به گزارش رویترز، پس از اقدام چین برای محدود کردن صادرات عناصر کمیاب خاکی (گالیوم و ژرمانیوم) مورد نیاز برای ساخت تراشه های نیمه هادی، دولت بایدن در حال بررسی تشدید محدودیت های صادراتی خود به چین است. این تصمیم دولت آمریکا به محدود کردن صادرات فناوری و قطعات سخت افزاری محدود نمی شود، بلکه به محدود کردن دسترسی به قابلیت های فناوری ابری مستقر در ایالات متحده مربوط می شود.

در واقع این تنها تلاش ممکن آمریکا برای افزایش تنش های اقتصادی و لجستیکی بین خود و چین است. زیرا این اقدامات منجر به افزایش تاریخی قیمت قطعات سخت افزاری شده و میزان اصطکاک در زنجیره تامین اقتصاد جهانی را به شدت افزایش می دهد.

افزایش تنش بین چین و آمریکا

پس از سال ها اجرای قوانین صادرات فناوری چین، ایالات متحده اکنون به دنبال راه دیگری برای دسترسی به جدیدترین و بزرگترین قدرت پردازشی است که چین از آن استفاده می کند و آن رایانش ابری است. اگر نمی توانید آخرین تراشه های مرکز داده خود را بخرید، می توانید در فضای ابری به آنها دسترسی داشته باشید.

این دقیقا همان سناریویی است که کاخ سفید می خواهد جلوی آن را بگیرد و با مجبور کردن ارائه دهندگان خدمات ابری مانند مایکروسافت، گوگل، آمازون به دریافت مجوز از دولت آمریکا برای ارائه خدمات به مشتریان چینی، این کار را انجام می دهد. طبق معمول، وزارت بازرگانی ایالات متحده بر اجرای این محدودیت های جدید نظارت خواهد کرد. پیش بینی می شود در هفته های آینده اجرایی شود.

چین همواره مصمم به تحقق برنامه های خود برای دستیابی به استقلال تکنولوژیکی بوده است. زیرا تا سال 2020 حدود 55 درصد از تولید فلزات کمیاب دنیا در اختیار این کشور بود.

در حالی که صحبت از تامین زنجیره تامین از منابعی غیر از چین وجود دارد، گفتن این موضوع آسان تر از انجام آن است. این حرکت نه تنها مستلزم یافتن ذخایر کمیاب اما مقرون به صرفه زمین در خارج از چین، بلکه ایجاد زیرساخت های قوی است. دستیابی به این منابع کار کوچکی نیست و یکی از مهم ترین دلایل قدرت چین این است که حدود 85 درصد از فلزات خاکی کمیاب جهان باید از مراکز فرآوری در جمهوری چین عبور کنند.

سرانجام، دیروز چین محدودیت های صادراتی را برای گالیم و ژرمانیوم اعمال کرد (ژرمانیوم یکی از مواد خامی است که می تواند نیمه هادی های نسل بعدی را تامین کند). با این حال، چین به عنوان بزرگترین تولید کننده دو فلز کمیاب در جهان شناخته می شود و هیچ جایگزین دیگری برای تامین این منابع ندارد.

این یک برد-برد برای چین است زیرا دانش فنی لازم برای کشف طرح های نیمه هادی ساخته شده از گالیوم و ژرمانیوم را ندارد. اما می تواند دسترسی به مواد و تحقیق و توسعه را برای کسانی که می توانند قطع کند. از این گذشته، احتمالاً چین هنوز نمی تواند سیلیکون بخرد که تولید آن اکنون به دلیل محدودیت های صادراتی به شدت محدود شده است.

بنابراین، کشور می تواند با خیال راحت از موقعیت ویژه خود برای محدود کردن دسترسی به مواد معدنی با حداقل عواقب استفاده کند. چین مواد اولیه و پرمصرفی را که می تواند بر نیازهای نیمه هادی های این کشور تأثیر بگذارد محدود نمی کند و تنها هدفش منع دسترسی سایر کشورها به این فناوری است.

به نظر می رسد که جنگ قدرت بین چین و ایالات متحده پایانی ندارد. دو ابرقدرت در تلاش برای هژمونی جهانی! با افزایش اختلافات، انتظار می رود قیمت محصولات تحت تأثیر نیز افزایش یابد. هنوز راه درازی در پیش است، اما در نهایت به نظر می رسد چین در این مسابقه دست برتر را دارد.
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *