عرضه تراشه های 64 بیتی اتفاق بزرگ و مهمی در دنیای فناوری بود و افزایش تعداد بیت ها قبل از این رویداد نیز بحث داغی بود، اما پس از گذشت دو دهه هنوز تراشه های 128 بیتی ساخته نشده اند. در این مقاله به بررسی علت این مشکل و پیش بینی آینده پردازنده ها می پردازیم.

پردازنده های 32 بیتی در مقابل پردازنده های 64 بیتی

تراشه های 32 بیتی می توانند 32 بیت داده را همزمان پردازش کنند و تراشه های 64 بیتی همانطور که از نامشان پیداست 64 بیت هستند. بنابراین تراشه های 64 بیتی عملکرد بهتر و سریع تری دارند. بسیاری از رایانه ها و تلفن های همراه مدرن از تراشه های 64 بیتی استفاده می کنند، اما برخی از دستگاه های قدیمی هنوز از پردازنده های 32 بیتی استفاده می کنند و این دلیل اصلی وجود نسخه های 32 بیتی سیستم عامل ها است.

با این حال ویندوز 11 از تراشه های 32 بیتی پشتیبانی نمی کند و اپل نیز رویکرد مشابهی را در macOS در پیش گرفت و حالا به نظر می رسد که به زودی پشتیبانی از این تراشه ها در تمامی پلتفرم ها به پایان برسد.

اندازه بیت و رم

پردازنده های 32 بیتی برای پردازش بسته های 32 بیتی داده طراحی شده اند که به معنای دسترسی به 4,294,967,296 بخش مختلف و خاص حافظه است. با این حال، مقدار واقعی حافظه قابل استفاده در سیستم های 32 بیتی معمولا کمتر از 4 گیگابایت است زیرا مقداری از حافظه به اجزای دیگر مانند کارت گرافیک اختصاص داده می شود. به عنوان مثال، اگر کارت گرافیک شما دارای 512 مگابایت حافظه گرافیکی باشد، تنها به 3.5 گیگابایت رم سیستم دسترسی خواهید داشت.

به طور کلی، تراشه های 64 بیتی به بخش های حافظه بیشتری نسبت به تراشه های 32 بیتی دسترسی دارند (دقیقاً 18,446,744,073,709,551,616). در تئوری، یک تراشه 64 بیتی می تواند به 16 اگزابایت رم دسترسی داشته باشد، اما در واقع این تعداد به عواملی مانند سیستم عامل و محدودیت های سخت افزاری سیستم بستگی دارد. به طور کلی رایانه ها و سرورهای مدرن مجهز به تراشه های 64 بیتی از رم بیشتری پشتیبانی می کنند و حتی برخی از سیستم ها با چندین گیگابایت یا ترابایت سازگار هستند.

پست های مشابه:

دلیل ساخت پردازنده های 64 بیتی چه بود؟

برای رفع نیاز روزافزون به قدرت پردازشی بیشتر، معماری پردازنده از 32 بیتی به 64 بیتی تبدیل شده است و کامپیوترهای شخصی 64 بیتی به تدریج از اوایل دهه 2000 به بازار معرفی شدند. با این حال، در دهه 1990 از سرورها و ایستگاه های کاری 64 بیتی نیز استفاده می شد. در نهایت، افزایش تعداد هسته های روی تراشه منجر به ایجاد رم های قدرتمندتر شد.

مزیت اندازه بیت بزرگتر

اندازه بیت بزرگ‌تر تأثیر مستقیمی بر پردازش بهتر وظایفی دارد که به دقت بالایی نیاز دارند (مانند محاسبات علمی و اقتصادی) و همچنین در بخش امنیت اطلاعات مؤثر است، زیرا افزایش تعداد بیت‌ها به این معنی است که شکستن کد سخت‌تر می‌شود. اندازه بیت بزرگتر همچنین به تراشه ها اجازه می دهد تا به راحتی وظایف پیچیده و داده های سنگین را انجام دهند و عملکرد و کارایی کلی سیستم را افزایش دهند. این موضوع همچنین سازگاری کامپیوتر با نرم افزار را بهبود می بخشد. موردی که اهمیت زیادی برای یادگیری ماشین و محاسبات با کارایی بالا (HPC) دارد.

پست های مشابه:

آیا به پردازنده های 128 بیتی نیاز داریم؟

اگرچه آینده دنیای فناوری را نمی توان به طور دقیق پیش بینی کرد، دلایلی وجود دارد که نیاز به رایانه های 128 بیتی را ثابت می کند:

  • راندمان پایین: با افزایش اندازه بیت پردازنده، پیشرفت عملکرد و قابلیت های این قطعه به تدریج کاهش می یابد. به عنوان مثال، میزان بهبود پردازنده های 128 بیتی نسبت به 64 بیتی بسیار کمتر از تراشه های 16 بیتی در مقایسه با تراشه های 8 بیتی خواهد بود.
  • راه حل های جایگزین: راه حل هایی مانند استفاده از چندین پردازنده یا سخت افزار اختصاصی می تواند نیاز به یک تراشه بزرگتر با اندازه بیت بزرگتر را برطرف کند.
  • محدودیت های فیزیکی: ممکن است به دلیل محدودیت های فنی امکان ساخت تراشه های 128 بیتی وجود نداشته باشد.
  • هزینه ها و منابع: ساخت و تولید پردازنده های 128 بیتی می تواند به هزینه ها و منابعی نیاز داشته باشد که تولید انبوه را غیرممکن می کند.

اگرچه مزیت های ساخت پردازنده های 128 بیتی در حال حاضر چندان زیاد نیست، اما در آینده ممکن است فناوری های جدیدی ظاهر شود که در نهایت به تولید این تراشه ها منجر شود. پیشرفت‌های عمده در هوش مصنوعی، محاسبات کوانتومی یا سایر فناوری‌ها ممکن است نیاز به پردازنده‌های قدرتمندتر با اندازه بیت‌های بزرگ‌تر را ایجاد کند. آینده فناوری همیشه نامشخص است و آنچه امروز نامربوط و غیرممکن به نظر می رسد ممکن است در آینده به یک مشکل ضروری تبدیل شود.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *