صید ماهی پاکو با دندان انسان توسط یک ماهیگیر جوان اوکلاهاما توجه رسانه ها را به خود جلب کرده است. اما این ماهی عجیب و کمیاب چه گونه ای است و چه ویژگی هایی دارد؟

پسر جوان اهل اوکلاهاما ماهی عجیبی را با دندان های ترسناک و انسان مانندی که پشت لب ها پنهان شده بود، صید کرد. این ماهی شباهت زیادی به پیرانا دارد با این تفاوت که دندان های آن به طرز شگفت آوری شبیه انسان است.

بر اساس یک پست فیس بوک توسط وزارت حفاظت از حیات وحش اوکلاهاما (ODWC)، چارلی کلینتون ماهی عجیب و غریب معروف به pacu را در 15 جولای در حوضچه خانه خود صید کرد.

Pacu نامی است که به چندین گونه ماهی از خانواده Serrasalmidae داده شده است. ماهی پاکو با دندان انسان بومی آمریکای جنوبی و از خویشاوندان پیرانا است. شکل بدن این ماهی های عجیب شبیه به همنوعانشان تیغ ​​ماهی است.

پیرانا به عنوان ماهی گوشتخوار طبقه بندی می شود که در آب های شیرین به ویژه رودخانه های آمریکای جنوبی زندگی می کند. این نوع ماهی بسیار وحشی است و دندان های بسیار تیز دارد. این گونه به صورت گروهی می توانند یک گاو را در 15 دقیقه بخورند و چیزی جز استخوان هایش باقی نگذارند! آنها از موجوداتی مانند کاپیبارا، پرندگان، میمون ها، کایمان های سیاه، آناکوندا و گاهی اوقات حتی انسان ها تغذیه می کنند.

مقامات ODWC نوشتند که پاکوها زمانی وارد اکوسیستم‌های آب شیرین در ایالات متحده می‌شوند که مردم آنها را به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌کنند، اما سپس به طور غیرمسئولانه آنها را در دریاچه‌ها و رودخانه‌های مجاور رها می‌کنند تا خودشان تولید مثل کنند.

این گونه تقریبا ناشناخته است، اما هامور شناخته شده است که تا 3.5 فوت (1 متر) طول و 88 پوند (40 کیلوگرم) وزن دارد. با وجود ظاهری شبیه پیرانا، پاکوی دندان انسان موجودی بی ضرر است و به انسان آسیبی نمی رساند.

در سال 2018، کندی اسمیت که در آن زمان 11 ساله بود، یک پاکو با دندان های انسانی به وزن حدود 1 پوند (0.5 کیلوگرم) در دریاچه ای در اوکلاهما گرفت. ماهی انگشت مادربزرگ کندی را گاز گرفت در حالی که خانواده کندی سعی کردند آن را از جای خود خارج کنند. او در آن زمان به خبرنگاران گفت: من گیج شده بودم زیرا این ماهی دندان های عجیبی داشت و از شباهت دندان های آنها به دندان های انسان شگفت زده شدم.

بر اساس گزارش موزه تاریخ طبیعی آمریکا (AMHN)، دندان‌های صاف و انسان‌مانند این گونه احتمالاً ناشی از رژیم غذایی متنوع همه‌چیزخوار آن‌ها است که شامل ماهی‌های کوچک، سخت‌پوستان، میوه‌ها و گیاهان آب شیرین است.

مدفوع پاکو همچنین به بارور کردن گیاهان آب شیرین و پراکندگی بذر آنها کمک می کند. این مشکل این موجودات را به گونه ای کلیدی در اکوسیستم طبیعی خود تبدیل کرده است. با این حال، مانند بسیاری از گونه‌های مهاجم دیگر، پاکو با دندان‌های انسانی‌اش می‌تواند تأثیر منفی بر اکوسیستم‌هایی که در آن وارد شده‌اند داشته باشد.

مقامات ODWC در پست فیسبوک خود نوشتند:

رها کردن حیوانات خانگی در آبراه ها می تواند برای حیات وحش محلی بسیار مضر باشد. آنها یک گونه عجیب و غریب و مهاجم هستند که می توانند به اکوسیستم های محلی آسیب بزنند. در نتیجه از ماهیگیران خواسته می شود تا با صید هر چه بیشتر این ماهی ها آنها را از رودخانه ها و دریاچه ها خارج کنند.

پاکو تنها ماهی با دندان انسان نیست که در آب های ایالات متحده ظاهر می شود. در سال 2021، یک سر گوسفند (Archosargus probatocephalus) با مجموعه ای بسیار بزرگتر از اسکله در سواحل کارولینای شمالی گرفتار شد.

ماهی سر گوسفند گونه ای از ماهی پرتو پرتو است که در امتداد سواحل شرقی آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی یافت می شود. این ماهی ها به خاطر دندان هایشان که به طور قابل توجهی شبیه دندان های انسان است، شناخته می شوند.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *