تا همین اواخر، «هوش مصنوعی» به عنوان یک فناوری نوظهور شناخته می شد که تنها بخش خاصی از جامعه با آن تعامل داشتند، از جمله متخصصان فناوری اطلاعات، مهندسان داده، و فعالان در زمینه های علمی و دانشگاهی. اما می توان گفت که مرحله ملاقات و آشنایی را با سرعتی چشمگیر پشت سر گذاشته ایم و امروز در دوره توسعه و رقابت برای کسب جایگاه بهتر در حوزه هوش هستیم. بسیاری از افراد در زندگی روزمره خود به استفاده از هوش مصنوعی روی آورده اند و شرکت های بی شماری از قابلیت های این فناوری برای بهینه سازی فرآیندهای خود استفاده می کنند.

در چنین شرایطی شناخت جایگاه کشور و مراکز تحقیقاتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و می تواند مسیر و راهبردهای آینده ما را مشخص کند. به گزارش هوشیو به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر محمد شهرام معین رئیس مرکز نوآوری توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات طی گفت وگویی اعلام کرد: بر اساس آخرین نتایج بررسی شده، در ایران از نظر مقالات و تولیدات علمی در زمینه هوش مصنوعی در رتبه پانزدهم جهان قرار دارد. اما در زمینه استفاده از هوش مصنوعی در زندگی و فناوری، رتبه ما نسبت به دو سال قبل بدون تغییر باقی مانده است و هنوز در رتبه 77 جهان هستیم.

لزوم ارتقای رتبه ایران با برنامه ریزی

معین با اشاره به اینکه استفاده از فناوری تنها به تولید مقاله و مستندات محدود نمی شود، افزود: استفاده از هوش مصنوعی شامل ورود این فناوری به زندگی روزمره مردم و مدیریت دستگاه های اجرایی کشور است و با توجه به برنامه هایی که ترسیم می شود و توجه ویژه ای به این فناوری می شود، قطعا رتبه ما در سال های آینده بهبود خواهد یافت.

وی در ادامه به افزایش تعداد نیروهای متخصص و آموزش دیده دانشگاهی اشاره کرد و خاطرنشان کرد: در زمینه نیروی متخصص و توان علمی فرصت های زیادی داریم. اما برای اینکه بتوانیم در سطح ملی و در پروژه های بزرگ دولتی، سازمانی و نهادی کار کنیم یا پروژه هایی مانند GPT ملی را توسعه دهیم، هنوز به تلاش های بیشتری نیاز است.

تدوین برنامه ملی توسعه هوش مصنوعی محور بعدی بحث است و در این زمینه تصریح می کند: برای تقویت و توسعه هوش مصنوعی کارهای خوبی در بخش خصوصی انجام شده است اما این برنامه همچنین باید با ورود بیشتر بخش‌های خصوصی زیرساخت‌های پردازش، کیفیت خدمات و حجم داده‌ها افزایش یابد. همانطور که در برنامه هفتم توسعه تاکید شده است، سازمان ها و نهادهای مختلف باید برنامه های اطلاعاتی خود را به معنای واقعی ارائه کنند و تنها به الکترونیکی شدن اکتفا نکنند. یعنی باید جایگاه سیستم های هوشمند در مجموعه ها مشخص شود و روی آن برنامه ریزی و سرمایه گذاری کنند. مجموع این فرآیندها باعث افزایش رتبه ایران در جهان در زمینه هوش مصنوعی خواهد شد.

معین به هر حال نگاهی به رتبه بندی دانشگاه های ایران در حوزه هوش مصنوعی انداخت و اظهار داشت: در حال حاضر دانشگاه تهران در رتبه 73 آسیا و 249 جهان قرار دارد و شیروان رتبه 74 آسیا و 250 جهان را دارد.

در ادامه می توانید لیست بهترین دانشگاه های ایران بر اساس سیستم رتبه بندی EduRank.org را مشاهده کنید. (رتبه دانشگاه های زیر 1000)

به صف شدن دانشگاه رتبه در آسیا رتبه بندی در جهان
1 دانشگاه تهران 73 249
2 دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیروان 74 250
3 دانشگاه صنعتی امیرکبیر 84 287
4 دانشگاه صنعتی شریف 90 321
5 دانشگاه علم و صنعت ایران 127 437
6 دانشگاه تربیت مدرس 140 493
7 دانشگاه شیراز 165 582
8 دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی 174 618
9 دانشگاه صنعتی اصفهان 183 640
10 دانشگاه فردوسی مشهد 212 710
11 دانشگاه تبریز 222 732
12 دانشگاه اصفهان 274 870
13 دانشگاه شهید بهشتی 282 889
در حال حاضر سند هوش مصنوعی کشور به نهادهای تایید کننده مانند شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی تحویل داده شده است و شما می توانید با مراجعه به سایت Ai.Center.ir به محتوای این سند دسترسی داشته باشید.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *