تلسکوپ جیمز وب در حال حاضر علاوه بر رصد کهکشان ها و سیارات دوردست در حال کاوش در نقاط دوردست کیهان است. هدف از این بررسی ها شناسایی کهکشان های بسیار اولیه و همچنین اجسام اجرام جذاب مانند سیاهچاله ها است. اکنون در یکی از این مطالعات دورترین سیاهچاله عظیم فعال در کیهان کشف شده است.

در حالی که جرم سیاهچاله های معمولی تا 10 برابر جرم خورشید است، سیاهچاله های پرجرم بسیار سنگین تر هستند و جرم آنها به میلیون ها یا حتی میلیاردها برابر جرم خورشید می رسد. این غول ها معمولا در مرکز کهکشان ها یافت می شوند و به نظر می رسد که نقش مهمی در شکل گیری کهکشان ها دارند.

همانطور که در نمای پانورامای CEERS می بینید، جزئیات زیادی برای کاوش وجود دارد. تلسکوپ جیمز وب توانست برای اولین بار کهکشان هایی را کشف کند که قبلا در هیچ تصویری ظاهر نشده بودند. نور برخی از این نقاط کوچک بیش از 13 میلیارد سال را طی کرد تا به تلسکوپ وب برسد. جیمز وب اکنون دورترین سیاهچاله پرجرم فعال در جهان را به همراه دو سیاهچاله عظیم دیگر که 1 میلیارد سال پس از انفجار بزرگ تشکیل شده اند، کشف کرده است.

سن ابر سیاهچاله باز پس از انفجار بزرگ به 570 میلیون سال می رسد. این سیاهچاله در کهکشانی به نام CEERS 1019 قرار دارد. محقق ارشد ربکا لارسون از دانشگاه تگزاس در آستین گفت که نگاه کردن به این سیاهچاله بسیار دور با تلسکوپ جیمز بسیار شبیه به مشاهده سیاهچاله ها در کهکشان های نزدیک است.

یک کشف جدید توسط تلسکوپ جیمز وب می تواند درک ما از شکل گیری جهان و تکامل کهکشان ها را کاملاً تغییر دهد.

منبع: DT


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *