10 شهریور 1402 ساعت 14:59

یکی از پژوهشگران دانشگاه فنی برلین اعلام کرد حیات در مریخ 50 سال قبل کشف شده، اما ناسا به صورت اتفاقی آنها را از بین برده است.

دیرک شولتز ماکوخ (Dirk Schulze-Makuch)، پژوهشگر  دانشگاه فنی برلین (TU Berlin) بر این باور است ناسا 50 سال قبل هنگامی که دو فرودگر وایکینگ را به مریخ فرستاد، موفق به کشف حیات در سیاره سرخ شد، اما طی یک آزمایش به شکل اتفاقی آنها را نابود کرده است.

ناسا چگونه حیات در مریخ را نابود کرد؟

این پژوهشگر اعلام کرد ناسا در دهه 1970 پس از کشف حیات در مریخ مقداری آب به خاک اضافه کرد که این آزمایش باعث نابودی هر گونه حیات شده است. ناسا این آزمایش را به عنوان آزمایش‌های بیولوژیکی کاوشگر وایکینگ انجام داده بود؛ نتیجه این آزمایش ابتدا از لحاظ متابولیسیم مثبت بود، اما در این پژوهش هیچ اثری از مواد آلی یافت نشد. ماکوخ معتقد است آب حاوی یک محلول غذایی در خاک احتمالا بیش از اندازه مایع بوده و باعث نابودی حیات شده است.

هرچند برای بسیاری نابودی حیات در مریخ با آب عجیب به نظر می‌رسد، اما این موضوع برای مکیروب‌هایی که در سنگ‌های نمکی بیابان آتاکاما سیاره زمین وجود دارند، اثبات شده است. بیابان آتاکاما که از لحاظ ظاهری به مریخ شباهت دارد، سکونتگاه میکروب‌هایی است که به آب باران برای زنده ماندن نیازی نداشته و در واقع آب زیاد باعث نابودی آنها می‌شود.

گفتنی است ناسا طی ماموریت وایکینگ توانست فرودگر وایکینگ را در تاریخ 20 جولای 1976 و وایکینگ 2 را در سوم سپتامبر 19765 روی مریخ فرود آورد. این کاوشگرها به امکاناتی چون دوربین‌های رنگی استریو، تجهیزات هواشناسی ، لرزه‌سنج، طیف‌سنج فلورسنس پرتو ایکس و کروماتوگراف گازی/طیف‌سنج جرمی مجهز بودند تا نشانه‌های احتمالی از حیات در مریخ را کشف کنند. همچنین بررسی ویژگی‌های فیزیکی و مغناطیسی خاک و جو نیز از اهداف این ماموریت بود.

ماکوخ با اعلام اینکه نتایج آزمایشات ناسا در ماموریت وایکینگ گیج‌کننده بود گفت یکی از آزمایش‌ها مثبت و آزمایش دومی که برای تبادل گاز انجام شده بود، منفی شد. در واقع آزمایش وجود حیات در خاک مریخ باعث شد تا محققان آب را به خاک اضافه کنند تا تنفس و متابولیسم را در آن مورد بررسی قرار دهند. آنها بر این باور بودند اگر موجودات زنده در مریخ وجود دارد، پس میکروارگانیسم‌ها می‌توانند مواد مغذی را مصرف کرده و کربن رادیواکتیو را به شکل گاز منتشر کنند.

این پژوهشگر با اعلام اینکه احتمالا حیات در مریخ دارای هیدروژن پراکسید است گفت اگر حیات بومی مریخ با ترکیب هیدروژن پراکسید در سلول‌های خود با محیط سازگار شده باشند، این آزمایش باعث می‌شود تا از بین بروند.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *