سرویس آمازون S3 توسط آمازون وب (AWS)، محبوب ترین و بزرگترین زیرساخت ابری جهان ارائه می شود. با معرفی زیرساخت های مقیاس پذیر، قابل اعتماد و کم هزینه S3، این غول فناوری به کاربران این امکان را داده است که داده ها را در فضای ابری خود ذخیره کرده و در صورت نیاز به راحتی از آن استفاده کنند. در این مقاله وبلاگ پارس پاک قصد داریم شما را با این فضای ذخیره سازی شرکت آمازون آشنا کنیم. اگر به دنبال یک زیرساخت ابری قدرتمند برای میزبانی وب سایت، ذخیره، انتقال یا نگهداری فایل های خود هستید، خواندن این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

آمازون اس 3 چیست؟

Amazon S3 یکی از سرویس های ذخیره سازی ابری آمازون است که به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا هر مقدار اطلاعات را با امنیت کامل ذخیره کنند. به زبان ساده، آمازون S3 مانند یک انبار کارخانه است که داده ها را به جای کالاهای فیزیکی در وب ذخیره می کند. به این ترتیب می توانید در هر زمان به این داده ها دسترسی داشته باشید. آمازون قصد دارد با معرفی این سرویس فضایی امن، مطمئن، سریع و ارزان را برای ذخیره و انتقال اطلاعات تا 5 ترابایت در اختیار توسعه دهندگان و کاربران قرار دهد.

قبل از سرویس آمازون S3 چه چیزی وجود داشت؟

قبل از ظهور آمازون S3، سازمان ها در ذخیره و مدیریت داده های خود با مشکلات زیادی مواجه بودند. از میزبانی وب سایت های پربازدید گرفته تا پشتیبان گیری از ایمیل ها و فایل ها، آنها به فضای ذخیره سازی زیادی نیاز داشتند. علاوه بر این، ارائه فضای ذخیره سازی فیزیکی به سازمان ها معمولاً با مشکلاتی همراه است. به عنوان مثال، خرید قطعات سخت افزاری و نرم افزاری برای ذخیره و نگهداری فایل ضروری بود. ضمناً این فضا برای نگهداری و ایمن سازی نیاز به یک تیم متخصص داشت. همچنین مقیاس بندی بر اساس نیاز کاربر امکان پذیر نبود. این مشکلات آمازون را بر آن داشت تا سرویس ابری AWS S3 خود را معرفی کند.

ویژگی ها و مزایای سرویس ابری چیست؟ انواع ذخیره سازی ابری چیست؟ در مقاله زیر بخوانید.

فضای ابری چیست؟

آمازون S3 چگونه کار می کند؟

سرویس ذخیره سازی ساده آمازون با چندین اصطلاح و ویژگی شناخته می شود که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. وظیفه ذخیره سازی داده ها در S3 بر عهده سطل است. سطل ها از چندین شی و ابرداده تشکیل شده اند که از شناسه کلید و نسخه برای شناسایی آنها استفاده می کنند. یک سطل آمازون S3 فضا را سازماندهی می کند و دسترسی به داده ها را با یک شناسه و کلید منحصر به فرد کنترل می کند. S3 دارای یک ساختار ذخیره سازی مبتنی بر شی است که داده های بدون ساختار را ذخیره می کند. هر سطل در یک منطقه جغرافیایی ذخیره می شود.

چگونه داده های خود را در فضای ذخیره سازی آمازون ذخیره کنیم؟

پس از خرید فضای ذخیره سازی داده های ابری در پروتکل S3، ابتدا یک سطل ایجاد می کنیم و نام سطل و منطقه را مشخص می کنیم. سپس داده های خود را به عنوان اشیا در سطل آپلود می کنیم. هر قطعه اطلاعات (شیء) دارای یک نام کلید یا شناسه است که یک شناسه منحصر به فرد است.

علاوه بر این، Amazon S3 دارای ویژگی هایی است که می توانید از آنها برای پشتیبان گیری از فایل های خود استفاده کنید. به عنوان مثال، می توانید از S3 Versioning برای ذخیره چندین نسخه از یک شی در یک سطل استفاده کنید. به این ترتیب، اشیایی که به طور تصادفی حذف یا تغییر یافته اند را می توان بازیابی کرد. همچنین می‌توانید از قوانین و سیاست‌های AWS و دسترسی و کنترل ACL برای دسترسی و مدیریت بهتر Bucket استفاده کنید.

یک مثال ساده برای درک نحوه عملکرد سرویس S3

فرض کنید نام یک شی در سرویس ذخیره سازی ساده آمازون file.psd است که در awsbucket1 ذخیره شده است. این سطل در غرب آمریکا ذخیره می شود. در این صورت آدرس آن به صورت زیر خواهد بود:

https://awsbucket1.s3.us-west-2.amazonaws.com/file.psd

نحوه استفاده از سرویس ذخیره سازی ساده آمازون

روش های ذخیره سازی آمازون S3

پروتکل S3 از 7 روش برای ذخیره داده ها استفاده می کند:

1. استاندارد S3

این کلاس ذخیره سازی برای داده های غیر حساسی که اغلب نیاز به دسترسی ثابت دارند مناسب است. داده هایی که باید در کوتاه ترین زمان ممکن و به راحت ترین شکل در اختیار کاربر قرار گیرد. این دسته از خدمات آمازون S3 اغلب برنامه ها و توزیع محتوا و داده های بزرگ را ذخیره می کند.

2. S3 Intelligent-Tiering

داده های قرار داده شده در این سطل آمازون S3 داده های حساس هستند. کلاس S3 Intelligent-Tiering به چهار دسته بایگانی، دسترسی پیوسته، دسترسی محدود و آرشیو کامل تقسیم می شود. در واقع بر اساس تعریف دسترسی کاربر، داده ها برای ذخیره سازی در صف قرار می گیرند.

3. S3 Standard-IA

هزینه این نوع ذخیره سازی پروتکل S3 کمتر است. در این کلاس طبقه بندی داده هایی وجود دارد که کمتر استفاده می شود. اما آنها همچنان باید در دسترس باشند. این دسته می تواند برای پشتیبان گیری طولانی مدت از داده ها استفاده شود.

4. S3 One zone-IA

یک کلاس Zone-IA در سرویس Amazon S3 برای داده هایی در نظر گرفته شده است که به ندرت استفاده می شود. اما در صورت نیاز به دسترسی سریع نیاز دارند.

5. یخچال S3

این کلاس ارزان ترین سرویس ذخیره سازی آمازون S3 است که برای پشتیبان گیری از داده ها استفاده می شود. سرعت بازیابی اطلاعات یخچال طبیعی معمولاً از چند دقیقه تا چند ساعت متغیر است.

6. S3 Glacier Deep Archive

این روش ذخیره سازی هزینه کمی نیز دارد و برای داده هایی مناسب است که تنها یک یا دو بار در سال باید به آنها دسترسی داشته باشید.

7. پست های جلو S3

این کلاس قابلیت ذخیره سازی مبتنی بر شی و یک API را به پروتکل S3 اضافه می کند. اگر نیاز به ذخیره داده ها و انجام اقدامات و عملکرد در برنامه های ذخیره شده در S3 دارید، این کلاس بهترین کار را خواهد داشت.

مزایای ذخیره سازی S3 چیست؟

با وجود تمام تعاریفی که تاکنون در مورد قدرت ذخیره سازی سرویس آمازون اس 3 ارائه کرده ایم، این سوال پیش می آید که آمازون اس 3 چه تفاوتی با سایر رقبا مانند فضای ابری گوگل و مایکروسافت یا OSS علی بابا دارد؟ ما می خواهیم با بررسی مزایای سرویس S3 آمازون به این سوال پاسخ دهیم.

1. مقیاس پذیری سرویس S3

این ویژگی ذخیره سازی آمازون S3 فقط برای منابعی که استفاده می کنید از شما هزینه می گیرد. به عبارتی دیگر هزینه های پنهان و اضافی وجود ندارد. به این ترتیب، بر اساس نیازهای سازمان خود، می توانید منابع ذخیره سازی مورد نیاز خود را افزایش یا کاهش دهید.

2. کم هزینه سرویس ذخیره سازی آمازون

در مقایسه با امکانات و مدل های مختلف ذخیره سازی که سرویس آمازون S3 در اختیار کاربر قرار می دهد، این سرویس بدون واسطه با 99.99 درصد پایداری و دسترسی ثابت مبلغی معقول برای خدمات آن در نظر گرفته می شود.

3. امنیت سرویس ذخیره سازی آمازون S3

امکان رمزگذاری داده ها، امنیت دسترسی به اطلاعات را برای شما آسان تر می کند. این بدان معناست که پس از تعریف هر سطل، می توانید تعیین کنید که چه کسانی مجاز به دانلود و آپلود در آن سطل هستند. مکانیسم قدرتمند احراز هویت در سرویس ذخیره سازی ساده آمازون، مکانی امن برای ذخیره داده ها فراهم می کند.

4. انعطاف پذیری سرویس ذخیره سازی آمازون S3

این ویژگی سرویس آمازون S3 با تعیین روش های مختلف ذخیره سازی تعریف می شود. یعنی از ذخیره سازی ساده داده ها گرفته تا پشتیبان گیری طولانی مدت، پشتیبان گیری، میزبانی وب سایت و اپلیکیشن و … گزینه های ایده آلی را برای کاربر ارائه می دهد.

5. فضای ساده و کاربردی S3

برای استفاده از این سرویس نیازی نیست که متخصص فناوری اطلاعات باشید. فضای ساده اما کاربردی سرویس آمازون S3 امکان استفاده از آن را برای کاربران با هر سطح دانشی فراهم کرد. بنابراین، سرویس AWS SDK از پلتفرم های برنامه نویسی مختلف برای کارشناسان و برنامه نویسان پشتیبانی می کند و سرویس API تنظیم مجدد S3 از رابط های پشتیبانی شده برای کاربران تازه کار استفاده می کند.

مزایای آمازون S3 چیست؟

مزیت آمازون S3 چیست؟

از سرویس Amazon S3 می توان برای ذخیره و پشتیبان گیری از داده ها در سازمان های بزرگ و کوچک استفاده کرد. با کمک این سرویس می توانید یک هاست امن و قدرتمند برای نصب و مدیریت و استقرار برنامه های تحت وب را محقق کنید. همچنین، این سرویس تجزیه و تحلیل داده های بزرگ را فعال کرد. فضای نامحدود سرویس S3 آمازون، میزبانی قدرتمند برای ذخیره تصاویر، فیلم ها و فایل های حجیم ایجاد کرده است.

به طور کلی، اگر به دنبال ایجاد یک زیرساخت ابری قدرتمند در سازمان خود هستید یا قصد ذخیره یا انتقال فایل های حجیم را دارید، سرویس S3 آمازون به ابزاری قدرتمند برای کار شما تبدیل خواهد شد. اگر قصد استفاده از فضای ذخیره سازی ابری را دارید، پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر مقاله معرفی ذخیره سازی ابری پارس پک و راهنمای خرید و اتصال را مطالعه کنید.

دو دلیل مهم برای استفاده از S3

تا اینجا در مقاله می دانیم “Amazon S3” چیست؟ حال این سوال پیش می آید که چرا باید از Amazon S3 استفاده کنیم؟ علاوه بر همه چیزهایی که در مورد ابر S3 گفتیم، دو دلیل مهم برای استفاده از سرویس آمازون S3 وجود دارد:

سرویس S3 آمازون با 99.99 درصد آپتایم، پایداری و آپتایم استثنایی ارائه می دهد. به این معنی که اگر 10 میلیون شی را در این سرویس ذخیره کنید، احتمال از دست دادن اطلاعات شما به اندازه ای است که هر 10000 سال فقط یک شی را از دست بدهید.
سرویس S3 به طور خودکار نسخه هایی از هر شی را در سراسر سیستم ایجاد و ذخیره می کند. به این ترتیب علاوه بر دسترسی مداوم و مستمر به داده ها، از آن در برابر خطا، آسیب، حذف و یا ویروس محافظت می کند.
به طور کلی، تجربه استفاده از خدمات ابری محبوب آمازون، تجربه کاربری مطلوبی را به شما ارائه می دهد که ارزش امتحان کردن را دارد.

نتیجه

سرویس آمازون S3 یک فناوری قدرتمند است که توسط بزرگترین ارائه دهنده خدمات ابری جهان، یعنی آمازون وب (AWS) معرفی شده است. این سرویس مقیاس پذیر، قابل اعتماد و کم هزینه به کاربران اجازه می دهد تا هر مقدار داده را تا 5 ترابایت بدون محدودیت ذخیره کنند. در این مطلب از وبلاگ پارس پاک این سرویس محبوب و قدرتمند را به شما معرفی کرده ایم.

جالب است بدانید که فضای ذخیره سازی پارس پک نیز با بهره گیری از پروتکل S3 بهترین سرعت و کارایی را در هاست ابری ارائه می کند. بنابراین می توانید از فضای ذخیره سازی ابری عمومی و خصوصی پارس پک که مبتنی بر ذخیره سازی ابری آمازون S3 است استفاده کنید. اگر در مورد خرید فضای S3 و فضای ابری سوال یا ابهامی دارید از طریق کامنت با ما در میان بگذارید تا کارشناسان پارس پک شما را راهنمایی کنند.

تصور کنید یک انبار بزرگ دارید که می توانید هر چیزی را که نیاز دارید در آن ذخیره کنید و هر زمان که بخواهید به اقلام موجود در انبار دسترسی دارید و به راحتی می توانید از آنها استفاده کنید. این انبار از قسمت های مختلفی تشکیل شده است و شما می توانید با توجه به دسترسی و کاربری خود این اقلام را وارد انبار کنید. سرویس Amazon S3 مانند این انبار بزرگ در فضای ابری است که فایل های شما را بدون محدودیت مکانی و زمانی ذخیره می کند.

سوالات متداول

1. سرویس آمازون S3 چیست؟

این یک سرویس ابری تحت شبکه برای ذخیره سازی نامحدود فایل است که توسط Amazon Cloud Service (AWS) ارائه می شود.

2-منظور از ذخیره شی چیست؟

ذخیره سازی مبتنی بر شی نوعی از ذخیره سازی داده است که داده های بدون ساختار را به عنوان اشیا با شناسه مدیریت و ذخیره می کند.

3. تفاوت سرویس Amazon S3 با سایر سرویس های ذخیره سازی ابری چیست؟

در آمازون اس 3 امکان ذخیره، حفاظت و بازیابی اطلاعات از Bucket در هر زمان و از هر دستگاهی وجود دارد و به عنوان یک سرویس ارزان، مقیاس پذیر و قابل اعتماد برای ایجاد زیرساخت ابری در سازمان محسوب می شود.
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *