همه جای ایران واقعا زیباست و فرقی نمی کند در روزهای گرم تابستان به دیدن ایران برویم یا روزهای سرد زمستان را برای دیدن جذابیت های آن مانند قلعه دختر یا آبشار زرد لیمه انتخاب کنیم. البته نمی توان انکار کرد که در روزهای تابستان هوا معتدل و گرم است و از این نظر بهتر است. اما در عین حال ازدحام بیشتر است.

اگر روزهای سرد زمستان را برای بازدید از جاذبه های گردشگری ایران مانند آبشار تنگ زنده انتخاب کنید، زاویه جدیدی از زیبایی را خواهید دید. یکی از زیباترین مناظر طبیعی ایران آبشارهای مختلف است. در این صفحه با تعدادی از زیباترین آبشارهای ایران آشنا می شویم.

آبشار ویسادار

واژه ویسادار واژه ای تالشی و به معنای سایه درخت بید است. آبشار ویسادار نیز در 30 کیلومتری شهر تلاش در استان گیلان قرار دارد. هنگامی که به آبشار رسیدید، حدود 10 دقیقه پیاده روی کنید تا به مکانی جذاب و پر از شگفتی برسید. آبشار ویسادار با جاذبه های طبیعی فراوان در دل طبیعت و در مکانی بسیار بکر واقع شده است. البته در چند سال گذشته با ورود گردشگران زیادی به این منطقه، این آبشار حالت بکر و بکر خود را از دست داده است. اما هنوز هم بسیار زیباست مخصوصاً زمانی که تصمیم به دیدن این آبشار در زمستان دارید.

البته برای رسیدن به آب های وسیع باید از چند پله بالا رفت و روی یک پل هیجان انگیز ایستاد تا دو طرف آبشار را دید. ممکن است هنگام ایستادن روی این پل ترسناک به نظر برسید، اما پس از چند دقیقه به سادگی غرق زیبایی آن خواهید شد.

آبشار زردلیمه

شهرکرد جاهای دیدنی زیادی دارد و از جمله آبشار زردلیم که در 80 کیلومتری استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد یکی از زیباترین آنهاست. آبشاری در شهر اردل که برای رسیدن به آن باید از صخره ها بالا رفت و در مسیری پر پیچ و خم قدم زد. البته دسترسی سخت به آبشار باعث شده این منطقه بکر و دست نخورده باقی بماند.

در مورد معنای کلمه زردلیمه نظرات زیادی وجود دارد. برخی بر این باورند که رنگ زرد در گویش محلی مردم منطقه اردل به دو معنی بلند و منطقه سبز به کار می رود. همچنین کلمه لیما به معنای پایین و دره به کار می رود. بنابراین با ترکیب این دو کلمه می توان معنای زردلیمه را به معنای «بلندی در دل دشت» یا «دره سرسبز» دانست.

علاوه بر این، برخی معتقدند زرد آهکی از مسیر آبشار از بالا به پایین گرفته شده است و به همین دلیل به محلی که عشایر برای حرکت به آنجا می روند اطلاق می شود.

آبشار زرد لیما در تابستان و زمستان نیز بسیار زیبا است و صدای آب بر جذابیت آن می افزاید. همچنین پوشش سبز جنگل های بلوط اطراف آبشار زیبایی وصف ناپذیری را برای آن ایجاد کرده است.

علاوه بر جنگل‌های سرسبز، کوه‌ها و رودخانه‌های مرتفعی نیز در این منطقه یافت می‌شود و در میان این مناظر زیبا، اثری باستانی به نام «پلکان اشکانی» خودنمایی می‌کند. به همین دلیل منطقه را بسیار دیدنی کرده است. در نهایت در کنار آبشار زردلیمه، دره لیمه قرار دارد که علاوه بر پوشاندن درختان بلوط، گیاهان ارزشمند زیادی در کنار آنها می روید و به همین دلیل از این منطقه به عنوان مرتع نیز استفاده می شود.

آبشار لوتون

لاوتون یکی از بهترین آبشارهای ایران و شمال ایران نیز به شمار می رود. این آبشار که در گیلان قرار دارد به عنوان یکی از بهترین شاهکارهای طبیعی ایران شناخته می شود که از کوه اسپیناس سرچشمه می گیرد. همچنین ارتفاع این آبشار حدود 105 متر است. وقتی به آبشار لوتون رسیدید، باید برای پیاده روی 4 ساعته آماده شوید. البته ممکن است در ابتدای مسیر کمی خسته شوید، اما با مشاهده زیبایی های اطراف، قطعا اشتیاق و اشتیاق بیشتری برای ادامه این مسیر پیاده روی پیدا خواهید کرد.

این آبشار زیبا در منطقه لاوتون واقع شده و از بلندترین کوه های آستارا سرچشمه می گیرد و در نهایت به رودخانه لوندویل می ریزد. همچنین از سه مسیر Cote Kome و شهر Lundville عبور می کند. پس از تکمیل این مسیر در نهایت به دریای خزر می ریزد. همچنین اگر در روزهای زمستان یا تابستان بازدید از آبشار لوتون را انتخاب کردید، رفتن به اسپیناس و قلعه لاوتون را فراموش نکنید که جاذبه شگفت انگیزی دارد و واقعاً بی نظیر است.

آبشار سمیرم

اگرچه آبشارهای ایران بسیار زیبا و شگفت انگیز هستند. اما ایران جاذبه های دیگری هم دارد. برای مثال شاید بد نباشد در روزهای گرم و معتدل سال در اواخر زمستان که سرما فروکش کرده است، از مکان هایی مانند قلعه دختر دیدن کنید. اما اگر می خواهید آبشارهای ایرانی را ببینید، آبشار سمیرم را به شما پیشنهاد می کنیم.

این آبشار زیبا نیز در شهر سمیرم قرار دارد. سمیرم یکی از شهرهای اصفهان است که در 160 کیلومتری جنوب اصفهان قرار دارد و البته سمیرم در اعماق یک تنگه قرار دارد. قرار گرفتن سمیرم بین دو تنگه باعث ایجاد آبشار زیبای طبیعی شده و زیبایی این شهر را دو چندان کرده است. آبشاری که هوای بسیار خوبی به این منطقه بخشیده است، گیاهان زیبا و با طراوت و جاذبه های دیگر بهانه خوبی برای گذراندن اوقات فراغت در روزهای بهاری است.

آبشار تنگ زندان

آخرین آبشاری که به آن نگاه خواهیم کرد، آبشاری است که در زندان قرار دارد. این دره بین شهرستان های اردل، لردگان و بروجن در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. علاوه بر این، این دره در یکی از ناهموارترین و مرتفع ترین کوه های استان قرار دارد و به همین دلیل چندین آبشار زیبا در وسط آن ایجاد شده است. یکی از این آبشارها آبشار تنگ زندان است که زیبایی، طراوت و گیاهان متفاوتی را در خود جای داده است. اگر می خواهید در آخرین روزهای زمستان حال و هوای خود را تغییر دهید، بازدید از آبشار تنگ زان را فراموش نکنید.


با این برنامه ساده به مدت 80 روز فقط در 5 دقیقه در روز به هر زبانی مانند بلبل صحبت کنید! بهترین روش روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید تسلط بر هر مهارتی در قرن بیست و یکم است!0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *