با ظهور چت ربات های متنی مجهز به هوش مصنوعی، انتظار می رفت که به زودی فعالیت بسیاری از مشاغل از جمله خبرنگاران و سردبیران نشریات خبری دستخوش تغییرات زیادی شود و ابزارهای مختلفی برای بهبود روند کار ایجاد شود. حال به نظر می رسد گوگل قصد دارد با ابزار جدید خود به نام «جنسیس» به کمک ناشران آمده و نقش دستیار شخصی خبرنگاران را ایفا کند.

اگرچه گوگل هنوز به طور رسمی Genesis را معرفی نکرده است. اما گزارش های متعدد از نشریاتی مانند واشنگتن پست، تایمز و وال استریت ژورنال نشان می دهد که استفاده آزمایشی از این ابزار آغاز شده است. به گفته این خبرگزاری ها، جنسیس قادر است حقایق خبری را دریافت کند، آنها را «مسئولانه» به مقالات و محتوای دقیق و حرفه ای تبدیل کند و در نتیجه به بهبود کار تحریریه کمک کند.

جن کریدر، سخنگوی گوگل در گزارشی اعلام کرد:

ما اکنون در مراحل اولیه کاوش ایده ها و امکان سنجی ارائه ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی برای کمک به خبرنگاران هستیم و در این راه با نشریات خبری، به ویژه ناشران کوچک، کار می کنیم. به عنوان مثال، ابزارهای هوشمند می توانند به روزنامه نگاران در انتخاب تیتر یا سبک نوشتاری مناسب کمک کنند. هدف ما این است که فرصت استفاده از فناوری های نوظهور را برای خبرنگاران فراهم کنیم و در نتیجه به افزایش بهره وری و کارایی آنها کمک کنیم. درست مانند برنامه هایی مانند Gmail و Google Docs که به عنوان ابزار مفید در دسترس مردم هستند.

ما باید تا زمان عرضه منتظر بمانیم و نتایج Genesis را ببینیم تا مطمئن شویم که به درستی کار می کند. تا به امروز بسیاری از رسانه ها از جمله مجله معتبر CENT به استفاده از هوش مصنوعی در تهیه و نگارش مطالب خود روی آورده اند و با نظرات متفاوتی روبرو شده اند. جلب توجه عموم هدفی بوده است که هوش مصنوعی منتشرکنندگان خبر در رسیدن به آن ناکام مانده است و به گفته بسیاری شاهد وقفه هایی در خبرنویسی هستیم که خبرنگاران باتجربه هرگز اجازه نمی دهند.

همچنین رابطه گوگل با خبرگزاری ها اخیرا فراز و نشیب های زیادی داشته است. به عنوان مثال، گانت از گوگل در دادگاه فدرال شکایت کرد و غول فناوری را به انحصار و آسیب رساندن به رسانه های خبری محلی متهم کرد. حال باید منتظر ماند و دید که آیا گوگل با ابزار جدید مجهز به هوش مصنوعی خود می تواند توجه خبرنگاران را به خود جلب کند و به عنوان دستیار قابل اعتمادی جایگزین دفاتر نشریات شود یا خیر؟ شما در مورد آن چه فکر میکنید؟


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *