اتحادیه اروپا قانون جدیدی را تصویب کرده است که بر اساس آن همه گوشی های هوشمند باید از باتری های قابل جابجایی استفاده کنند.

اتحادیه با اجرای این قانون تا سال 2027 موافقت کرد که می تواند پیامدهایی برای سازندگان بزرگ گوشی های هوشمند مانند اپل، گوگل و سامسونگ داشته باشد.

در حال حاضر، اکثر گوشی های موجود در بازار دارای باتری های داخلی غیر قابل تعویض هستند. استفاده از این نوع باتری ها برای مقاومت گوشی در برابر آب مفید است و دوام آن را افزایش می دهد.

با این حال، باتری های یکپارچه در صورت خرابی می توانند بسیار مشکل ساز باشند. برداشتن این نوع باتری آنقدر سخت است که می تواند به گوشی آسیب برساند. همچنین برای دسترسی به این باتری ها به ابزار خاصی نیاز دارید که باید به کارگاه های مجاز مراجعه کنید. از طرفی تعمیر غیر مجاز این نوع باتری ها ممکن است گارانتی گوشی شما را باطل کند.

قانون جدید اتحادیه اروپا علاوه بر تسهیل تعمیر باتری گوشی های هوشمند، محیط زیست را نیز بهبود می بخشد و منجر به بازیابی بهتر مواد و جمع آوری بهتر ضایعات باتری می شود.

بر اساس این قانون، تولیدکنندگان باید تا پایان سال 2027 حدود 63 درصد ضایعات باتری را جمع آوری کنند و تا سال 2030 این رقم باید به 73 درصد برسد.

علاوه بر این، تولیدکنندگان باید تا پایان سال 2027 حدود 50 درصد لیتیوم باتری های مصرف شده را بازیافت کنند و این تعداد باید تا پایان سال 2031 به 80 درصد افزایش یابد.

از سوی دیگر، راندمان بازیافت باتری‌های نیکل کادمیوم باید 80 درصد و برای سایر انواع باتری‌های ضایعاتی تا پایان سال 2025 50 درصد باشد.

علاوه بر این، باتری های قابل حمل باید از مواد حداقل بازیافتی ساخته شوند، از جمله 16 درصد برای کبالت، 85 درصد برای سرب، 6 درصد برای لیتیوم و 6 درصد برای نیکل.

به طور کلی به نظر می رسد استفاده از باتری های قابل جابجایی منجر به تغییراتی در طراحی گوشی های هوشمند و کمک به حفظ محیط زیست می شود.

منبع: Makeuseof


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *