10 فروردین 1403 ساعت 08:03

در شرایطی که سال گذشته، زمانی برای توقف تولید پژو پارس مقرر شده بود، اخیرا خبر از صدور مجوز جدیدی برای از سرگیری تولید این خودرو رسیده است.

در مهم‌ترین اخبار خودرو در سال 1402، مقرر شده بود که تولید خودرو پژو پارس به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین محصولات ایران خودرو، تا پایان اسفندماه متوقف شود؛ اما با وجود اختلاف نظر استاندارد و ایران خودرو، تجمع و اعتراض حواله‌داران این خودرو نهایتا به صدور مجوز تولید مجدد آن منجر شد. البته بررسی‌ها نشان می‌دهد که پارس‌های تولیدی در سال 1403 قرار است به استانداردهای 85گانه مجهز باشند؛ مسئله‌ای که می‌تواند منجر به افزایش قیمت آن‌ها شود.

از سرگیری تولید پژو پارس در سال 1403

بنا بر اعلام گروه صنعتی ایران خودرو، بر اساس مجوز صادره در 27 اسفند 1402، تولید پارس در سال 1403 برای آن دسته از متقاضیانی که از طریق سامانه یکپارچه تخصیص خودرو ثبت‌نام کرده‌اند، از سرگرفته خواهد شد. آن‌طور که این شرکت اعلام کرده، فراخوان این افراد آغاز شده و تا بعد از تعطیلات نوروز 1403 نیز بر اساس اولویت متقاضیان ادامه خواهد داشت.

ایران خودرو پیش از این نیز اعلام کرده بود که مجوز لازم از مراجع مربوطه برای تولید پژو پارس در بهار 1403 اخذ شده و با توجه به سفارش قطعات لازم، فرآیند تولید این خودرو با حداکثر ظرفیت ممکن در خطوط تولید این شرکت در نخستین روزهای 1403 از سر گرفته شده است.

البته با توجه به آنچه ایران خودرو اعلام کرده، پژو پارس‌های تولید شده در بهار 1403 با استانداردهای 85گانه از راه می‌رسند. با این وصف، انتظار می‌رود پارس‌های جدید با برخورداری از سیستم کنترل پایداری و پایش فشار باد، حدودا 150 میلیون گران‌تر از پارس‌های قبلی باشند. این یعنی متقاضیان باید خود را برای پرداخت مبلغ حدودا 450 میلیون تومانی برای پژو پارس جدید آماده کنند.

از دست ندهید: نسخه جدید دنا ایران خودرو امسال در بازار + قیمت اعلام قیمت سئات آتکا، گرانترین خودرو مونتاژی ایران مشخصات فنی و امکانات چانگان CS55 پلاس رسما توسط سایپا اعلام شد