شما می توانید این مقاله را در 5 دقیقه بخوانیدتاریخ ارسال: 27 ژوئن 1402

آخرین به روز رسانی: 28 ژوئن 1402

وب سایت باید چه رنگ هایی داشته باشد؟ آیا اصول و قوانین خاصی برای انتخاب رنگ برای یک سایت وجود دارد؟ هر وب سایت باید چند رنگ داشته باشد؟ رنگ های وب سایت و ترکیب رنگ ها چقدر برای کاربر مهم است؟ رنگ ها چقدر در زیبایی و عملکرد یک وب سایت مهم هستند؟

در این مطلب و قسمت های بعدی آن با هم خلاصه یک کتاب در مورد طراحی سایت می خوانیم. این مطالب برای کسانی که

 • آیا آنها به طراحی وب سایت علاقه مند هستند؟
 • به تازگی آموزش طراحی وب سایت فارغ التحصیل شده اید و هنوز تجربه کافی در آن ندارید و نمی دانید از کجا شروع به ایجاد یک وب سایت کنید یا
 • آنها خودشان می خواهند یک سایت طراحی کنند و حتی هیچ آموزشی هم ندیده اند.

بنابراین اگر بنا به دلایلی می خواهید وارد دنیای طراحی سایت شوید، سوالاتی که در ابتدا مطرح شد سوالاتی هستند که می خواهید پاسخ آنها را بیابید. این کتاب، اصول طراحی سایت زیبابا ما بخوانید. در قسمت اول این راهنما، خلاصه ای از فصل اول کتاب را بررسی کردیم. در فصل اول به تعریف فرآیند طراحی وب و طراحی ساختار کلی صفحات وب سایت پرداخته شد. فصل دوم به انتخاب رنگ برای وب سایت اختصاص دارد.


اگر قسمت اول راهنمای عملی طراحی سایت زیبا را نخوانده اید، نمی دانید در مورد چه چیزی باید باشد؟ بیایید در چندین مقاله درباره این کتاب بحث کنیم و اینکه در فصل اول کتاب چه نکاتی پیشنهاد شده است.راهنمای عملی طراحی سایت زیبا (قسمت اول)خواندن ”


این مطالب در مورد دنیای جذاب و شگفت انگیز است رنگ ها و- نمی توان به وب سایتی رفت و رنگی را در آن ندید. رنگ ها نقش بسیار مهمی در طراحی سایت دارند. این امکان وجود ندارد که تمام قسمت های سایت یا تمام متون آن با یک رنگ به کاربر ارائه شود. حتما از خود می پرسید: چرا که نه؟

از آنجایی که رنگ ها در ماساژ انتقالی و داده ها در کاربران سایت نقش دارند. هر رنگ پیام و احساس خاصی را به بیننده منتقل می کند. بنابراین انتخاب رنگ برای وب سایت باید محاسبه شد و با توجه به پیامی که طراح می خواهد به کاربران برساند. علاوه بر انتقال پیام، رنگ ها باید متناسب با کسب و کار، هدف تجاری سایت، مخاطبان هدف و فرهنگ کاربران سایت باشند.

وب سایت دانشگاه یا مؤسسه تحقیقاتی دولتی نمی تواند دارای رنگ بندی مشابه وب سایت رستوران باشد. بنابراین یک طراح وب باید برای هر پروژه فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیرد مجموعه ای از رنگ ها برای انتخاب طراح وب ممکن است پروژه طراحی وب سایتی را که متعلق به یک برند معروف است پذیرفته باشد. در این صورت صاحب پروژه رنگ های برند را به طراح می گوید و از او می خواهد که از رنگ های مشابه یا مشابه استفاده کند.

دو تصویر زیر از صفحه اصلی برند فرانسوی Chanel و وب سایت دانشگاه آمریکایی MIT گرفته شده است. همانطور که می بینید، دست خط برند شانل، یعنی. ترکیب سیاه و سفید نیز برای طراحی سایت انتخاب شده است. این ترکیب رنگ برای وب سایت MIT، آبی و مشکی انتخاب شد، البته رنگ های رسمی لوگوی دانشگاه قرمز و خاکستری خوب.

اگر کسب و کار رنگ یا ترکیب رنگ خاصی را به طراح وب اعلام نکرده است، این وظیفه اوست که قبل از هر مرحله دیگری رنگ های وب سایت را انتخاب کند.

برای این امر پس از مطالعه و بررسی و اتکا لازم است روانشناسی رنگ هادانستن برخی از ویژگی ها و الگوهای آنها برای ترکیب رنگ ها (که هماهنگی آنها با یکدیگر ثابت شده است). 5 یا 6 رنگ برای پالت رنگ وب سایت انتخاب شده است.

روانشناسی رنگ ها

یک طراح وب سایت باید روانشناسی رنگ ها را بداند. از آنجایی که همانطور که گفته شد رنگ ها احساسات مصرف کنندگان را بر می انگیزند و آنها را وادار به واکنش و در برخی موارد اقدامات خاصی می کنند. به همین دلیل، بسیار مهم است که وب سایت های فروشگاهی دارای رنگ هایی باشند که مصرف کنندگان را جذب کنند خرید و خرج بیشتر به منظور تشویق اثبات اجتماعی همچنین یکی دیگر از بخش های مهم وب سایت های فروشگاهی است و در طراحی آن باید از رنگ هایی استفاده شود که توجه کاربران را به خود جلب کند.

در زیر توضیحاتی در مورد روانشناسی سه رنگ ارائه شده است.

 • تحت عنوان رنگ قرمز این امر باعث ترشح آدرنالین بیشتر در خون می شود. فشار خون و متابولیسم را افزایش می دهد. سایه‌های تیره‌تر قرمز، شرابی و شرابی حس سرخوشی و گاهی بی‌تفاوتی نسبت به همه چیز و همه را القا می‌کنند. طیف قرمز خاکی یادآور پاییز و فصل برداشت است.
 • رنگ بنفش رنگی است با ریشه تاریخی. تولید رنگ بنفش و پارچه ارغوانی برای لباس پادشاهان و اشراف کار بسیار دشواری بود. بنابراین، رنگ بنفش در دسترس همه مردم نبود. رنگی خاص برای لباس ها و حتی مهرهای خانواده های سلطنتی و پادشاهان است.بنفش قدرت، ثروت، اشرافیت و تجمل را تداعی می کند. دلیل این امر تداعی معنا این فقط یک داستان نیست. در طبیعت، بنفش رنگ گل ها و سنگ های قیمتی است. سعی کنید یک وب سایت بنفش پیدا کنید. خیلی بعید است به دلیل این رنگ در طراحی وب به ندرت استفاده می شود بنابراین اگر می خواهید یک وب سایت بسیار متفاوت ایجاد کنید، ایده بدی نیست که طیف بنفش را انتخاب کنید.
 • سفید نماد پاکی، نور و کمال است. متأسفانه از آنجایی که رنگ سفید رنگ پیش فرض روی کاغذ و صفحه است، آن را نمی بینیم و آن را دست کم می گیریم. اما امروز اینطور نیست حالت تاریک طرفداران خود را دارد، وقت آن است که رنگ سفید را در طراحی وب به کاربر نشان دهیم. از رنگ سفید در پس زمینه تیره نترسید. سعی کنید راه های خلاقانه ای برای نشان دادن رنگ سفید پیدا کنید.

اگر به طراحی و برنامه نویسی وب سایت علاقه مند هستید یا یک طراح نوپا هستید و می خواهید با برنامه نویسان و طراحان وب سایت الهام بخش آشنا شوید و ایده بگیرید،9 طراح وب مشهور و الهام بخش در سال 2023خواندن ”


الگوهای ترکیب رنگ

نه تنها دیدن یک رنگ روی کاربر تاثیر می گذارد، بلکه دیدن مجموعه ای از رنگ ها در کنار یکدیگر و ترکیب آنها. معانی برای او فرق می کند. به همین دلیل بهتر است طراح وب سایت از الگوهای ترکیب رنگ شناخته شده استفاده کند تا از مجموعه رنگ هایی که برای سایت انتخاب کرده مطمئن شود. هماهنگی دارند و جذاب هستند. در انتخاب رنگ نباید جذابیت و زیبایی را فراموش کرد و ترکیبی ناخوشایند، نامتناسب و زشت به دست آورد.

شش مدل ترکیب رنگ طراحان معمولا یکی از این موارد را انتخاب می کنند:

 • تک رنگ (تک رنگ)
 • رنگ های مجاور (مشابه)
 • رنگ های مکمل(اضافی)
 • تقسیم-مکمل
 • سه رنگ (سه گانه)
 • چهار رنگ (تترادیک)

آیا می خواهید بدانید که چگونه رنگ ها در هر یک از این الگوها در کنار یکدیگر قرار می گیرند؟ و اگر رنگ وب سایت بر اساس یکی از قالب ها انتخاب شود، وب سایت در عمل چگونه خواهد بود؟

PDF خلاصه نکات فصل دوم کتاب دانلود و نکات مهم تر در مورد انتخاب رنگ وب سایت را بخوانید.


خلاصه قسمت دوم

طراح و توسعه دهنده سایت باید در طول فرآیند طراحی چندین تصمیم بگیرند. پس از تعیین ساختار کلی و چیدمان صفحات وب، نوبت به انتخاب رنگ برای بخش ها و عناصر مختلف. چگونه یک طراح وب باید در مورد ترکیب رنگ یک وب سایت تصمیم بگیرد؟ صاحب پروژه (کارفرما) پالت رنگی یا چند رنگ مورد نظر را در اختیار طراح قرار می دهد یا او را در انتخاب باز می گذارد.

در حالت دوم، طراح باید در نظر داشته باشد روانشناسی رنگ همه عوامل موثر بر کاربر هدف (از جمله فرهنگ آنها)، زمینه فعالیت تجاری، ملاحظات کلی طراحی وب و از همه مهمتر خلاقیت. چندین رنگ را برای سایت انتخاب کنید. طراح وب باید با رنگ ها بازی کنید رنگ های دنیا بی نهایت آنها دارند دنیایی که برای کشف آن نیاز به خلاقیت طراح سایت دارد.


اگر وقت ندارید خلاصه نکات برجسته پادکست فصل دوم را دانلود و مطالعه کنید اینجا می شنوم در پادکست علاوه بر تمامی نکات ذکر شده در این مقاله و پی دی اف، خلاصه ای از قسمت اول را نیز خواهید شنید.دوره غیر حضوری طراحی و برنامه نویسی وب سایت

آموزش طراحی سایت به صورت تخصصی و کاربردی با وردپرس

امروزه اگر به هر زمینه ای توجه کنیم متوجه ظهور اینترنت و تاثیر آن خواهیم شد. تعداد زیادی کسب و کار موفق در اینترنت ایجاد شده است یکی از پایه های اصلی این کسب و کارها داشتن یک وب سایت موثر و کارآمد است. اگر کسب و کارها نمی توانند در اسرع وقت آنلاین شوند قطعا شکست خواهند خورد در نتیجه امروزه داشتن وب سایت یکی از نیازهای اساسی هر کسب و کار و فعالیتی است. شما دو انتخاب دارید، یا طراحی وب سایت خود را به دست دیگران بسپارید یا وب سایت مورد علاقه خود را با توجه به نیاز خود طراحی و آماده کنید.

اکنون زمان ورود به این دنیای جدید است. گام به گام وب سایت را بشناسید و نحوه طراحی وب سایت را بیاموزید. حتی بیشتر یاد بگیرید که چگونه به عنوان یک متخصص طراحی سایت حرفه ای در بازار کار کنید و از درآمد بالای این حرفه بهره ببرید.

ادامه دارد…


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *