اگر یک نوازنده هستید و به مکانی عایق صدا نیاز دارید یا از آلودگی صوتی خسته شده اید و می خواهید یک اتاق عایق صدا داشته باشید، راه حل های ذکر شده در این مقاله برای عایق صوتی اتاق خود را از دست ندهید.

آلودگی صوتی یکی از آزاردهنده ترین مشکلات ناشی از گسترش روزافزون سبک زندگی مدرن شهری است. این مشکل باعث شده است که بسیاری از ساکنان شهر به خصوص افرادی که در آپارتمان های شلوغ زندگی می کنند به این فکر کنند که چگونه اتاق را عایق صدا کنند و از شر صداهای مزاحم خلاص شوند.

آلودگی صوتی روند خواب و یادگیری را مختل می کند و آرامش روحی افراد را از بین می برد، از طرفی بستن پنجره ها کافی نیست و این کار نمی تواند به طور کامل از ورود صدا به خانه جلوگیری کند.

گیمرها، نوازندگان و افرادی که در محله های پر سر و صدا زندگی می کنند، همگی از عایق صوتی فضای خود بهره مند می شوند. از سوی دیگر، گاهی اوقات افراد علاوه بر حذف نویز، از خروج امواج صوتی از اتاق یا استودیو جلوگیری می کنند.

مهم نیست هدف شما از عایق صوتی اتاق چیست، با استفاده از مواد عایق، خلاقیت، نوع چیدمان وسایل منزل و کمی دانش در این زمینه می توانید فضای مورد نظر را ایزوله کرده و به آن اضافه کنید. کیفیت کار روزانه شما برای این کار نیازی به استفاده از تجهیزات گران قیمت استودیو ندارید و می توانید یک اتاق را بسیار ارزان عایق صدا کنید.

حال این سوال پیش می آید که چگونه می توانیم یک اتاق عایق صدا داشته باشیم؟

عایق صدا یا عایق صدا پوششی است که برای کاهش صدا و انتقال آن از محیطی به محیط دیگر استفاده می شود. آکوستیک سازی از طریق ترکیبی از چندین رویکرد مختلف انجام می شود. گزینه هایی برای کاهش جذب صدا و همچنین ایجاد چند تغییر کلیدی در ویژگی ها و چیدمان اتاق شما وجود دارد که می تواند کیفیت صدای اتاق را تا حد زیادی بهبود بخشد.

در واقع، عایق صوتی اتاق را می توان در هر فضایی انجام داد، بنابراین شروع کار تماماً به درک نیازهای خانه یا محل کار شما می پردازد. برای شروع عایق کاری اتاق خود ابتدا باید با دکور فضا آشنا شوید. صدا معمولا از قسمت خاصی به داخل محیط داخلی نفوذ می کند. این قسمت می تواند پنجره، در یا حتی دیوار اتاق باشد. تعیین اینکه کدام قسمت بیشترین نقش را در انتشار صدا دارد، برای عایق صوتی اتاق بسیار مهم است.

کمی قدم زدن در اتاق و گوش دادن دقیق به صدای دریافتی از این فضاها می تواند به شما در درک مکان اصلی کمک کند. برای این کار می توانید از ابزار خاصی استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر با آلودگی صوتی شدید سر و کار دارید، اپل واچ می تواند به عنوان یک آشکارساز دسی بل موقت عمل کند.

بسیاری از پنجره‌های خانه شما که سال‌ها در محل نصب شده‌اند، ممکن است نیاز به یک پوشش جدید داشته باشند. علاوه بر این، درب ورودی شما ممکن است دارای شکاف هایی در اطراف خود باشد که اجازه ورود آلودگی صوتی را می دهد. اگر مشکل به این شکاف ها محدود می شود، می توانید به سادگی فضاهای خالی را پر کنید تا از ورود صدا به محیط خانه جلوگیری کنید.

به عنوان مثال، اگر می خواهید آلودگی صوتی ناشی از ترافیک را کاهش دهید، بستن پنجره ها و افزودن عایق به سقف ممکن است بهترین راه حل باشد. اما اگر مشکل شما به این راحتی حل نمی شود، با نکات زیر اتاق خود را عایق صدا کنید.

نکات مهم برای جلوگیری از ورود و خروج امواج صوتی

1. کف اتاق خود را با فرش بپوشانید

فرش بهترین راه برای کاهش سطح سر و صدا در هر اتاق از خانه است. زیرا فرش امواج صوتی را جذب می کند اما پارکت، سرامیک و کاشی آنها را منعکس می کند. در واقع کف های چوبی و بتنی صدای بیشتری را منتقل می کنند. این امر به ویژه در نویزهای ضربی مانند رد پا مشهود است.

یک سطح سخت حتی می تواند صدای تلویزیون، آلات موسیقی یا فریادهای کودک شما را منعکس کند و به مشکل آلودگی صوتی در فضای باز می افزاید. به لطف ساختار نرم خود، فرش ها می توانند امواج صوتی را جذب کنند، آنها را در الیاف به دام بیندازند و ارتعاشات منتقل شده به ساختمان را کاهش دهند.

2. از پنجره های عایق صدا استفاده کنید

منظور از این نوع پنجره پنجره هایی است که برای کاهش آلودگی صوتی در منازل نصب می شود. پنجره های عایق صدا و حرارت در ساختار خود دارای پوشش عایق صدا و حرارت هستند.

از چنین پنجره هایی می توان برای جلوگیری از ورود صدا از بیرون به داخل خانه استفاده کرد. این پنجره های عایق علاوه بر کاهش آلودگی صوتی، از اتلاف انرژی نیز جلوگیری می کنند.

3. از پرده برای جذب صدا استفاده کنید

استفاده از پرده های ضخیم برای پوشاندن پنجره ها نیز راه خوبی برای کاهش آلودگی صوتی است و به عنوان یک عایق خوب از نفوذ صداهای نور می کاهد. درست مانند پنجره های عایق، پرده ها می توانند صدا را به میزان قابل توجهی کاهش دهند و همچنین عایق هایی هستند که از هدر رفتن گرما یا سرما در اتاق شما جلوگیری می کنند.

به خاطر داشته باشید که همه پرده ها به یک اندازه عایق صدا نیستند و باید مراقب باشید که مواد مناسب را در بین محصولات مختلف موجود در بازار پیدا کنید.

4. اتاق خود را با پتو عایق بندی کنید

استفاده از پتو یک راه حل عالی برای افرادی است که می خواهند اتاق خود را به صورت رایگان و سریع عایق صدا کنند. اگرچه قرار دادن پتو روی دیوار و پنجره گزینه جذاب و چشم نوازی نیست، اما در برخی موارد می تواند مفید باشد.

5. دیوار نازک را با یک کتابخانه بزرگ بپوشانید

استفاده از یک کتابخانه بزرگ که تمام دیوار را می پوشاند نقش بسیار مهمی در کاهش آلودگی صوتی در اتاق دارد و به عنوان یک لایه اضافی عمل می کند که از ورود امواج صوتی جلوگیری می کند. علاوه بر این با قرار دادن قفسه کتاب به عنوان عایق صدا، فضایی زیبا و دلنشین در اتاق خود خواهید داشت.

سعی کنید اشیاء سنگین را در کتابخانه خود قرار دهید. زیرا اجسام سنگین در برابر لرزش مقاومت می کنند و در نتیجه انتقال صدا را کاهش می دهند. هر چه اجسام سنگین تر باشند، جذب صدا بهتر است.

6. از مبلمان در طراحی فضای مورد نظر خود استفاده کنید

یکی دیگر از راه های مفید برای عایق صوتی اتاق، افزودن مبلمان به دکوراسیون داخلی است. علاوه بر فرش، اضافه کردن یک مبل نرم، صندلی راحتی یا سایر مبلمان می تواند به این اثر جذب کننده صدا کمک کند.

7. درزهای زیر در را بپوشانید

یکی از عوامل مهم در کاهش صدای ورودی به اتاق، پوشاندن شکاف زیر درب با روکش پلاستیکی است. می توانید از نوارهای آب بندی یا واشر لاستیکی در شکاف بین در و کیس استفاده کنید. باعث می شوند در و پنجره کاملا بسته شود و هوا و صدا از آنها عبور نکند.

اگر فاصله در و کف اتاق زیاد است می توانید ابتدا با استفاده از پایه چوبی فاصله نوار پلاستیکی را به زمین نزدیک کنید و بعد از چسباندن نوار پلاستیکی آن را به در پیچ کنید.

8. از پنل های آکوستیک استفاده کنید

برای این منظور استفاده از پنل های 12*12*2 توصیه می شود.این پنل ها توانایی خوبی در جذب و کاهش امواج صوتی دارند. اکثر پانل های موجود در بازار از یک لایه چسب ساخته شده اند که کار را برای شما راحت می کند. برای چسباندن آنها به دیوارهای اتاق، کافی است پوشش روی لایه چسب را بردارید و سپس پانل را به دیوار بچسبانید.

پنل های آکوستیک صدای زیادی را در اتاق از بین می برد و اتاق را به مکانی ایده آل برای نوازندگان برای تمرین موسیقی تبدیل می کند. اگر به دنبال جذب صدا بالا هستید، از پانل های فایبرگلاس و روکش پلی استر سوراخ دار استفاده کنید.

9. از شانه تخم مرغ به عنوان عایق صدا استفاده کنید

شانه تخم مرغ تنها می تواند به کاهش لرزش و اکو کمک کند و نمی تواند به طور کامل صدا را مسدود کند. اما اگر به دنبال عایق صوتی ارزان هستید، این راه حل بهترین گزینه برای شما خواهد بود. در حالی که این عایق صوتی ارزان ممکن است سر و صدای اتاق شما را کاملا از بین نبرد، اما می تواند تفاوت قابل توجهی در کاهش پژواک ایجاد کند.

10. ترک ها و شکستگی های دیوار را آب بندی کنید

حتی ترک های کوچک در دیوار می تواند باعث ورود امواج صوتی به اتاق شود و عایق صوتی اتاق را ضعیف کند. بتونه آکوستیک مخصوص که با نام درزگیر صدا نیز به فروش می رسد، با مواد منعطف و عایق صدا، ترک ها و فضاهای خالی را به بهترین شکل ممکن پر می کند و با استفاده از این مواد می توانید تمام درزهای دیوار و فضاهای خالی را پوشش دهید. قاب های پنجره


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *