از زمان بحران مالی سال 2008 و حرکت شرکت ها و گروه های تجاری به سمت تجارت دیجیتال، حجم فروش سرور هر ساله با رشد قابل توجهی همراه بوده است. بیایید اوج این رشد را در سال 2020 ببینیم که می توان آن را به اپیدمی ویروس کرونا نسبت داد. اما به نظر می رسد این روند رو به رشد پس از 15 سال متوقف شده است و شرکت ها تمایل کمتری به استفاده از سرورهای سازمانی نشان می دهند.

بر اساس گزارش جدید شرکت تحقیقاتی Omdia، اولویت‌های تجاری در حال تغییر هستند و بسیاری از کسانی که قبلا از خدمات ارائه‌دهندگان بزرگ ابری استفاده می‌کردند، به محاسبات مبتنی بر هوش مصنوعی روی آورده‌اند.

به گفته برخی از تحلیلگران، شرکت ها و ارائه دهندگان خدمات ابری بسیار نگران هستند که موجی از فرصت های بازار ایجاد شده توسط چت ربات های هوشمند مانند Chatgpt را از دست ندهند. در نتیجه، این مجموعه ها منجر به آموزش مدل هوش مصنوعی می شوند. بسیاری از خریداران دریافت سرورهای عمومی را به تعویق انداخته اند و ترجیح می دهند سرمایه گذاری قابل توجهی در سرورهای هوش مصنوعی انجام دهند.

بررسی داده های بازار نتایج جالبی به ما می دهد. در سه ماهه اول سال 2023، تنها 2.8 میلیون سرور فروخته شد که به طور قابل توجهی کمتر از میانگین فروش فصلی است. در واقع، کاهش فروش سرور از سه ماهه چهارم سال 2022 تا سه ماهه اول سال جاری، بزرگترین کاهش فروش سرور در تاریخ بوده است.

در همین حال، تحلیلگران Omdia کاهش 12 درصدی در فروش سرور در سال 2023 را پیش بینی کردند زیرا فروش سرورهای پیکربندی شده با پردازنده های هوش مصنوعی رشد بی سابقه ای را شاهد بود. تقاضا برای سرورهای مایکروسافت، گوگل و متا در سه ماهه اول سال جاری رشد زیادی داشته است و این پذیرش تجاری را می توان به تمرکز این غول های فناوری بر برنامه های هوش مصنوعی مانند Bard، Copilot و I-JEPA نسبت داد.

یکی دیگر از دلایل کاهش فروش سرورها افزایش میانگین عمر مفید آنهاست. تجزیه و تحلیل ها نشان می دهد که عمر مفید یک سرور تنها در حال حاضر 6.2 سال است که یک دهه پیش تنها 4.1 سال بود. این در حالی است که به گفته برخی از ارائه دهندگان سرور اروپایی، عمر مفید سرورها گاهی به 9 تا 10 سال می رسد.

نتایج این گزارش ها نشان می دهد که اگرچه نیاز شرکت ها به کامپیوتر در حال افزایش است. اما شرکت ها ترجیح می دهند از محاسبات مبتنی بر مدل های هوش مصنوعی استفاده کنند و آینده خود را در این فناوری جستجو کنند.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *