دنیای هوش مصنوعی در ماه‌های اخیر شاهد اتفاقات خیره‌کننده‌ای بوده است؛ از استقبال میلیونی از سرویس‌های هوشمند گرفته تا سرمایه‌گذاری مجموعه‌های تجاری بزرگ در این فناوری نوظهور. درحالی‌که بسیاری از بازیگران اصلی بازار سرمایه، سهام شرکت‌های فعال در زمینه هوش مصنوعی را به سبد خود اضافه می‌کنند و ارزش کسب‌وکارهایی که هوشمندسازی را مبنای کار خود قرار داده‌اند، روزبه‌روز در حال افزایش است، عهده‌ای نیز معتقدند که این بازار بیش از ارزش واقعی خود رشد داشته و احتمال تکرار حباب .com که در سال ۲۰۰۸ رخ داد، دور از انتظار نخواهد بود.

مورگان استنلی، یکی از بزرگ‌ترین مؤسسات مالی و سرمایه‌گذاری آمریکایی، با نظریه حباب هوش مصنوعی موافق نیست و این فناوری را به‌عنوان یک فرصت سرمایه‌گذاری هدف‌مند برای سال‌های آینده معرفی می‌کند. این مؤسسه معتقد است که عملکرد شاخص هوش مصنوعی به‌هیچ‌وجه نشان‌دهنده حباب نیست و حتی به پتانسیل واقعی خود نزدیک هم نشده است؛ چرا که ارزش بسیاری از شرکت‌های فعال در این عرصه در مقایسه با رهبران بازار هوش مصنوعی از جمله Nvidia Corp رشد اندکی را تجربه کرده‌اند.

شرکت Neuralink که با پشتیبانی ایلان ماسک به توسعه تراشه‌های مغزی مشغول است، به‌تازگی موفق شده تا با جذب سرمایه ۱۸۰ میلیون‌دلاری، فعالیت خود را وارد مرحله تازه‌ای کند. Neuralink با دریافت گواهی‌های لازم از سازمان FDA، مجوز آزمایش بر روی انسان را دریافت کرده و ایلان ماسک معتقد است که فناوری تراشه‌های مغزی می‌تواند جایگاه هوش مصنوعی را از آنچه که هست نیز مستحکم‌تر کند.

اگر نگاهی به سبد سرمایه‌گذاری وارن بافت، سرمایه‌گذار مشهور و یکی از بازیگران اصلی بازار بورس بیندازیم، رد پای سهام شرکت‌های هوش مصنوعی کاملاً به چشم می‌خورد. در حال حاضر، نیمی از سبد وارن بافت را مجموعه‌های فعال در زمینه هوش مصنوعی تشکیل می‌دهند و این نشان‌دهنده این است که سرمایه گذران بزرگ به آینده این فناوری خوش‌بین هستند.

تمامی این داده‌ها زمانی که در کنار نتیجه مطالعات Lucidworks قرار می‌گیرد، دیدگاه جامع و همه‌جانبه‌ای نسبت به آینده هوش مصنوعی در اختیار ما قرار می‌دهد. طبق تحقیقات این مجموعه، ۹۳ درصد از غول‌های فناوری از جمله مایکروسافت اعلام کرده‌اند که در سال آینده، سرمایه‌گذاری خود بر روی فناوری هوش مصنوعی را افزایش خواهند داد. این سرمایه‌گذاری در صنایع مختلفی از جمله سرگرمی، رسانه، فناوری و… نمود پیدا می‌کند.

باتوجه‌به تصمیمات و عملکرد فعالان حرفه‌ای بازار سرمایه و همچنین پرچم‌داران صنعت فناوری، می‌توان با اطمینان بیشتری به تجزیه‌وتحلیل آینده فناوری هوش مصنوعی پرداخت. نظر شما دراین‌رابطه چیست؟ آیا بازار هوش مصنوعی بیش از ارزش واقعی خود قیمت‌گذاری می‌شود یا طبق نظریات بیان‌شده، هنوز فاصله زیادی تا شکوفایی کامل پتانسیل‌های این فناوری باقی مانده؟


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *