اگرچه هوش مصنوعی هزاران فرصت شغلی را از بین می‌‌برد، اما در مقابل، بی‌شمار شغل جدید هوش مصنوعی نیز به وجود خواهد آمد. در این مقاله فرصت‌های جدیدی که در آینده به واسطه روبات‌ها ظهور می‌‌یابند، بررسی می‌‌شود.

لیست ۶ شغل برتر هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۳

هوش مصنوعی (AI) یک زمینه پر جنب‌و‌جوش و به‌سرعت در‌حال رشد با افزایش تقاضا برای متخصصان ماهر است. مشاغل برتر هوش مصنوعی آنهایی هستند که نیاز به درک عمیق الگوریتم‌های یادگیری ماشین، تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها و علوم کامپیوتر دارند. با ظهور فناوری هوش مصنوعی در بخش‌های مختلف، این مشاغل فرصت‌های شغلی امیدوارکننده‌ای را با حقوق بالا و امنیت شغلی بسیار خوب به دست‌آورده‌اند. دراین بخش تمام سئوالاتی که برای ورود به این مشاغل برتر هوش مصنوعی در ذهنتان دارید، از نظر زمینه علمی موردنیاز، میانگین حقوق سالانه و حتی گروه‌های شغلی مرتبط را برایتان پاسخ خواهیم داد. اگر می‌خواهید بدانید این شغل‌ها تا‌چه‌حد با روحیات و علایق شما هم‌خوانی دارند، به قسمت «کاندیدای ایده‌آل» نگاهی بی‌اندازید.

۱- مهندس یادگیری ماشین

میانگین حقوق (در ایالات متحده):  132076 دلار در سال

میانگین حقوق یک مهندس یادگیری ماشین در ایالات متحده ۱۳۲۰۰۰ دلار است، البته سازمان‌های غول‌پیکر فناوری به‌طرز قابل‌توجهی حقوق بیشتری پرداخت می‌کنند، چیزی در حدود ۱۷۰,۰۰۰ تا ۲۰۰,۰۰۰ دلار. درحقیقت آنها به‌دلیل ماهیت فنی کارشان بسیار موردتوجه قرار می‌گیرند، حقوق بالایی دریافت می‌کنند و عمدتاً مسئول اطمینان از عملکرد کارآمد پروژه‌های یادگیری ماشین هستند.

مهندس یادگیری ماشین در صدر جدول مشاغل برتر هوش مصنوعی جای دارد، درواقع یک مهندس یادگیری ماشین در پروژه‌های هوش مصنوعی نقش اساسی دارد، زیرا همه‌چیز حول کار آنها ساخته شده است. این مهندسان باید درک کاملی از چندین زبان برنامه‌نویسی و همچنین برنامه‌نویسی هوش مصنوعی داشته باشید، این موضوع برای آنها ضروری است. یک مهندس یادگیری ماشین مدل‌هایی ایجاد می‌کند که می‌توانند مجموعه‌داده‌های بزرگ را برای پیش‌بینی و تجزیه‌و‌تحلیل کنند.

به‌عنوان مثال، اوبر از یادگیری ماشینی برای پیش‌بینی اینکه چه‌مدت طول می‌کشد تا راننده شما به بیرون از درب منزل‌تان برسد، استفاده می‌کند. نتفلیکس از الگوریتم‌های یادگیری ماشینی برای شخصی‌سازی توصیه‌ها به هر کاربر بر اساس اولویت‌های مشاهده استفاده می‌کند. آمازون از یادگیری ماشینی برای تقویت توصیه‌های محصول خود استفاده می‌نماید.

پیش‌نیازهای مهندس یادگیری ماشین

یک مهندس یادگیری ماشین به دانش عملی عمیق زبان‌های برنامه‌نویسی زیر نیاز دارید:

همچنین در‌صورت داشتن مهارت‌های تحلیلی، تجربه در زمینه شبکه‌های عصبی و یادگیری عمیق و همچنین داشتن برنامه‌های کاربردی ابری ضروری، رزومه شما تقویت می‌گردد. مهارت‌های کلیدی موردنیاز برای موفقیت در این نقش شامل مهارت‌های تحلیلی قوی و تجربه در استفاده از کتابخانه‌های یادگیری ماشینی مانند TensorFlow و SciPy است.

شرح وظایف

وظایف شما شامل توانایی در به‌کارگیری مدل‌های پیش‌بینی و استفاده مؤثر از پردازش زبان طبیعی در هنگام برخورد با مجموعه‌داده‌های عظیم است. هرچه تجربه بیشتری با شیوه‌های توسعه چابک و همچنین ابزارهای توسعه نرم‌افزار IDE مانند IntelliJ و Eclipse داشته باشید، شانس بیشتری برای استخدام در این رسته شغلی خواهید داشت.

در میان مشاغل برتر هوش مصنوعی، این نقش با کسانی که تجربه‌ای در علم داده و همچنین تحقیقات کاربردی دارند بسیار سازگار است، اما ضروری هم نیست.

در حالی که دانشمندان داده بر روی اطلاعات مبتنی بر «داده‌ها» و یادگیری انسانی جمع‌آوری‌شده توسط محققان هوش مصنوعی کار می‌کنند، یادگیری ماشین مدل‌های پیش‌بینی قدرتمندی را از یک تفسیر مبتنی بر فناوری بدون برنامه‌ریزی خاص، اما با درک قوانین اطراف در داده‌ها، تولید می‌کند.

این روش نتایج جایگزین مهمی ایجاد می‌کند که می‌تواند فرایند شناسایی راه‌حل‌های جدید را تسریع بخشد، یا شکاف‌هایی را که به‌راحتی توسط چشم انسان قابل‌شناسایی نیست، مشخص کند. در نتیجه، مهندسان یادگیری ماشین وظیفه طراحی سیستم‌های هوش مصنوعی خودگردان را دارند تا این مدل‌های پیش‌بینی را خودکار کرده و اثربخشی آن‌ها را افزایش دهند.

مهندس یادگیری ماشین با کدام گروه‌های شغلی مرتبط است؟

طراحی، ایجاد و پیاده‌سازی مدل‌های یادگیری ماشین زیر نظر مهندسین یادگیری ماشین است. برای ایجاد و پیاده‌سازی الگوریتم‌ها و سیستم‌های پیچیده، آنها با مهندسان نرم‌افزار و دانشمندان داده همکاری نزدیکی دارند. آنها معمولاً در کنار محققان هوش مصنوعی کار می‌کنند تا داده‌هایی را که یادگیری ماشین برای حل آنها برنامه‌ریزی‌شده، درک نمایند و بتوانند به‌راحتی با دانشمندان داده، IT و تیم‌های نرم‌افزاری ارتباط برقرار کنند.

کاندیدای ایده‌آل

الگوریتم‌ها شما را به‌پیش می‌برند.

تو یک جادوگر ریاضی هستی جبر، حسابان و آمار زندگی شماست.

شما یک نینجا برنامه‌نویس هستید.

شما تجربه برنامه‌نویسی با زبان‌هایی مانند Python، R و Scala را دارید.


۲- دانشمند داده

میانگین حقوق: ۱۰۵۰۰۰ دلار در سال

میانگین حقوق یک دانشمند داده ۱۰۵۰۰۰ دلار در سال است که در‌صورت با تجربه بودن می‌تواند تا ۲۰۰۰۰۰ دلار برای یک مدیر علوم داده افزایش یابد. به‌عنوان یک دانشمند داده، برای شروع بین ۸۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ سالانه به‌دست خواهید آورد، و پس از آن که در حرفه خود متخصص شدید، فرصت‌های بیشتری برای کسب مبالغ بالاتر خواهید داشت.

در‌حالی‌که یک محقق هوش مصنوعی، مسئول یافتن روش‌های جدید برای حل مسائل هوش مصنوعی است، یافته‌های آنها معمولاً به تیمی از دانشمندان داده منتقل می‌شود که نقش آن‌ها به‌کارگیری این روش‌ها در موقعیت‌های واقعی است. به‌این‌ترتیب، در میان مشاغل برتر هوش مصنوعی، نقش آنها برای تفسیر موثر داده‌ها و اجرای تاکتیک‌ها به‌منظور توسعه مدل‌ها و شیوه‌های هوش مصنوعی بسیار مهم است.

یکی از نمونه‌های قابل‌توجه از نحوه همکاری محققان هوش مصنوعی و دانشمندان داده، غلبه بر این چالش است که چگونه فناوری تشخیص چهره افراد زیادی با پوست تیره‌تر را شناسایی نمی‌کند. در‌حالی‌که تیمی از محققان هوش مصنوعی تشخیص دادند که سه الگوریتم رایج تجزیه‌و‌تحلیل صورت روی افراد با پوست روشن بهتر کار می‌کنند، تیمی از دانشمندان داده در‌حال تلاش برای استفاده از این اطلاعات و رفع اشکال هستند تا فناوری را بدون‌توجه به رنگ پوست مؤثرتر کنند.

دانشمند داده با کدام گروه‌های شغلی مرتبط است؟

به‌منظور تجزیه‌و‌تحلیل مجموعه داده‌های عظیم و جمع‌آوری بینش، دانشمندان داده از تکنیک‌های آماری و یادگیری ماشینی استفاده می‌کنند. برای یافتن روندها و الگوها در داده‌ها، آنها قبل از استفاده از این دانش برای تصمیم‌گیری‌های مبتنی بر داده، با مدیران تجاری همکاری نزدیکی دارند.

پیش‌نیازهای دانشمند داده

برای شروع در این زمینه، باید با ابزارها و پلتفرم‌های کلان داده زیر آشنا باشید:

  • MapReduce
  • Hive
  • Pig
  • Spark
  • Hadoop

همچنین باید تجربه قابل‌توجهی در محاسبات آماری و همچنین زبان‌های برنامه‌نویسی زیر داشته باشید:

مهارت‌های کلیدی مورد‌نیاز برای موفقیت به‌عنوان یک دانشمند داده شامل؛ تسلط بر زبان برنامه‌نویسی مانند پایتون و R و دانش الگوریتم‌ها و چارچوب‌های آنها برای ساخت مدل‌های هوش مصنوعی است. داشتن مهارت‌های ارتباطی خوب نیز برای این زمینه شغلی ضروری است، زیرا دانشمندان داده معمولاً در تیم‌ها با هم کار می‌کنند و نیاز به درک خوبی از تجزیه‌و‌تحلیل انجام شده توسط محققان هوش مصنوعی دارند.

اغلب، دانشمندان داده نیاز به تحصیلات عالی دارند و حداقل دارای مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر در علوم کامپیوتر هستند. اگر به طور خاص می‌خواهید یک توسعه‌دهنده هوش مصنوعی در زمینه علم داده باشید، ممکن است به مدرک پیشرفته در علوم کامپیوتر نیاز داشته باشید، در غیر این صورت هر مدرک بالایی، چه مهندسی برق یا ریاضیات، کافی است.

اگر قبل از ورود به بازار مشاغل برتر هوش مصنوعی و درخواست کار در این زمینه شغلی، حداقل دو سال تجربه در یادگیری ماشین داشته باشید برای شما بهتر خواهد بود، زیرا درجاتی از هم‌پوشانی در این دو علم وجود دارد. علاوه‌بر‌این، هر تجربه‌ای با ابزارهای ابری مانند Hadoop و Amazon’s S3 لایه‌ای رزومه شما به طرز چشمگیری قوی‌تر می‌کند.

علاوه‌بر این الزامات فنی، به مهارت‌های ارتباطی قوی نیز نیاز خواهید داشت که برای هر رسته شغلی ضروری است و همچنین توانایی‌ برای ارائه بینش‌هایی که به آن دست یافته‌اید.

شرح وظایف

به‌عنوان یک دانشمند داده، شما با مجموعه داده‌های بسیار بزرگ و پیچیده‌ای سر‌و‌کار خواهید داشت. شما این‌کار را با استفاده از یادگیری ماشین و همچنین تجزیه‌و‌تحلیل پیش‌بینی انجام خواهید داد. همچنین باید بتوانید الگوریتم‌هایی ایجاد کنید که جمع‌آوری و همچنین پاک‌سازی چنین حجم عظیمی از داده‌ها را امکانپذیر می‌سازد و در‌نتیجه برای تجزیه‌و‌تحلیل آن آماده ‌شوید.


۳- مهندس نرم‌افزار هوش مصنوعی

میانگین حقوق (در ایالات‌متحده):  127,442 دلار در سال

یک مهندس نرم‌افزار هوش مصنوعی برنامه‌های نرم‌افزاری را طراحی و توسعه می‌دهد که از تکنیک‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین استفاده می‌کنند. به‌عنوان مثال، یک مهندس نرم‌افزار هوش مصنوعی ممکن است روی توسعه الگوریتم‌های بینایی کامپیوتری برای استفاده در خودروهای خودران کار کند، در‌حالی‌که مهندسین نرم‌افزار هوش مصنوعی گوگل به توسعه و بهبود دستیار مجازی این شرکت با هوش مصنوعی می‌پردازد.

شرح وظایف

مهندسان نرم‌افزار عمدتاً مسئول ساخت محصولات نرم‌افزاری برای برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی هستند، آنها همیشه باید با آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی به روز باشند. علاوه‌بر‌این، مهندسان نرم‌افزار همچنین به برخی از وظایف بسیار مهم مانند مدیریت API، نوشتن کد و کنترل کیفیت در میان کارهای دیگر رسیدگی می‌کنند.

مهندس نرم‌افزار هوش مصنوعی با کدام گروه‌های شغلی مرتبط است؟

عموما مهندسان نرم‌افزار به دانشمندان داده و مهندسان توسعه و نگهداری نرم‌افزارهای گوناگون و مفید کمک می‌‌کنند.

پیش‌نیازهای مهندس نرم‌افزار هوش مصنوعی

 اگر می‌خواهید شغلی به‌عنوان مهندس نرم‌افزار پیدا کنید، باید مدرک رسمی در رشته‌های مهندسی، فیزیک، ریاضیات، علوم کامپیوتر یا آمار داشته باشید. صدور گواهینامه در هر دوره هوش مصنوعی نیز می‌تواند به‌عنوان یک مزیت اضافی در نظر گرفته شود. همچنین از مهندسان نرم‌افزار انتظار می‌رود که مهارت‌های برنامه‌نویسی یا تحلیلی عالی داشته باشند.

کاندیدای ایده‌آل

شما عاشق شناسایی مشکلات و فکر کردن به راه‌های هوشمندانه برای حل آن‌ها هستید.

پیشینه‌ای در علوم کامپیوتر یا مهندسی دارید.

شما با کد صحبت می‌کنید و در زبان‌های برنامه‌نویسی مانند پایتون، جاوا و C++ تجربه دارید.


۴- دانشمند پژوهشی هوش مصنوعی

میانگین حقوق (در ایالات متحده):  160708 دلار در سال

با‌توجه‌به اینکه این شغل تقاضای بالایی دارد، دستمزد آن از  90000 تا ۱۱۰۰۰۰ در سال متغیر است و حقوق متوسط ۹۹۸۰۰ دلار دارند.

در میان مشاغل برتر هوش مصنوعی، دانشمندان محقق احتمالاً یکی از پرطرفدارترین مشاغل در زمینه هوش مصنوعی هستند. نقش یک محقق هوش مصنوعی شناسایی روش‌های جدید استفاده از هوش مصنوعی برای غلبه بر مشکلات و محدودیت‌هایی است که سازمان‌ها با آن مواجه هستند. به‌طور‌معمول، آنها در درک مجموعه‌های بزرگ داده و تبدیل آموخته‌های آن به ایده‌ها و برنامه‌هایی برای توسعه فناوری‌های جدید هوش مصنوعی که می‌توانند توسط دانشمندان داده خریداری شوند، تخصص خواهند داشت.

به‌عنوان مثال، ابزارهای هوش مصنوعی که ناهنجاری‌هایی را در اسکن‌های پزشکی تشخیص می‌دهند، قبل از استقرار توسط شرکت‌ها در دنیای واقعی، توسط دانشمندان تحقیقاتی هوش مصنوعی به‌شدت مورد تحقیق قرار خواهند گرفت.

شرح وظایف

یک دانشمند تحقیقاتی هوش مصنوعی سوالات جدید و خلاقانه‌ای می‌پرسد که می‌تواند توسط هوش مصنوعی پاسخ داده شود. آن‌ها بر روی پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته کار می‌کنند و فناوری‌های هوش مصنوعی جدیدی را توسعه می‌دهند که مشاغل می‌توانند از آن‌ها برای بهبود فرایندهای خود استفاده کنند.

این وظیفه یک دانشمند پژوهشی هوش مصنوعی است که مرزهای آن‌چه را که شکستن آن با هوش مصنوعی امکان‌پذیر است را کنار بزند. قبل‌از اینکه یک شرکت میلیون‌ها دلار برای توسعه یک ابزار یا محصول جدید سرمایه‌گذاری کند، این دانشمندان محقق هستند که موفقیت این محصول را ثابت می‌کنند.

پیش‌نیازهای دانشمند پژوهشی هوش مصنوعی

به‌عنوان یک دانشمند محقق باید در چندین رشته از هوش مصنوعی، از جمله آمار محاسباتی، یادگیری ماشین، یادگیری عمیق و همچنین ریاضیات کاربردی متخصص باشید.

اگر از میان مشاغل برتر هوش مصنوعی برای تبدیل شدن به یک محقق موثر هوش مصنوعی تلاش می‌کنید، مهارت‌هایی مانند تفکر انتقادی برایتان بسیار مهم است، زیرا این شغل نیاز طوفان‌های فکری مکرر برای یافتن روش‌ها و رویکردهای جدید دارد. در کنار این، برخی از مهارت‌های تخصصی‌تر شامل ریاضیات برای استفاده از آمار و پیش‌بینی نحوه اجرای برنامه‌های هوش مصنوعی و توانایی تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها به‌همراه تجربه در ابزارهایی مانند RapidMiner یا SketchEngine نیاز برای تصاحب این جایگاه شغلی است.

برای استخدام در این عنوان شغلی همچنین به تجربه گسترده در مدل‌های گرافیکی، پردازش زبان طبیعی و یادگیری تقویتی نیاز دارید.

مانند دانشمندان داده، از دانشمندان تحقیقاتی نیز انتظار می رود که دارای مدارک پیشرفته – فوق لیسانس یا بالاتر – باشند، با این حال، بسیاری از شرکت ها بر این موضوع اصرار ندارند و هر مدرک پیشرفته‌ای را در یک زمینه مرتبط می‌پذیرند. البته برای این که این اتفاق بیفتد، باید تجربه کاری قابل‌توجهی وجود داشته باشید.

همچنین برای اینکه رزومه شما بر کارفرمایان بالقوه تأثیر بگذارد، باید دانش عمیقی از محاسبات موازی، یادگیری ماشینی، محاسبات توزیع شده، هوش مصنوعی و معیارسنجی داشته باشید.

دانشمند پژوهشی هوش مصنوعی با کدام گروه‌های شغلی مرتبط است؟

برای انجام مطالعات و ایجاد فناوری‌های جدید هوش مصنوعی، کارشناسان تحقیقاتی هوش مصنوعی از یادگیری ماشین و سایر رویکردهای هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. آنها از نزدیک با دانشمندان و مهندسان دیگر همکاری می‌کنند تا محدودیت‌های توانایی هوش مصنوعی را افزایش دهند.

کاندیدای ایده‌آل

شما به معنای واقعی کلمه یک دانشمند دیوانه هستید.

شما بسیار کنجکاو هستید. شما دائماً سؤال می‌کنید که چرا همه چیز به همین شکل است و چگونه می‌توان آن‌ها را بهبود بخشید.

شما پیگیر و سرسخت هستید و پس از تجربه شکست تسلیم نمی‌شوید.

درک عمیقی از یادگیری ماشین، علم داده و الگوریتم‌های هوش مصنوعی دارید.


۵- تحلیلگر داده‌های هوش مصنوعی

میانگین حقوق (در ایالات متحده):  113210 دلار در سال

از میان مشاغل برتر هوش مصنوعی، تحلیل‌گر داده یکی دیگر از پرطرفدارترین مشاغل هوش مصنوعی در‌حال‌حاضر است. از زمان معرفی هوش مصنوعی، تغییری در نقش تحلیلگران داده ایجاد شده است، زیرا آنها دیگر نیازی به انجام کارهای روزمره مانند پردازش یا تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها برای به‌دست آوردن بینش ارزشمند ندارند.

شرح وظایف

شرکت‌ها داده‌های زیادی را جمع‌آوری می‌کنند. هر روز حدود ۲.۵ کوینتیلیون بایت داده جمع‌آوری می‌شود. در‌حالی که ما حتی نمی‌دانیم که معنی آن چیست، اما به نظر زیاد می‌رسد.

این وظیفه تحلیلگران داده است که این داده‌ها را تفسیر کنند تا بینشی در‌مورد رفتار سفارشی، روند بازار و سایر اطلاعات مفید ارائه دهند. یک تحلیلگر داده هوش مصنوعی از هوش مصنوعی و الگوریتم‌های یادگیری ماشین برای کمک به استخراج این بینش‌ها و خودکارسازی تصمیم‌گیری مبتنی بر داده استفاده می‌کند.

پیش‌نیازهای تحلیلگر داده‌های هوش مصنوعی

نقش اصلی یک تحلیلگر داده در‌حال‌حاضر این است که داده‌ها را برای مدل های یادگیری ماشین آماده کند و سپس گزارش‌های معناداری از نتایج بسازد. برای یافتن شغل به عنوان تحلیلگر داده، باید تجربه مرتبط در SQL، Python و سایر زبان‌های پایگاه داده مهم داشته باشید. علاوه‌بر این، هر تحلیلگر داده همچنین باید در تجسم ابزارهایی مانند PowerBI و Tableau و غیره تجربه داشته باشد.

کاندیدای ایده‌آل

شما در میان ریاضیدان‌ها یک شرلوک هلمز هستید.

شما علاقه زیادی به اعداد دارید و با حجم زیادی از داده‌ها راحت هستید.

شما یک رویکرد خلاقانه برای حل مسئله دارید.

شما به‌شدت کنجکاو هستید و می‌خواهید همه‌چیز را بفهمید و توضیح دهید.


۶- کارشناس پردازش زبان طبیعی

میانگین حقوق (در ایالات متحده):  137266 دلار در سال

میانگین حقوق یک مهندس NLP 78000 دلار است که درصورت با‌تجربه بوده به بیش از ۱۰۰۰۰۰ دلار می‌رسد.

پردازش زبان طبیعی (NLP) فرایند پردازش کلمات و جملات و درک آن است. یک متخصص NLP می‌تواند گفتار و متن بدون ساختار را بگیرد و آن را به چیزی تبدیل کند که کامپیوتر بتواند آن را بفهمد.

به‌عنوان مثال، الکسا و سیری به آنچه شما می‌گویید گوش می‌دهند و از الگوریتم‌های NLP برای تبدیل آن به چیزی که می‌توانند درک کنند استفاده می‌کنند. آنها پاسخ خود را تولید می‌کنند و سپس از الگوریتم NLP دیگری برای ارائه پاسخ به زبانی که شما می‌توانید آن را درک کنید، استفاده می‌کنند.

این NLP است که به این ابزارها و بسیاری دیگر (مانند ChatGPT) اجازه می‌دهد تا پاسخ‌هایی را ایجاد کنند که به نظر، صدا و احساس می‌رسد که گویی یک انسان آن‌ها را ساخته است.

پیش‌ نیازهای کارشناس پردازش زبان طبیعی

مهندس پردازش زبان طبیعی در میان مشاغل برتر هوش مصنوعی، فردی است که دانش و مهارت لازم را برای انجام‌دادن پروژه‌های پردازش زبان طبیعی دارد. در واقع کارشناس پردازش زبان طبیعی باید مهارت لازم برای استفاده‌از ابزارها، تکنیک‌ها و تکنولوژی‌های پردازش زبان طبیعی را داشته باشد و بتواند الگوریتمی را آموزش دهد و ماشینی (برنامه‌ای) بسازد که زبان انسانی را بفهمد. مهندس پردازش زبان طبیعی باید به علم زبان‌شناسی یا زبان‌شناسی رایانشی کاملا مسلط  بوده یا حتی تحصیلات دانشگاهی در این رشته‌ها داشته باشد.

شرح وظایف

مهندسانی که در پردازش زبان طبیعی (NLP) تخصص دارند، از روش‌های یادگیری ماشین و NLP برای کمک به رایانه‌ها برای درک و تفسیر گفتمان انسانی استفاده می‌کنند.

با کدام گروه‌های شغلی مرتبط است؟

 مهندس پردازش زبان طبیعی برای ایجاد سیستم‌هایی که می‌توانند صدای انسان و متن را درک کنند و مطابق با آن واکنش نشان دهند، با مهندسان سایر گروه‌ها همکاری می‌کنند.

کاندیدای ایده‌آل

  • شما عاشق زبان‌شناسی و علاقه‌مند به الگوریتم‌های فانتزی هستید.
  • درک عمیقی از پیچیدگی‌های زبان انسان دارید.
  • شما باید یک متخصص علوم کامپیوتر و برنامه‌نویسی باشید.
  • تجربه کار با زبان‌های برنامه‌نویسی مانند پایتون و جاوا را دارید.
  • خلاق و مبتکر بودن جز لاینفک شخصیت شماست.

اگر به برنامه‌نویسی علاقه دارید و می‌خواهید سیستم‌های هوشمندی بسازید که می‌توانند یاد بگیرند و سازگار شوند، پس دنبال کردن حرفه‌ای در هوش مصنوعی ممکن است راه درستی برای شما باشد. با نگاهی به جدول زیر می‌توانید از میان مشاغل برتر هوش مصنوعی شغلی که برای شما بهترین است را انتخاب نمایید.

جدول مشاغل برتر هوش مصنوعی در سال

مشاغل برتر هوش‌مصنوعی میانگین حقوق سالانه پیش‌نیازها گروه‌های شغلی مرتبط کاندیدای ایده‌آل
مهندس یادگیری ماشین ۱۳۲۰۷۶ دلار Scala،Python،Java مهندسان نرم‌افزار، دانشمندان داده تو یک جادوگر ریاضی هستی جبر، حسابان و آمار زندگی توست.
دانشمند داده ۱۰۵۰۰۰ دلار MapReduce،Hive،Pig Spark،Hadoop مدیران تجاری تیزبینی وجه لاینفک شخصیت شماست
مهندس نرم‌افزار هوش مصنوعی ۱۲۷,۴۴۲ دلار رشته‌های مهندسی، فیزیک، ریاضیات، علوم‌کامپیوتر، آمار دانشمندان داده، مهندسان توسعه‌و‌نگهداری نرم‌افزار شما عاشق شناسایی مشکلات و فکر کردن به راه‌های هوشمندانه برای حل آن‌ها هستید.
دانشمند پژوهشی هوش مصنوعی ۱۶۰۷۰۸ دلار رشته‌های آمار محاسباتی، یادگیری ماشین، یادگیری عمیق، ریاضیات کاربردی دانشمندان و مهندسان سایر گروه‌ها شما دائماً سؤال می‌کنید که چرا همه چیز به همین شکل است و چگونه می‌توان آن‌ها را بهبود بخشید.
تحلیلگر داده‌های هوش مصنوعی ۱۱۳۲۱۰ دلار SQL،Python، سایر زبان‌های پایگاه داده مهندسان یادگیری ماشین شما در میان ریاضیدان‌ها یک شرلوک هلمز هستید.
کارشناس پردازش زبان طبیعی ۱۳۷۲۶۶ دلار   مهندسان سایر گروه‌ها شما عاشق زبان‌شناسی و علاقه‌مند به الگوریتم‌های فانتزی هستید.

طبق تحلیل دانشگاه آکسفورد، در ۲۵ سال آینده نزدیک به نیمی از مشاغل به دست روبات‌‌ها تصاحب می‌‌شود. بنابراین، تعجبی ندارد که رسانه‌‌ها و کتاب‌‌ها پر از نوشته‌‌ها و مقالاتی درباره این‌ تحول باشند و بنویسند که چگونه کارگران خود را با این شرایط جدید تنظیم خواهند کرد و واقعا بهترین راه برای آماده‌سازی نسل بعدی برای این آینده پر از هوش مصنوعی چیست.

اما همه مردم از این تغییر بنیادی که احتمالا در بازار کار قرار است اتفاق بیفتد، آگاه نیستند. از این گذشته، این اتفاق قبلاً نیز افتاده بود. مثل زمانی که مکانیزاسیون جای اکثریت قریب به اتفاق کشاورزان را گرفت، ولی در نهایت همه چیز به خیر و خوشی به نتیجه ایده‌آل رسید. علاوه بر این، بسیاری از مشاغل امروزی طاقت‌فرسا و تکراری‌اند، به طوری که ازدست‌دادن آن‌ها فقط ممکن است یک مزیت باشد.


 فرصت‌‌‌های کاری هوش مصنوعی

گرچه تخریب خلاقانه پدیده‌ها همیشه با زندگی انسانها همراه بوده، اما اختراع مجدد و خلق دستاوردهای نوین نیز به همان اندازه با بشر عجین بوده است. مطمئناً، ربات‌‌ها مشاغل را از بین می‌‌برند، اما آن‌‌ها مشاغل جدیدی را نیز ایجاد می‌‌کنند.

حالا این برنامه‌‌‌های جدید دقیقاً چه شکلی خواهند بود؟ این گزارش، جزئیات فرصت‌‌‌های کاری برای ۲۱ شغل آینده را که ممکن است در ۱۰ سال آینده ظاهر شود، از نظر می‌‌گذراند.

۱. کارآگاه داده

از دیدن سریال‌‌‌های پلیسی و کارآگاهی مثل CSI لذت می‌‌برید؟ هاوایی Five-O یا شرلوک هلمز چطور؟ گشتن به دنبال سرنخ، به‌ دام‌ انداختن مظنونان و حل معماهای پلیسی و دنبال‌کردن داستان‌‌‌های جنایی را دوست دارید؟ پس برای شما شغل مناسبی وجود دارد! آگهی جذب نیرویی را تصور کنید که می‌‌گوید: «ما به دنبال استخدام افراد خلاق و با استعدادی هستیم که بتوانند به ما کمک کنند اسرار موجود در داده‌‌‌های بزرگ خود را بررسی کنیم. ما به دنبال جذب کارآگاهان داده‌ایم تا‌ از داده‌‌ها بازجویی و تفتیش کنند و ببینند داده‌‌‌های ما به ما چه می‌‌گویند و حاوی چه رازهایی‌اند؟»

این موقعیت شغلی برای کسی که دارای تجربه اجرای قوانین است و مهارت‌‌‌های پایه مربوط به داده‌ را می‌شناسد، یا حتی یک فارغ‌التحصیل کنجکاو و باسواد که به دنبال ورود به شغل‌های جدید هوش مصنوعی است، می‌‌تواند مناسب باشد. چنین مشاغل به زودی و در چند سال آینده، به طرز باورنکردنی متولد خواهند شد.

۲. تسهیل‌کننده فناوری اطلاعات همراه

این شغل اساساً کمک دستیار فناوری اطلاعات در آینده است، کاری که انجام می‌‌دهد، این است که ابزارهایی را سرپرستی می‌‌کند که برای تعیین مهارت و استفاده کارمندان مفید است. تا کسانی که از آن‌ها پشتیبانی می‌‌کنند، بیشترین بهره را از فناوری ببرند و به‌راحتی بتوانند از سیستم‌‌ها عیب‌یابی کنند، بنابراین با بودن این شغل، همه ابزارها به بهترین نحو در کنار هم عمل کنند.

۳. افسر تأمین اخلاق

دنیایی که از فناوری اشباع شده باشد، بسیاری از کارهای سخت را از بین می‌‌برد، اما مشکلات اخلاقی را از بین نخواهد برد. در حقیقت، ممکن است تعداد بیشتری از این مشاغل ایجاد شوند. یک افسر تأمین اخلاق نوعی کلانتر است. او اطمینان حاصل می‌‌کند که اولویت‌‌ها و تعهدات اخلاقی یک شرکت بزرگ واقعاً انجام می‌‌شود.

۴. مدیر توسعه کسب‌وکار هوش مصنوعی

هنوز یک چیز وجود دارد که هوش مصنوعی در آینده قابل پیش‌بینی قادر به انجام آن نیست و آن فروش خود هوش مصنوعی است. فروش هوش مصنوعی چه به صورت محاسبه خام یا بسته‌بندی‌شده در یک سرویس تجاری، نیاز به نیروی انسانی و تلاش دارد و می‌تواند یک کسب و کار هوش مصنوعی باشد.

۵. استاد رایانش مرزی یا همان محاسبات لبه‌ای

تحولات رایانشی با سرعت سرسام‌آوری که دارند، کسب‎وکار‌‌‌های بزرگ را نیازمند شخصی کرده‎اند که به آن‎ها کمک کند از این جریان عقب نمانند و با سرعت لازم به کار خود ادامه دهند. در این فرصت شغلی که در آینده احتمال ظهور آن وجود دارد، یک شرکتی که مثلا در لیست Fortune 500 است، به دنبال کسی است که بتواند به طور کامل زیرساخت داده‌‌‌های شرکت را بازآفرینی کند و مراکز داده را برای کمک به رایانش مرزی یا همان محاسبات لبه‌ای طرح‌ریزی کند.

اگر این توضیحات و این فرصت شغلی برای شما هم گیج‌کننده است، اینجا توضیحات جامع‌تری آورده شده است: «رایانش مرزی یا محاسبات لبه‌ای از طریق غیرمتمرکزکردن دستگاه‌‌‌های سخت‌افزاری متصل، پتانسیل دستگاه‌‌‌های سخت‌افزاری را برای تبدیل‌شدن به مرکز داده، آزاد می‌کند.

۶. قدم زن / سخنران

اگر ذهن‌تان با فناوری‌‌ها سطح بالا آشنایی چندانی ندارد و از شنیدن این تغییرات عجیب و توضیحات درباره محاسبات لبه‌ای و کاهش داده‌‌ها دچار سرگیجه شده‌اید، اصلا نترسید. در آینده برنامه‌‌‌های جدیدی برای افرادی که با فناوری‌‌‌های نوین چندان آشنایی ندارند یا علاقه‌مند به آن‌‌ها نیستند، در میان جوامع ظهور خواهد کرد. شغلی که در این زمینه به وجود می‌‌آید، سخنران است. در واقع، تمام آنچه برای این فرصت شغلی نیاز دارید، توانایی راه رفتن، صحبت‌کردن و همدلی است.

در این دوره غنی از انواع فناوری، هوش مصنوعی و اتوماسیون مشاغل بیشتری را انجام می‌‌دهند و افراد بیشتر عمر می‌‌کنند. در نتیجه، افراد بیکار یا افراد کم درآمد نیاز مبرمی برای یافتن انواع جدید کار احساس خواهند کرد. همچنین طبیعتا در فضای پیشرفته از فناوری که روبات‌‌ها بیشتر وظایف نیروهای انسانی را انجام می‌‌دهند، نیاز سالخوردگان برای داشتن همنشین نیز بیش از پیش احساس خواهد شد. این شغل جدید هوش مصنوعی ویژه شرکت‌هایی است که افراد مسن را به یک دوست یا هم‌صحبت‌ به‌راحتی پیوند می‌‌دهد تا فرد مسن در خانه خود دوستی داشته باشد که با او به گفتگو بنشیند. برای مشتریانی که بیشتر با تلفن همراه سروکار دارند نیز شخصی را ارتباط می‌‌دهند که با آن‌‌ها راه برود و صحبت کند. درباره این‌که آیا این دستیارهای بهداشت روان در آینده دستمزد بیشتری نسبت به مراقبان سالمند دریافت می‌‌کنند، فعلا نمی‌توان نظر داد.

۷. مشاور تناسب اندام

یکی دیگر از مشاغلی که در آینده نیاز چندانی به هوش و زکاوت و ذهن پیشرفته در فناوری ندارد، مشاور تناسب اندام است. این‌طور که به نظر می‌‌رسد، در آینده بسیاری از ما همچنان چاق خواهیم بود و برای کاهش وزن تلاش خواهیم کرد، اما مثل الان دیگر در این تلاش‌‌ها برای کاهش وزن تنها نخواهیم ماند. در آینده، ما همه موارد مرتبط با کاهش وزن و تلاش در این زمینه را با فناوری‌‌‌های پوشیدنی پیگیری خواهیم کرد و سپس «مشاوران تناسب اندام» را برای تجزیه و تحلیل داده‌‌ها و تشویق خودمان استخدام خواهیم کرد.

۸. کمک تکنسین هوش مصنوعی برای مراقبت‌‌‌های بهداشتی

به نظر می‌‌رسد این شغل اساساً همان به‌روزشده شغل پرستاری باشد، اما فناوری‌‌‌های پیشرفته، فضایی را برای ارائه خدمات پرستاری از راه دور فراهم خواهد کرد. با استفاده از ابزار پزشکی از راه دور و تجهیزات آزمایش در خانه، به همان مهارت‌‌‌های مراقبت‌‌‌های بهداشتی و همچنین مهارت فنی نیاز خواهید داشت. با کمک دستیار هوش مصنوعی، پرستاران همچنین قادر به تشخیص و معالجه بیماری‌‌‌های بیشتر خواهند بود و پزشکان را به حمایت از این تکنسین‌‌ها و رسیدگی به موارد پیچیده‌تر تشویق می‌‌کنند.

۹. تحلیلگر شهر سایبری

شهرهای هوشمند در حال حاضر در تورنتو و آریزونا در حال ساخت‌اند. هنگامی که این شهر‌‌ها فعال و فعال‌تر شوند، تحلیلگران شهرهای سایبری که شغل جدید هوش مصنوعی است، مورد نیاز خواهد بود. این تحلیلگران، فناوری اصلی زیرساخت‌‌های شهرهای سایبری را در وضعیت بهینه خود حفظ خواهند کرد؛ دقیقاً مثل خطوط تلفن که در زیرساخت‌‌‌های امروزی ماهیت خود را حفظ کرده‌اند. آگهی که برای این فرصت شغلی در نظر گرفته می‌‌شود، چیزی شبیه این خواهد بود: «تحلیلگران شهر سایبری با اطمینان از عملکرد همه تجهیزات فنی و سیستم‌‌‌های انتقال، بدون این‌که فرایندی به خطر بیفتد، جریان مداوم داده‌‌‌های سالم از جمله اطلاعات زیستی، داده‌‌‌های شهروندان و داده‌‌‌های دارایی را در اطراف شهرها تضمین خواهند کرد.

۱۰. مدیر پورتفوی ژنومی

فناوری‌‌‌های ویرایش ژن اساسا از پیشرفت‌هایی که در آینده رخ خواهد داد، رونق می‌‌گیرند و شرکت‌‌‌های نوپا از این فناوری‌‌ها استفاده می‌‌کنند تا داروهای جدید و امیدوارکننده برای بیماران را با سرعتی باورنکردنی به بازار عرضه کنند. مدیر پورتفوی ژنومی، درحقیقت مدیری است که چنین شرکتی را هدایت می‌‌کند، تصمیم می‌‌گیرد که چه محصولاتی باید تولید شود و اطمینان حاصل می‌‌کند که این محصولات، حرکت شرکت را رو به جلو نگه می‌‌دارد.

۱۱. مدیر تیم انسان و ماشین

هنگامی که روبات‌‌ها و انسان‌‌ها در یک تیم با هم کار می‌‌کنند، نیاز به شخصی وجود دارد که این همکاری را مدیریت و سرپرستی کند. این‌جاست که با مدیر تیم انسان و ماشین آشنا می‌‌شوید. آگهی که برای این فرصت شغلی در نظر گرفته می‌شود، روی این نکته تاکید دارد که «همکاری انسان و ماشین در واقع یک نیروی کار جدید است.» این بدان معناست که شرکت‌‌ها در جستجوی افرادی خواهند بود که بتواند نقاط قوت روبات‌‌ها یا نرم‌افزار‌‌‌های هوش مصنوعی را از جنبه دقت، استقامت، محاسبه، سرعت و غیره با نقاط قوت انسان که بهره‌مند از قوه شناخت، قضاوت، همدلی، تطبیق‌پذیری و غیره است، ترکیب کند. در نتیجه، در یک محیط مشترک برای اهداف مشترک تجاری از هر دو نیرو به بهترین شکل ممکن استفاده کند.

وظیفه اصلی این نقش ایجاد یک سیستم تعاملی است که از طریق آن، انسان‌‌ها و ماشین‌‌ها به‌طور متقابل توانایی‌ها، اهداف و مقاصد خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. در کنار این فرایندها، یک سیستم برنامه‌ریزی نیز وجود دارد که برای همکاری انسان و ماشین وظایف کاری طراحی می‌‌کند.

۱۲. مربی سلامتی مالی

اگر تا امروز پیگیری امور مالی خود را به سختی انجام می‌‌دادید، تصور کنید که چقدر مشکل‌تر خواهد بود اگر پول نقد منسوخ شود و قوانین بیت‌کوین و وام‌‌‌های خودکار و پرداخت‌‌‌های خرد امری عادی شود. حقیقت ناگفته این است که در آینده جریان پول به وفور و در همه جا وجود خواهد داشت. در آینده در مواجهه با معاملات فزاینده مالی دیجیتال ، برای بسیاری از مشتریان بانکی، درک کامل ساختار کارمزد و رویکردهای بهینه مدیریت مالی بسیار وقت‌گیر است. راه‌حل این مشکل در آینده، مربیان سلامتی مالی خواهند بود.

۱۳. خیاط دیجیتال

در آینده صنایع‌دستی سنتی هرگز از بین نخواهند رفت، اما بیشتر آن‌‌ها به‌روزرسانی دیجیتالی می‌‌شوند. یک سایت تجارت الکترونیکی را تصور کنید که به دنبال خیاطان، دوزندگان و طراحان با استعدادی است که دوستدار مد و طرح‌‌‌های نوین‌اند. چنین سایتی برای کار با مشتریانی که در خانه‌‌‌های خود مستقرند، مناسب است. آن‌‌ها برای تکمیل و تهیه کالاهای سفارش‌داده‌شده از طریق سایت می‌‌توانند تجارت الکترونیکی خود را به‌راحتی انجام دهند.

این خیاط‌‌ها برای اندازه‌گیری سایز مشتریان از اتاقک‌‌‌های برش استفاده می‌‌کنند، سپس لباس موردنظر بر اساس اندازه‌‌‌های گرفته‌شده، تولید می‌‌شود و سرانجام خیاطان برای دوخت نهایی وارد عمل می‌‌شود. در پایان، خیاط دیجیتال برای نمایش لباس دوخته‌شده، به خانه‌‌‌های مشتریان برمی‌گردند.

۱۴. مدیر ارشد اعتماد

روزهای استفاده از حساب‌‌‌های بانکی سوئیس اکنون دیگر سپری شده است و به جای آن تعاملات مالی، ارزهای مجهز به بلاکچین جایگزین خواهند شد. سازمان‌‌ها بیش از هر زمان دیگر، باید در هنگام برخورد با ارزهای توسعه‌یافته صریحاً یکپارچگی مالی خود را برای مشتریان خود ثابت کنند تا از مشکلات بعدی جلوگیری کنند.

شرکت‌‌ها به افرادی نیاز دارند که زیرکی مالی و نظارتی لازم جهت معامله در ارزهای رمزنگاری‌شده و سنتی را داشته باشند. این افراد باید با تخصص روابط عمومی برای حفظ تصویر مثبت که نشان از سلامت مالی و عمومی سازمان دارد، از مجموعه خود حمایت کنند.

۱۵. تحلیلگر یادگیری ماشین کوانتومی

فناورمحورترین شغل جدید هوش مصنوعی که در آینده به نظر می‌رسد به ظهور برسد، تحلیلگر یادگیری ماشین کوانتومی است. این شغل فقط برای متقاضیانی مناسب است که مهارت‌‌‌های بسیار زیادی دارند. این آگهی شغلی توضیح می‌‌دهد: «افراد در این نقش با ادغام رشته‌‌‌های پردازش اطلاعات کوانتومی با یادگیری ماشین، تحقیق می‌‌کنند و راه‌حل‌‌‌های نسل بعدی را توسعه می‌‌دهند.»

۱۶. راهنمای فروشگاه مجازی

این شغل نیاز به سطح پایین‌تری از آشنایی با فناوری‌‌‌های نوین و تکنولوژی دارد. اساساً دستیار فروشگاه آینده، یک راهنمای فروشگاه مجازی است که با مشتریان درباره نیازهای آن‌ها در یک فضای واقعیت مجازی صحبت می‌‌کند. این راهنما درباره محصولات به مشتریان مشاوره می‌‌دهد و سپس یک ربات را برای ارائه هر آنچه که مشتری نیاز دارد، ارسال می‌‌کند. در آگهی استخدام این فرصت شغلی تنها یک مدرک دیپلم دبیرستان لازم است آن هم از این جهت که مهارت‌‌‌های لازم برای کار از خانه و به صورت آنلاین را داشته باشد.

۱۷. کارگزار اطلاعات شخصی

این فرصت شغلی، نوعی رگولاتوری نظارتی است و برای جامعه‌ای طراحی شده که در آن مردم واقعاً اطلاعات منحصر به خود را دارند و می‌‌توانند آن را برای سودرسانی، به شرکت‌‌‌های علاقه‌مند به آن اطلاعات بفروشند. آگهی که برای این فرصت شغلی در نظر گرفته می‌‌شود، توضیح می‌‌دهد: «شما به عنوان یک کارگزار داده‌‌‌های شخصی، اطمینان حاصل خواهید کرد که مصرف‌کنندگان (مشتریان) سود خودشان را دریافت می‌‌کنند.»

۱۸. متصدی حافظه شخصی

شغل متصدی حافظه شخصی ممکن است عجیب و غریب و در عین‌حال مورد نیاز به نظر برسد. شرح این شغل جدید هوش مصنوعی برای جذب نیرو، به این صورت خواهد بود: «سازمان ما به دنبال یک متصدی حافظه شخصی است، تا با ایجاد و ارائه محیط‌‌‌های مجازی یکپارچه برای مشتریان ما که اغلب مسن‌اند، یک راه‌حل خوب و زنده برای بازیابی حافظه شخصی‌شان ارائه دهد. این نقش نیاز به مشاوره با طیف وسیعی از ذینفعان مشتری، رسانه‌‌ها و منابع تاریخی دارد، تا تجربیات موفق گذشته را برای فردی که در آستانه فراموشی حافظه خود است، بازسازی کند و استرس و اضطراب ناشی از کم‌رنگ‌شدن حافظه به‌سادگی کاهش یابد.

۱۹. سازنده سفر با واقعیت افزوده

سازندگان سفر واقعیت افزوده که به ترکیبی از شعله‌‌‌های هنری و دانش فنی نیاز دارند، به طراحی، نوشتن، ایجاد، کالیبراسیون، گیمیفیکیشن، ساخت و مهم‌تر از همه، به شخصی‌سازی نسل بعدی داستان‌های جذاب و ذهنی کمک می‌‌کنند. بدیهی است که مدرک تحصیلی از یک مدرسه فیلم‌سازی یک امتیاز مثبت برای این مسیر شغلی در آینده است.

۲۰. کنترل‌کننده بزرگراه

ظهور این شغل جدید هوش مصنوعی البته چند سال طول خواهد کشید، اما طی یک دهه شهرها به دنبال کنترل‌کننده‌‌‌های بزرگراه خواهند بود تا به برقراری نظم در جاده‌‌ها و نیز مسیرهای هوایی داخل شهری بپردازد. این شغل در واقع وظیفه نظارت، اعمال قانون، برنامه‌ریزی و تنظیم فضای هوا و جاده را بر عهده دارد. کنترل‌کننده بزرگراه‌‌ها همچنین با رصد و اشرافی که بر برنامه‌نویسی سیستم‌عامل‌‌‌های خودکار هوش مصنوعی دارد، برای مدیریت فضای اتومبیل‌‌‌های خودران و هواپیماهای بدون سرنشین به ایفای نقش می‌‌پردازد. همان‌طور که انتظار می‌‌رود، این نقش مانند شغل کنترل ترافیک هوایی تقویت‌شده، استرس و فشار زیادی در خود دارد.

۲۱. افسر تنوع ژنتیکی

در آینده، افرادی که مسئولیت استخدام عادلانه نیروها را به عهده دارند، فقط جنسیت، نژاد و گرایش جنسی افراد یک سازمان را در نظر نمی‌گیرند، بلکه به تنوع ژنتیکی نیز نگاه می‌‌کنند تا نسبت کارکنان در حد استانداردها حفظ شود و نیروی کار شاغل در سازمان به دلایلی همچون بارداری، یا سالخوردگی دچار تداخل و عدم تناسب ژنتیکی نشود. افسر تنوع ژنتیکی سازمان ها، از انواع شغل جدید هوش مصنوعی است که در آینده ظهور خواهد کرد.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *