Ladder Logic یکی از پنج زبان برنامه نویسی برتر PLC است. اما چه ویژگی باعث محبوبیت این زبان برنامه نویسی شده است و برای تسلط بر این زبان چه اقداماتی باید انجام داد؟ Ladder Logic یک زبان برنامه نویسی است و یکی از اولین زبان های برنامه نویسی است که برای PLC ها یا کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی مورد استفاده قرار گرفت.

اگر علاقه مند به کار با PLC هستید، باید اصول اولیه منطق نردبان و ارتباط آن با این ماشین ها را بدانید. یادگیری منطق نردبانی اساساً مانند یادگیری یک زبان برنامه نویسی جدید است، اما خوشبختانه اگر قبلاً دانش عملی کار با PLC را یاد گرفته باشید، منطق نردبان را سریعتر یاد خواهید گرفت. در این مقاله به تاریخچه منطق نردبانی، چرایی محبوبیت آن، برنامه نویسی نردبانی و اصول اولیه منطق نردبانی می پردازیم.

تاریخچه منطق نردبانی

برای درک تاریخچه منطق نردبان، اجازه دهید ابتدا مفهوم کنترل فرآیند را تعریف کنیم. کنترل فرآیند به طور کلی به عنوان حوزه ای شناخته می شود که از سیستم های کنترل صنعتی برای دستیابی به قابلیت اطمینان و ایمنی در حین تولید استفاده می کند و دستیابی به این امر تنها از طریق کار دستی انسان ممکن نیست.


در این پکیج فوق العاده 100% اصول برنامه نویسی را به گونه ای یاد خواهید گرفت که در هیچ کلاس آموزشی یا پکیج دیگری ندیده اید و نشنیده اید! بدون هیچ دوره ای، اپلیکیشنی با اصول برنامه نویسی صفر درصد بسازید، پروژه ای را یاد بگیرید و درآمد کسب کنید!


منطق نردبانی به عنوان راهی برای ثبت طراحی و ساخت قفسه های رله مورد استفاده در تولید و کنترل فرآیند آغاز شد. قفسه های رله نوعی سیستم ذخیره سازی هستند که برای تجهیزات شبکه و ارتباطات استفاده می شود و معمولاً قبل از دهه اول قرن بیست و یکم استفاده می شد. در برخی از کاربردهای رایج، قفسه‌های رله شماره‌گذاری می‌شدند، معمولاً از بالا به پایین و از چپ به راست، مانند سلول‌های یک صفحه گسترده.

دانلود را از دست ندهید: آموزش مهندسی الکترونیک با 25 درس رایگان

هر یک از دستگاه ها را می توان با یک نماد همراه با دستگاه های سازگار نشان داد. دستگاه های خارجی مانند پمپ ها و بخاری ها نیز بر روی وکتور نشان داده شده اند. اما رله ها گران بودند و به دلیل کهنه شدن قطعات مکانیکی آنها و سوختن قطعات در اثر جریان الکتریکی استفاده شده در دستگاه، به سرعت از کار افتادند. با اختراع PLC، پشتیبانی از چنین سیستم هایی ضروری شد و در نتیجه منطق نردبانی به عنوان اولین زبان برنامه نویسی PLC توسعه یافت.

دلیل محبوبیت منطق نردبانی چیست؟

منطق نواری محبوب ترین روش برنامه نویسی PLC است زیرا یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر گرافیک است که منطق رله را شبیه سازی می کند. مهندسان، متخصصان برق و دانشجویانی که قبلاً در معرض منطق رله قرار داشتند، انتقال از مدارهای الکتریکی به منطق نردبانی را آسان‌تر از سایر زبان‌های برنامه‌نویسی مبتنی بر متن می‌دانند.

منطق نردبان طوری طراحی شده است که ظاهری مشابه بردارهای نردبان الکتریکی داشته باشد، اما در عوض اتصالات فیزیکی و مارپیچ ها با تراشه های حافظه جایگزین می شوند. هنگام برنامه نویسی منطق نردبانی روی PLC، کشیدن و رها کردن بردارهای نردبان به صورت گرافیکی برای تولید سریع کد موثر است. منطق ستونی در عیب یابی کدها نیز موثر است زیرا به صورت بصری جریان منطق از ریل شروع LHS از طریق نمادهای منطقی به ریل انتهایی RHS قابل مشاهده است.

اجزای کلیدی

حتما بخوانید: نکاتی برای مبتدیان طراحی و الکترونیک

PLC ها مانند رایانه ها از طریق سیگنال های باینری با استفاده از 1 یا 0 کار می کنند که به آنها داده های بولی گفته می شود. هنگام اجرای یک برنامه منطق نردبانی در یک PLC، هفت جزء اصلی وجود دارد که دانستن آنها مهم است:

ریل: خطوط عمودی تا دورترین صفحه گسترش می یابند. اگر در یک مدار منطقی با رله قرار گیرند، می توانند اتصالات فعال و خنثی منبع تغذیه را نشان دهند، جایی که جریان از سمت چپ به سمت راست جریان می یابد.

پله ها (پله ها): خطوط افقی وجود دارد که ریل ها را با عبارات منطقی به هم متصل می کند. اگر در یک مدار منطقی با رله، این ممکن است نشان دهنده سیم های اتصال منبع تغذیه به انتخابگر و اجزای رله باشد. هر مرحله به ترتیب صعودی شماره گذاری می شود.

ورودی ها: ورودی ها اقدامات کنترل کننده خارجی مانند فشار دادن یک دکمه یا فعال کردن یک سوئیچ محدود هستند.

خروجی ها: خروجی ها دستگاه های خارجی مانند موتور الکتریکی هستند که روشن و خاموش می شوند.

عبارات منطقی: در ترکیب با ورودی ها و خروجی ها و برای تنظیم عملیات کنترلی مطلوب است.

آدرس/نام برچسب: نماد آدرس، ساختار آدرس دهی ورودی، خروجی و حافظه عبارات منطقی PLC را توصیف می کند.

نظرات: نظرات یا توضیحات در ابتدای هر مرحله ظاهر می شوند و برای توصیف عبارات منطقی و عملیات کنترلی که در آن مرحله یا گروهی از مراحل اجرا می شود استفاده می شود.

برای اجرای منطق نردبانی، پردازنده منطقی (CPU) PLC واحدهای فیزیکی مرتبط با ماژول های ورودی و خروجی را می خواند و وضعیت آنها را در حافظه CPU به روز می کند. سپس پردازنده به تدریج به سمت پایین پله ها حرکت می کند و هر پله را از چپ به راست اجرا می کند. هنگامی که پردازنده به آخرین مرحله می رسد، خروجی های واقعی را به روز می کند و سپس می چرخد ​​و دوباره شروع به کار می کند.

این ویدئو را تماشا کن

دانلود فراموش نشه: آموزش تصویری گام به گام ساخت نقشه کشی برق با اتوکد

شما نیز می توانید در منطق نردبان ماهر شوید

از آنجایی که منطق نردبانی محبوب ترین زبان برنامه نویسی مورد استفاده در PLC ها است، اگر علاقه مند به کار با آنها هستید، یادگیری آنها ضروری است. برنامه نویسی نردبانی یک زبان بصری است و از آنجایی که مدارهای رله الکتریکی را تقلید می کند، یادگیری اصول اولیه منطق نردبان برای اکثر مردم آسان است.


با این برنامه ساده به مدت 80 روز فقط در 5 دقیقه در روز به هر زبانی مانند بلبل صحبت کنید! بهترین روش روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید تسلط بر هر مهارتی در قرن بیست و یکم است!0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *