً 19000 دور در دقیقه اشاره کرد که باعث شد شوماخر، جایزه بزرگ موناکو در سال 2001 را از آن خود کند. در همان سال توانست با رانندگی شوماخر، عنوان‌های بهترین راننده و بهترین سازنده خودرو را به تیم فراری تقدیم کند.

مرکز حراج RM Sotheby’s از این خودرو با عنوان خودرویی با اهمیت تاریخی فوق‌العاده یاد می‌کند.

فراری اف 2002 با قیمت 6.73 میلیون دلار

اف 2002 خودرویی دیگر از فراری‌های سابق شوماخر است که باعث شد این راننده جهانی به پنجمین عنوان قهرمانی خود در فرمول یک جهان دست یابد. این خودرو قبل از فروخته شدن مورد بازسازی موتور و گیربکس قرار گرفت که قطعا هزینه‌های زیادی برای خریدار به همراه داشته است.

اف 2002 یکی از موفق‌ترین خودروهای تاریخ فراری است؛ چراکه توانست 15 بار در مسابقات مختلف به رتبه نخست برسد.

فراری اف 300 با قیمت 6.46 میلیون دلار

باز هم خودرویی دیگر از برند فراری در جایگاه پنجم لیست ما قرار گرفته که از سال 1998 وارد عرصه بازی‌های فرمول یک شده است.

این خودرو توانست در تابستان 1998 با هدایت شوماخر مقام قهرمانی چهار مسابقه بزرگ از جمله جایزه بزرگ کانادا، فرانسه، بریتانیا و ایتالیا را از آن خود کند.

فراری اف 300 در سال 1999 توسط فرد ثرومتمندی خریداری شده و تا سال 2022 که در حراجی فروخته شد، مورد استفاده قرار نگرفته بود.

مک لارن ام پی 4- 25A با قیمت 6 میلیون دلار

این خودرو که در سال 2021 فروخته شد، اولین خودروی لوئیس همیلتون راننده مسابقات فرمول یک بوده که به‌صورت عمومی فروخته شده است. همیلتون در گرندپری 2010 ترکیه توانست با این خودرو پیروز شود و در گرندپری چین نیز در آن سال با مایکل شوماخر به رقابت بپردازد. مرکز حراج RM Sotheby از این خودرو با عنوان «بزرگترین کالای یادگاری لوئیس همیلتون که تاکنون برای فروش عرضه شده است» توصیف می‌کند.

مک لارن ام پی 4- 8A با قیمت 4.6 میلیون دلار

این مک لارن خودرویی است که آیرتون سنا توانست برای ششمین قهرمانی خود در گرندپری موناکو در طول فصل فرمول یک 1993 رانندگی کند. مک لارن ام پی 4 در سال 2006 از شرکت سازنده خریداری شده و در سال 2018 در حراجی خودروهای فرمول یک فروخته شد.

مطالب مرتبط: ۵ مورد از جذاب‌ترین نوآوری ‌های خودروهای فرمول یک ۱۰ خودروی سریع که فقط حرفه‌ای‌ها قادر به رانندگی با آنها هستند خاص‌ترین ماشین فرمول یک مایکل شوماخر، به حراج گذاشته شد + ویدیو


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder