شرکت ماشین‌های تجاری بین‌المللی (IBM) در حال بررسی چگونگی استفاده از تراشه‌های هوش مصنوعی است که برای کاهش هزینه خدمات ابری خود طراحی کرده است. این فناوری در این هفته به طور گسترده در دسترس عموم قرار گرفته است. Mukesh Khare، مدیر کل IBM Semiconductors به ​​رویترز گفت که این شرکت در حال بررسی استفاده از تراشه ای به نام «واحد هوش مصنوعی» در قالب سرویس ابری جدید WatsonX است.

IBM امیدوار است از گسترش فناوری‌های هوش مصنوعی که قادر به تایپ متن انسانی هستند، سرمایه‌گذاری کند. در همین حال، بیش از ده سال از شکست سیستم Watson، اولین سیستم هوش مصنوعی بزرگ IBM در بازار می گذرد.

هزینه بالا یکی از مشکلات اصلی سیستم قدیمی واتسون بود که IBM امیدوار است این بار آن را حل کند. موکش خاره تاکید کرد که استفاده از تراشه های اختصاصی آی بی ام می تواند هزینه سرویس ابری را کاهش دهد زیرا این تراشه ها بسیار کارآمد هستند.

IBM وجود این تراشه را در ماه اکتبر اعلام کرد، اما سازنده و نحوه استفاده از آن توضیحی نداد. Mukesh Khare فاش کرد که این تراشه توسط Samsung Electronics (005930.KS) تولید شده است. این شرکت یک همکاری تحقیقاتی نیمه هادی با IBM دارد و در حال بررسی استفاده از آن در WatsonX است. IBM هنوز تاریخ مشخصی برای در دسترس بودن این تراشه اعلام نکرده است. این برای مشتریان ابری اعلام نشده است، اما Mukesh Khare گفت که این شرکت در حال حاضر چندین هزار نمونه از این تراشه را دارد.

در همین حال، IBM به دیگر غول‌های فناوری مانند Google Alphabet (GOOGL.O) و آمازون در طراحی تراشه‌های هوش مصنوعی خود پیوسته است. اما Mukesh Khare گفت IBM در تلاش نیست تا جایگزینی مستقیم برای نیمه هادی های Nvidia (تراشه هایی که بازار را در آموزش سیستم های هوش مصنوعی با حجم عظیم داده رهبری می کنند) طراحی کند.

در عوض، تراشه IBM قصد دارد یک گام کلیدی ارزان‌تر در صنعت هوش مصنوعی بردارد که یک سیستم هوش مصنوعی آموزش‌دیده را برای تصمیم‌گیری در دنیای واقعی مستقر می‌کند.

Mukesh Khare می‌گوید: «فعالیت‌های زیادی در این زمینه از هوش مصنوعی وجود دارد و IBM نمی‌خواهد در حال حاضر روی آموزش سیستم‌های هوش مصنوعی تمرکز کند. ما می خواهیم در جایی سرمایه گذاری کنیم که بتوانیم بیشترین تأثیر را داشته باشیم.»
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *