26 جولای 1402 در 9:28 ب.ظ

گزارش انجمن تجارت الکترونیک به تازگی منتشر شده است که نشان می دهد کشور ما در کاهش گاز، قطع و کاهش سرعت اینترنت در بین کشورهای جهان پیشتاز است! همانطور که انتظار داشتیم، آمارهای این گزارش کاملا با اظهارات مسئولان در مورد وضعیت اینترنت در ایران مغایرت دارد.

در حال حاضر اینترنت در کشور ما اصلا خوب نیست و این روزها بدون استفاده از برنامه تغییر IP راهی برای ورود به پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی خارجی وجود ندارد. گزارش منتشر شده از سوی انجمن تجارت الکترونیک ایران نیز موید این مشکل است و نشان می دهد که با تلاش شبانه روزی مسئولان، بالاخره در محدودیت، سرعت پایین و قطعی، پیشتاز کشورهای جهان شده ایم. اینترنت! با بررسی گزارش انجمن تجارت الکترونیک ایران با گجت نیوز همراه باشید.

وضعیت اسفبار اینترنت ایران فقط مربوط به این روزها نیست و با بررسی آمار منابعی مانند نت بلاک می بینیم که اختلال در قلب اینترنت ما ریشه دوانده است.

گزارش انجمن تجارت الکترونیک تهران با انتقاد از عدم مشارکت بخش خصوصی در کارگروه بررسی کیفیت اینترنت آغاز می شود. در ادامه این گزارش به اهمیت اینترنت در دنیای اقتصاد دیجیتال اشاره شده و به ورشکستگی شرکت های فعال در حوزه دیجیتال اشاره شده است. علاوه بر این موضوعات، تمایل فعالان دیجیتال برای مهاجرت بررسی شده و اعلام شده است که بدتر شدن وضعیت اینترنت در کشور در این روزها، فعالان دیجیتال را در کشورمان مستأصل کرده است.

نامه انجمن تجارت الکترونیک تهران به رئیس جمهور

این گزارش پیوست اصلی نامه ارسالی انجمن تجارت الکترونیک به ابراهیم رئیسی است. متن آن نامه را در زیر مشاهده می کنید. همچنین می توانید گزارش کامل را از این انجمن در انتهای این متن دریافت کنید.

جناب آقای دکتر ابراهیم رئیسی

رئیس جمهور محترم

با عرض سلام و احترام

پیرو دستور جنابعالی به شورای عالی فضای مجازی و وزارت ارتباطات مبنی بر بررسی دلایل افت کیفیت اینترنت در کشور، انجمن تجارت الکترونیک تهران متشکل از بسترهای اینترنتی بزرگ کشور پس از چندین مورد هفته ارزیابی کارشناسی، گزارش تحلیلی خود را به پیوست این نامه ارائه می کند.

کیفیت اینترنت را می توان با سه شاخص تداخل، محدودیت و سرعت اندازه گیری کرد. بررسی‌های ما نشان می‌دهد که کیفیت اینترنت در کشور در وضعیت بحرانی قرار دارد. موضوعی که نه تنها مانع بزرگی بر سر راه رشد اقتصاد دیجیتال و تحقق اهداف برنامه هفتم توسعه است، بلکه دستاوردهای کشور تاکنون در این حوزه را با خطر جدی مواجه می کند.

در شرایط فعلی ایران در مقایسه با ۱۰۰ کشور برتر دنیا (بر اساس تولید ناخالص داخلی) پایین ترین کیفیت اینترنت را دارد. ایران از نظر قطعی اینترنت 100/99 بالاتر از میانمار، 100/99 بالاتر از چین برای محدودیت ها و 100/97 بالاتر از سودان، کامرون و کوبا برای سرعت قرار دارد.

بسیاری از وضعیت فعلی اینترنت ناشی از اقدامات خودسرانه سازمان های اجرایی است و به راحتی قابل بررسی و حل است. در نتیجه فرمایشات قاطع جناب عالی در این زمینه می تواند در مدت زمان کوتاهی به بهبود چشمگیر وضعیت اینترنت در کشور منجر شود.

امیدواریم این گزارش و قضاوت کارشناسی نویسندگان آن مورد بررسی دقیق قرار گیرد. اینترنت ریشه درخت اقتصاد دیجیتال است و ما به عنوان مجموعه ای از شرکت های فناوری بخش خصوصی وظیفه خود می دانیم که اهمیت این موضوع و وضعیت موجود را گزارش کنیم و سعی کنیم گام های کوچکی در جهت پیشرفت کشور برداریم.

انجمن تجارت الکترونیک تهران

کند، بحرانی و پر از وقفه؛ تحلیلی بر وضعیت اینترنت در ایران از دیدگاه انجمن تجارت الکترونیک تهران

این انجمن معتقد است که وضعیت اینترنت در کشور ما بحرانی است. اختلال اینترنت بسیار زیاد است و ایران در فهرست 100 کشور برتر بر اساس شاخص تولید ناخالص داخلی از نظر اختلال بالاتر از میانمار در رتبه آخر قرار دارد. از نظر محدودیت ها، کشور ما هم اکنون پس از چین دارای محدودترین اینترنت است. از نظر سرعت، طبق گزارش انجمن تجارت الکترونیک، ما جزو پنج کشور آخر لیست هستیم.

همانطور که در این قسمت از گزارش مشاهده می کنید، قطعی ها و محدودیت ها باعث افزایش هزینه نهایی اینترنت برای مصرف کننده شده است.

همانطور که در این گزارش آمده است، اینترنت ایران هم اکنون در وضعیت بحرانی قرار دارد و شکل جدیدی از اختلال در اینترنت کشور رخ داده است. در حالت استراحت جدید، وب سایت ها به سه دسته تقسیم می شوند. وب سایت های لیست سفید بدون هیچ محدودیتی در دسترس هستند. بعد از این وب سایت ها نوبت به لیست خاکستری می رسد. این وب سایت ها و پلتفرم ها در پنجاه درصد مواقع در دسترس هستند. لیست سیاه همچنین شامل وب سایت هایی می شود که دسترسی به آنها امکان پذیر نیست و کاربران باید از فیلترشکن استفاده کنند. اگر این گزارش درست باشد، بیشتر اینترنت متشکل از وب‌سایت‌های فهرست خاکستری است که در 50 درصد مواقع انتقال داده‌های کاربران به آنها مختل می‌شود.

انجمن تجارت الکترونیک تهران اعلام کرد در حال حاضر 33 درصد از پربازدیدترین وب سایت های دنیا در کشورمان فیلتر هستند. اگر این سوال به اندازه کافی برای شما ترسناک نیست، بهتر است بدانید که هر شش شبکه اجتماعی پرطرفدار در ایران فیلتر هستند و تنها در چین با حکومت کمونیستی چنین شرایطی حاکم است. از نظر سرعت در رتبه 97 قرار گرفتیم و در این لیست 100 نفری فقط کوبا، کامرون و سودان عملکرد بدتری داشتند.

راه حل این وضعیت چیست؟

انجمن تجارت الکترونیک ایران بر این باور است که راه حل مشکلات را می توان در موارد زیر خلاصه کرد: توسعه زیرساخت های نوری در کشور; توسعه شبکه 5G؛ تخریب فضای غیررقابتی ایجاد شده توسط مخابرات؛ بهبود قیمت اینترنت و موارد دیگری که می توانید در گزارش کامل انجمن بخوانید.

راه حل های جامعه برای حل مشکلات اینترنت بسیار ساده است، اما در شرایط فعلی اجرای آنها تقریبا غیرممکن به نظر می رسد.

این انجمن سه نوع راه حل فوری، میان مدت و بلندمدت ارائه کرده است که با توجه به شرایط موجود، اجرای آنها تقریبا غیرممکن است. با این حال، انجمن تجارت الکترونیک اعلام کرده است که در آینده گزارش های بیشتری منتشر خواهد کرد و به وضعیت اینترنت در کشور رسیدگی خواهد کرد.

نظر شما در مورد این گزارش چیست؟ آیا با این گزارش ها به شرایط بهتر اینترنت امیدوار هستید یا فکر می کنید شرایط فعلی ثابت بماند؟ در قسمت نظرات به گجت نیوز بپیوندید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *