ایلان ماسک، بنیانگذار شرکت Neuralink  اعلام کرد که اولین بیمار انسانی که تراشه مغزی این شرکت را دریافت کرده، حالا قادر است تنها با فکر کردن صرف، موس کامپیوتر را حرکت دهد. این موضوع می‌تواند یک پیشرفت مهم در زمینه رابط مغز-کامپیوتر برای کمک به افراد دارای معلولیت محسوب شود.

ماسک درپلتفرم اجتماعی X یا همان توییتر سابق  گفت: “پیشرفت‌ خوب است و به نظر می‌رسد بیمار کاملاً بهبود یافته و هیچ عارضه جانبی ندارد. بیمار قادر است با فکر کردن صرف، موس را روی صفحه نمایش حرکت دهد.” وی افزود که نورالینک اکنون درتلاش است تا بیشترین تعداد کلیک دکمه موس را از این بیمار دریافت کند.

این شرکت پس از آنکه در سپتامبر مجوز آزمایش انسانی را دریافت کرده بود، ماه گذشته موفق شد یک تراشه را در مغز اولین بیمار کار بگذارد. در این آزمایش، با جراحی یک رابط رایانه-مغز را در بخشی از مغز که کنترل حرکت انسان را برعهده دارد، قرار داده شد.

با این حال، نورالینک جزئیات بیشتری در مورد این بیمار یا نحوه کاشت تراشه ارائه نکرده است. این شرکت همچنین با درخواست‌های بازرسی در مورد پروتکل‌های ایمنی و جریمه به دلیل نقض قوانین حمل مواد خطرناک مواجه شده است.

ایلان ماسک آرزوهای بزرگی برای نورالینک دارد و معتقد است این فناوری می‌تواند به کاشت تراشه‌های مختلف برای درمان بیماری‌هایی مانند چاقی، اوتیسم، افسردگی و اسکیزوفرنی کمک کند. با این حال، برای ارزیابی کامل این فناوری باید منتظر انتشار جزئیات بیشتر از سوی نورالینک ماند.

شما آینده این فناوری جدید را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟ آیا کاشت تراشه در مغز می‌تواند با سرعت رشد و گسترش پیدا کند؟


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder