19 شهریور 1402 ساعت 12:10

چشم یک نوزاد 6 ماهه، پس از مصرف داروی ضد ویروسی فاویپیراویر که برای درمان کرونا تجویز می‌شود، به رنگ آبی درآمده است.

چشمان قهوه‌ای یک نوزاد 6 ماهه پس از مصرف داروی ضد ویروسی فاویپیراویر که برای درمان عفونت ناشی از کرونا تجویز می‌شود، به رنگ آبی درآمد. این پدیده عجیب، اگرچه نادر است، اما قبلاً در بیمارانی که برای درمان کرونا از فاویپیراویر استفاده کرده بودند، گزارش شده بود. فاویپیراویر یک داروی ضد ویروسی موثر برای درمان ویروس‌های مبتنی بر RNA از جمله SARS-CoV-2 (کووید-19) است.

در حالی که این دارو به طور کلی باعث ایجاد عوارض جانبی مانند اسهال، کاهش تعداد گلبول‌های سفید و افزایش سطح اسید اوریک در خون می‌شود، پدیده آبی چشم غیر معمول است. اولین مورد از این پدیده در دسامبر 2021 گزارش شد، زمانی که چشمان قهوه‌ای یک مرد 20 ساله پس از مصرف دارو به طور موقت به رنگ آبی درآمد.

نمونه دیگر نیز مربوط به چشمان بیماری بود که پس از مصرف فاویپیراویر، در معرض اشعه ماوراء بنفش، اثری غیرعادی مانند واکنش فلورسنت از خود نشان داد. علاوه بر این، یک گزارشی دیگر در سال 2022 تشریح کرد که پس از مصرف این دارو، فلورسانس در سفیدی چشم‌ها، ناخن‌ها و برخی از دندان‌های افرادی که دارو مصرف کرده‌اند ظاهر می‌شود.

اکنون جدیدترین مورد مربوط به پسر 6 ماهه‌ای است که پس از دریافت درمان با فاویپیراویر برای کووید-19، رنگ چشم‌هایش تغییر کرده است. چشمان او تنها 18 ساعت پس از مصرف دارو در معرض نور خورشید، به رنگ آبی متمایل و پزشکان متوجه تجمع رنگدانه آبی در قرنیه چشم او شدند. علائم کووید-19 این نوزاد پس از سه روز درمان بهبود یافت، اما به دلیل تغییر رنگ چشم که پنج روز بعد به حالت عادی بازگشت، قطع شد.

علت آبی شدن چشم نوزاد پس از مصرف داروی کرونا چیست؟

به طور معمول، رنگ چشم از بدو تولد توسط رنگدانه عنبیه و نه قرنیه، تعیین می‌شود. رنگ مایل به آبی فاویپیراویر ممکن است ناشی از مواد شیمیایی فلورسنتی باشد که طی تجزیه دارو منتشر می‌شوند و در قرنیه جمع می‌شوند. این نظریه یافته‌های قبلی دارویی که باعث فلورسانس در مو و ناخن می‌شود را تایید می‌کند.

محققان حدس می‌زنند که اجزای فلورسنت دارو، متابولیت‌های آن، یا اجزایی مانند دی‌اکسید تیتانیوم و اکسید آهن زرد ممکن است در بافت‌های مختلف تجمع کنند و این اثر غیرعادی را ایجاد کنند. اگرچه بینایی این نوزاد پس از گذشته دو هفته از بهبودی بدون تغییر بوده، اما اثرات طولانی مدت تغییر رنگ هنوز نامشخص است.

عواملی مانند سن، مدت زمان درمان و دوز دارو ممکن است بر احتمال و مدت این عارضه جانبی نادر تأثیر بگذارند. با این حال، به دلیل تعداد محدود موارد گزارش شده، علت و مکانیزم دقیق تغییر رنگ چشم ناشی از فاویپیراویر نامشخص است. برای درک کامل این پدیده به تحقیقات بیشتری نیاز است.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *