امروزه هوش مصنوعی بیش از آنکه یک حوزه علمی باشد به بخشی از زندگی ما تبدیل شده است. سرویس‌های پخش تلویزیونی از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی برای پیش‌بینی آنچه ممکن است بخواهید بعداً تماشا کنید، استفاده می‌کنند. یکی دیگر از کاربردهای هوش مصنوعی این است که بدون دخالت انسان وضعیت بازار سهام را بررسی می کند. همچنین هوش مصنوعی در امنیت سایبری حرف های زیادی برای گفتن دارد.

بخش امنیت اطلاعات نیز از این علم شگفت انگیز در امان نیست. استفاده از هوش مصنوعی در فناوری‌های امنیت سایبری به یکی از عناصر اصلی تبدیل شده و نقش مهمی در موفقیت آنها دارد.

جف پولارد، معاون رئیس جمهور و تحلیلگر ارشد فارستر فارستر او در این رابطه می گوید: «انتظار می رفت که هوش مصنوعی برای امنیت سایبری و خدمات آن بسیار مهم باشد. هیچ کس دیگر آن را غیرعادی نمی داند و همیشه در این بخش نیاز وجود داشته است.»

هوش مصنوعی علاوه بر ایفای نقش در این برنامه امنیتی، در بخش مهم دیگری نیز حضور پررنگی دارد. مایکروسافت با تکیه بر هوش مصنوعی ابزاری را ارائه کرده است که به توسعه دهندگان کمک می کند تا خطاهای کد خود را با دقت 99 درصد شناسایی کنند. در تئوری، این امر بسیاری از جریان های امنیتی برنامه را که در حین ایجاد توسط هک از بین می رود، از بین می برد.

نگهبانی که هرگز نمی خوابد

برای کسانی که در خط مقدم دفاع سایبری هستند، هوش مصنوعی به سرعت در حال تغییر بازی است. کریگ یورک، رئیس فناوری در بیمارستان دانشگاه میلتون کینز، هوش مصنوعی را ابزاری حیاتی در زرادخانه امنیت سایبری آنها دانسته است. وی با اشاره به بحران WannaCry در سال 2017 برای نشان دادن نقطه عطفی در امنیت جامعه فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: این حمله سایبری امنیت را به یک بحث در جامعه علمی تبدیل کرد.

وقتی این حمله سایبری باعث نگرانی شد، او می توانست دارک تریس تاریکیبرای ایجاد یک شرکت متخصص در برنامه های امنیتی مبتنی بر هوش مصنوعی. او این کار را با کمک یک کالج در وست سافولک NHS Foundation Trust انجام داد.

مقایسه هوش مصنوعی و انسان

یورک توضیح داد: «مردم می توانند کارهای زیادی انجام دهند. ما 3 نفر در تیم امنیت سایبری خود داریم و اگرچه بسیار توانا و سخت کوش هستند، اما هنوز انسان هستند. استراحت می کنند، چای می نوشند، ناهار می خورند و در پایان روز کاری به خانه می روند.

نه اینکه مراقبت فقط در زمان های خاصی ضروری باشد. حملات سایبری گاهی از سوی دیگر دنیا توسط کسانی که تجارت می کنند انجام می شود، و درست زمانی اتفاق می افتد که هیچ کس اهمیتی نمی دهد. بیمارستان امن تر

یک روز 24 ساعت است. یک سال 365 روز است. یک سال شامل تعطیلات می شود. هوش مصنوعی ارائه شده توسط Dark Trace هرگز نمی خوابد و همیشه آماده خدمت است، اگر احساس کند که اشتباهی در حال رخ دادن است بلافاصله در مقابل آن قرار می گیرد.

قابلیت های هوش مصنوعی

در شرایطی که اهمیت استفاده از هوش مصنوعی در امنیت روز به روز افزایش می‌یابد، به‌ویژه در شرایطی که همه‌گیری کرونا ثابت کرده است که ما هنوز آماده رویارویی با بسیاری از رویدادهای غیرقابل پیش‌بینی نیستیم، متخصصان فناوری اطلاعات باید توجه بیشتری را به حل مشکلات معطوف کنند. و رفع نیازها

پولارد ادامه می دهد: «مشکلی که اکثر فروشندگان امنیت سایبری دارند این است که آنها فقط با شعارها و کلیشه ها مواجه هستند و به خوبی برای آنها توضیح داده نمی شود که با هوش مصنوعی چه کاری می توان انجام داد.

درست است که نمونه های زیادی از استفاده از هوش مصنوعی در امنیت وجود دارد، اما نمی توان به همه وظایف اعتماد کرد. موثرترین و سازنده ترین نمونه های استفاده از هوش مصنوعی در امنیت هنوز در حال بررسی است. در نتیجه، مشخص نیست که آنها تا چه اندازه به شناسایی بدافزارها و پاسخ به اقدامات آنها کمک کرده اند. با بررسی دقیق این حوزه‌ها است که می‌توانیم استفاده از هوش مصنوعی در امنیت سایبری را بهتر ارزیابی کنیم.»

طرف دیگر قضیه

به ویژه کسانی که در صنعت فناوری فعال هستند، تمایل دارند که استدلال کنند که فناوری عاملی خنثی و بی طرف، ناشناخته و ناتوان از اقدام خودسرانه است. یعنی آنچه را که به آن یاد می دهید به شما می دهد. خوب یا بد، تکنولوژی در شرایط یکسان استفاده می شود.

هوش مصنوعی نیز از این قاعده مستثنی نیست. با وجود این واقعیت که هوش مصنوعی بخش مهمی از امنیت سایبری سازمان ها است، هکرها و سایر خرابکاران در فضای فناوری نیز شروع به استفاده از آن برای انجام حملات بهتر کرده اند.

تایید استفاده از هوش مصنوعی در فعالیت های خرابکارانه

دکتر رومن یامپولسکی، استاد دانشگاه لوئیزویل، کنتاکی در گروه مهندسی کامپیوتر و مدیر آزمایشگاه امنیت سایبری دانشگاه، به مشکل جالبی در تأیید استفاده از هوش مصنوعی در فعالیت‌های خرابکارانه اشاره کرد: «ایمیل‌هایی وجود دارند که به اشتباه از برخی شرکت ها توزیع می شود و برای جمع آوری اطلاعات شخصی کاربران برای آنها ارسال می شود.

در نحوه ایجاد و ارسال این ایمیل ها، از هوش مصنوعی به طرز ماهرانه ای استفاده می شود و کیفیت آنها به قدری بالاست که کارشناسان امنیت سایبری امکان ردیابی آن را ندارند. در واقع هوش مصنوعی چیزی است که در هر زمینه ای هم توسط مدافعان و هم توسط مهاجمان استفاده می شود. در واقع، استفاده های نوآورانه از هوش مصنوعی در سال های اخیر افزایش یافته است.

در درازمدت حتی ممکن است سوال دیگری مطرح شود. در آینده کسب و کارهای بیشتری از هوش مصنوعی استفاده خواهند کرد و این بدان معناست که هم صاحبان این مشاغل و هم کسانی که قصد نفوذ در آنها را دارند از هوش مصنوعی بهره مند می شوند. در نتیجه، شرکت کنندگان در هر دو طرف به دنبال توسعه سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی خود خواهند بود.”

در حال حاضر منطقی است که بگوییم شرکت ها و سازمان ها باید از هوش مصنوعی در امنیت سایبری استفاده کنند، اما نباید انتظاری فراتر از تصور داشته باشند.

انواع کاربردهای هوش مصنوعی در مورد صنایع مختلف در هوشیو بخوانید


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *