متا که قبلاً با نام فیس بوک شناخته می شد، قرار است نسخه تجاری LLaMA، مدل متن باز زبان بزرگ (LLM) خود را منتشر کند که از هوش مصنوعی برای تولید متن، تصاویر و کد استفاده می کند. توسعه دهندگان می توانند از این مدل منبع باز برای ساخت برنامه های کاربردی هوش مصنوعی خود استفاده کنند.

به گفته هوشیو، LLaMA مخفف Large Language Model Meta AI است، فناوری که در ماه فوریه به عنوان یک مدل پایه کوچک به طور عمومی رونمایی شد و در اختیار محققان و دانشگاهیان قرار گرفت.

اکنون فایننشال تایمز گزارش می دهد که متا آماده انتشار نسخه تجاری این مدل است که به توسعه دهندگان و مشاغل اجازه می دهد برنامه های خود را با استفاده از مدل پایه بسازند.

از آنجایی که مدل LLaMA یک فناوری AI منبع باز است، دسترسی تجاری به آن به مشاغل با هر اندازه ای اجازه می دهد تا هوش مصنوعی را در سیستم های خود تطبیق داده و بهبود بخشند، نوآوری های تکنولوژیکی را در بخش ها تسریع می بخشد و به طور بالقوه منجر به مدل های هوش مصنوعی قوی تر و کارآمدتر می شود. درک و پردازش داده ها

توسعه‌دهندگان می‌توانند از LLM‌های منبع باز (مدل‌های منبع باز مدل‌هایی هستند که کد ابزار آن‌ها در دسترس عموم است تا بتوانند از آن استفاده کنند و آن‌ها را تغییر دهند) برای ساخت برنامه‌های هوش مصنوعی مانند ChatGPT. این مدل‌ها برای استارت‌آپ‌ها یا کسب‌وکارهایی که می‌خواهند از فناوری هوش مصنوعی برای بهبود خدمات خود یا تعامل مؤثرتر با مشتریان استفاده کنند، مفید است.

LLaMA Meta دارای 7، 13، 33 و 65 میلیارد پارامتر است، در مقایسه با مدل LLM ChatGPT AI، GPT-3.5 که دارای 175 میلیارد پارامتر است. OpenAI نگفت که مدل GPT-4 چند پارامتر دارد، اما اعتقاد بر این است که بیش از 1 تریلیون پارامتر دارد. هر چه یک مدل هوش مصنوعی دارای پارامترهای بیشتری باشد، پیچیده تر است و بهتر می تواند ورودی را درک کند و خروجی مناسب تولید کند.

OpenAI در حال حاضر با ChatGPT، چت ربات هوش مصنوعی خود که در ماه نوامبر، هوش مصنوعی مولد را متحول کرد، در رقابت هوش مصنوعی پیشرو است. مایکروسافت پول زیادی در OpenAI سرمایه گذاری کرده است. این غول فناوری از فناوری GPT-4 مجهز به هوش مصنوعی در موتور جستجوی بینگ استفاده می کند و قدرت ایجاد تصاویر را فراهم می کند. گوگل همچنین دارای ربات چت هوش مصنوعی، Bard و LLM خود است، اگرچه هیچ یک از این سیستم ها منبع باز نیستند.

اگرچه مدل های AI منبع باز در حال حاضر وجود دارد، راه اندازی تجاری LLaMA Meta گام مهمی در این مسیر است، زیرا از بسیاری از LLM های منبع باز موجود در بازار بزرگتر است، در حالی که متعلق به یکی از بزرگترین شرکت های فناوری در جهان است. ارائه داده ها

راه اندازی به این معنی است که متا به طور مستقیم با OpenAI و گوگل تحت حمایت مایکروسافت رقابت خواهد کرد و این رقابت می تواند به معنای پیشرفت های قابل توجهی در زمینه هوش مصنوعی باشد. نرم افزارهای بسته یا اختصاصی، مانند آنچه در ChatGPT OpenAI استفاده می شود، انتقادهایی را در رابطه با شفافیت و امنیت به دنبال داشته است.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *