شما می توانید این مقاله را در 7 دقیقه بخوانیدتاریخ ارسال: 2 ژوئن 1402

آخرین به روز رسانی: 7 جولای 1402

یک وب سایت از مجموعه ای از صفحات تشکیل شده است. تعداد این صفحات بسته به نوع وب سایت و زمینه فعالیت آن می تواند تا چند صد میلیون صفحه متغیر باشد. یک وب سایت می تواند در ابتدا با تعداد صفحات محدود شروع به کار کند و به تدریج تعداد صفحات و عملکرد آن را در صورت نیاز افزایش دهد.

سوال مهم این است که چگونه ساختار کلی سایت و سلسله مراتب صفحه آیا می فهمی؟

طبیعی است که طراح و توسعه دهنده وب سایت در ابتدای فرآیند طراحی وب سایت از ساختار کلی و صفحات اصلی وب سایت آگاه باشد. در غیر این صورت، نتیجه یک وب سایت نامرتب است که در آن کاربر گم می شود و نمی تواند به راحتی در صفحات سایت حرکت کند.

به همین دلیل است که طراحان سایت برای درک ساختار سایت، از مفهومی نام می برند درخت ساختار وب یا ساختار درختی سایت استفاده کنید. در این مقاله به نمایش کامل درخت ساختار وب و انواع آن بحث شده است.

درخت ساختار وب چیست؟

درخت ساختار وب یا درخت ساختار وب سازماندهی صفحات و محتوای یک وب سایت و سلسله مراتب آن را در قالب یک نمودار نشان می دهد. بنابراین صفحه اصلی در بالای درخت و صفحات دیگر زیر مجموعه های آن هستند.

در درخت ساختار وب، هر صفحه یک گره استآ نقطه درخت نشان داده شده است. پیوندهای بین صفحات نیز با استفاده از خطوط نشان داده می شوند. این درخت به طراحان و توسعه دهندگان وب کمک می کند تا دید دقیق تری از ساختار کلی وب سایت داشته باشند و روابط بین صفحات را بهتر درک کرده و بهبود بخشند.

در تصویر زیر نمایی از ساختار درختی یک وب سایت را مشاهده می کنید.

مزایای استفاده از ساختار درختی برای طراحان سایت چیست؟

درخت ساختار وب برای سازمان دادن محتوای وب سایت بسیار مهم است. با استفاده از آن می توانید متوجه شوید که صفحات و بخش های اصلی یک سایت چیست و چه محتوایی باید برای آن ایجاد شود. به طور کلی، مزایای استفاده از ساختار درختی شبکه عبارتند از:

1. چیدمان بهتر صفحات سایت

درخت ساختار وب به طراحان کمک می کند مطالب و صفحات وب سایت را به شیوه ای منظم و منطقی مرتب کنند. این ساختار منظم به کاربران کمک می کند تا به راحتی بفهمند چگونه به اطلاعاتی که می خواهند دسترسی پیدا کنند.

2. بهبود تجربه کاربر

با استفاده از ساختار درختی وب سایت، کاربران به سرعت و به راحتی به صفحات مورد نظر هدایت می شوند. این باعث افزایش رضایت کاربر، کاهش می شود نرخ ترک تحصیل و مدت زمان بازدید آنها از سایت افزایش می یابد.

3. بهبود سئو سایت

ساختار درختی یک وب سایت به موتورهای جستجو کمک می کند تا محتوای صفحات و رابطه بین آنها را بهتر درک کنند. این به وب سایت کمک می کند تا در صفحه نتایج جستجوی گوگل رتبه بهتری داشته باشد و در نتیجه نرخ کلیک را افزایش می دهد. همچنین ساختار درختی وب سایت به جستجوی داخلی سایت کمک می کند.

4. مدیریت و توسعه آسان وب سایت

با استفاده از ساختار درختی وب سایت، تیم توسعه می تواند توسعه سایت را به بهترین شکل ممکن برنامه ریزی کند و وظایف خود را با دقت بیشتری انجام دهد.


بیشتر بخوانید: “اصول طراحی وب سایت حرفه ای و موفق چیست؟


مراحل طراحی درخت ساختار وب

مراحل طراحی ساختار درختی وب سایت به طور کامل شامل موارد زیر است:

1. بررسی نیازهای سایت

در مرحله اول باید الزامات و اهداف وب سایت بررسی شده باید به دقت در نظر بگیرید که وب سایت به چه نوع محتوا، صفحات و ویژگی هایی نیاز دارد و این عناصر چگونه باید سازماندهی شوند. به عنوان مثال، اگر وب سایت فروشگاهی است، دسته بندی محصولات و صفحات وبلاگ باید بهینه طراحی شوند. و اگر یک وب سایت شرکتی است باید در زمینه ارائه خدمات و صفحات برای ما بیشتر کار شود.

2. یک نمودار سلسله مراتبی ایجاد کنید

در این مرحله باید یک نمودار سلسله مراتبی ایجاد کنید که ساختار صفحات وب سایت را با توجه به اهداف سایت و الزامات مشخص شده در مرحله قبل نشان دهد. در این نمودار صفحه اصلی سایت و فرودها و صفحات فرعی و صفحات فرعی باید به صورت سلسله مراتبی و منطقی مرتب شوند.

3. اتصال داخلی اولیه

در این مرحله باید این صفحات را داشته باشید لینک سازی داخلی مراجعه کنید این لینک ها باید به طور دقیق و منطقی ایجاد شوند تا کاربران را سریع و آسان به صفحات مورد نظر هدایت کنند.

4. بررسی اجمالی

هنگامی که ساختار درختی وب سایت خود را ایجاد کردید، مهم است که آن را به دقت بررسی و بازبینی کنید. اگر فکر می کنید درخت نیاز به ویرایش دارد، بهبودهای لازم را اعمال کنید و مطمئن شوید که ساختار درختی سایت به درستی طراحی شده است.

انواع درخت ساختار وب

ساختار درختی وب سایت بر اساس نوع سایت و پیچیدگی آن انواع مختلفی دارد.

درخت ساختار استاتیک

این درخت ساده ترین این نوعی است که سلسله مراتب اصلی وب سایت را نشان می دهد. به عنوان مثال، این درخت شامل بخش های اصلی مانند درباره ما، تماس با ما، سایت وبلاگ، معرفی خدمات و محصول و … است که هر وب سایتی باید داشته باشد. از این نوع درخت برای وب سایت های کوچک با تعداد صفحات محدود نیز استفاده می شود.

درخت ساختار پویا

این نوع چوب معمولا برای وب سایت های بسیار بزرگ با تعداد بسیار زیادی از صفحات که ماهیت پویا دارند استفاده می شود. به عنوان مثال در سایت فروشگاه بزرگی مانند دیجی کالا فیلترهای مختلفی برای دسته بندی محصولات وجود دارد که با تنظیم این فیلترها صفحات پویا جدیدی تولید می شود.


بیشتر بخوانید: “سایت استاتیک یا پویا؟ مشکل از موارد زیر است!


نقشه سایت (نقشه سایت)

نقشه سایت یا نقشه سایت فایل با پسوند XML کمک کردن است ربات های موتور جستجو برای دسترسی به تمام صفحات سایت و ایندکس کردن آنها. در واقع نقشه سایت نقشه سایت را به صورت گرافیکی نمایش نمی دهد و فقط برای کمک به موتورهای جستجو استفاده می شود.


اگر می خواهید در مورد نقشه سایت بیشتر بدانید، مقاله “نقشه سایت چیست؟ (راهنمای اختصاصی ایجاد نقشه سایت)آن را از دست ندهید.


نقشه سایت گرافیکی

این نوع درخت در واقع همان ساختار درختی به صورت بصری و جذاب نمایش داده می شود. در این نوع درخت علاوه بر نمایش صفحات سایت، انواع دیگری از مطالب اعم از تصویر و ویدئو قرار داده می شود.

در اینجا چند ابزار کاربردی برای طراحی درخت وب آورده شده است

برای طراحی ساختار درختی وب سایت های کوچک که تعداد صفحات محدودی دارند، بدون نیاز به نرم افزار خاصی و به راحتی می توانید آن را به صورت دستی طراحی کنید. اما طراحی درخت سایت برای وب سایت های بزرگ و پیچیده بدون ابزار تقریبا غیر ممکن است. با این حال، این بخش شما را با سه نرم افزار طراحی درخت سایت آشنا می کند که می توان از آنها استفاده کرد هر نوع وب سایت استفاده کنید.

مایکروسافت آفیس

مایکروسافت آفیس یک ابزار بسیار کاربردی به نام دارد هنر هوشمندانه برای ترسیم ساختار سلسله مراتبی و نمودار استفاده می شود.

کانوا

کانوه یک ابزار آنلاین است که دارای قالب های رایگان برای طراحی نمودارهای سازمانی و سلسله مراتبی است.

خلاق

خلاق یکی این یک ابزار آنلاین است که می توانید از آن برای طراحی ساختارهای درختی پیچیده و شامل انواع اطلاعات استفاده کنید.

آخرین کلمه

در این مقاله به ارائه درخت ساختار وب یا ساختار درختی سایت ما آن را به عنوان یک پرداخت کردیم یک ابزار نکته مهم این است که برای سازماندهی و نمایش ساختار وب سایت استفاده می شود. همچنین فواید ما به استفاده از ساختار درخت وب برای طراحان و توسعه دهندگان وب سایت نگاه کردیم. این ابزار به طراحان کمک می کند تا ساختاری منطقی و بهینه برای وب سایت خود طراحی کنند و به توسعه دهندگان به راحتی کمک می کند جهت یابی سایت اینترنتی انجام دادن

با استفاده از ساختار درختی سایت، کاربران می توانند به راحتی به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند و تجربه کاربری بهتری را تجربه کنند. در نهایت، از ساختار درخت وب برای بهبود جستجوی داخلی نیز استفاده کنید سئو سایت کمک می کند. با دنبال کردن و به کارگیری صحیح این ابزار، وب سایت شما سازماندهی بهتری خواهد داشت، دسترسی بهتری خواهد داشت و تجربه کاربری بهتری را برای بازدیدکنندگان فراهم می کند.

در دوره آموزشی طراحی سایت علاوه بر آموزش کاربرد ساختار درختی سایت، بهینه سازی آن برای بهبود سئوی سایت نیز آموزش داده می شود.


دوره غیر حضوری طراحی و برنامه نویسی وب سایت

آموزش طراحی سایت به صورت تخصصی و کاربردی با وردپرس

امروزه اگر به هر زمینه ای توجه کنیم متوجه ظهور اینترنت و تاثیر آن خواهیم شد. تعداد زیادی کسب و کار موفق در اینترنت ایجاد شده است یکی از پایه های اصلی این کسب و کارها داشتن یک وب سایت موثر و کارآمد است. اگر کسب و کارها نمی توانند در اسرع وقت آنلاین شوند قطعا شکست خواهند خورد در نتیجه امروزه داشتن وب سایت یکی از نیازهای اساسی هر کسب و کار و فعالیتی است. شما دو انتخاب دارید، یا طراحی وب سایت خود را به دست دیگران بسپارید یا وب سایت مورد علاقه خود را با توجه به نیاز خود طراحی و آماده کنید.

اکنون زمان ورود به این دنیای جدید است. گام به گام وب سایت را بشناسید و نحوه طراحی وب سایت را بیاموزید. حتی بیشتر یاد بگیرید که چگونه به عنوان یک متخصص طراحی سایت حرفه ای در بازار کار کنید و از درآمد بالای این حرفه بهره ببرید.

ادامه دارد…


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *