29 مرداد 1402 ساعت 09:49

بخش پشتیبانی اپل به‌تازگی خطرات شارژ کردن آیفون در هنگام خواب را به کاربران این گوشی گوشزد کرده و راهکارهایی را برای شارژ امن در طول شب ارائه نموده است.

اپل در جدیدترین بروزرسانی صفحه خدمات مشتریان خود به کاربران خود در خصوص شارژ کردن آیفون در هنگام خوب هشدار داده و آن را اقدامی بسیار خطرناک توصیف کرده؛ بخصوص اگر گوشی در کنار آن‌ها روی تختخواب قرار داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

آیفون شما با مشکل شارژ مواجه است؟ این ۶ راه را امتحان کنید

چرا اپل در خصوص شارژ کردن آیفون هنگام خواب هشدار داده است؟

نخستین و واضح‌ترین قصد اپل از انتشار این بیانیه، دعوت کاربران به رعایت نکات ایمنی و امنیتی در حین شارژ گوشی است. این نکات طبیعتا چندان پیچیده و سخت نیستند؛ اما رعایت آن‌ها به منظور تامین ایمنی دستگاه و کاربر کاملا ضروری است.

این هشدار جدید بیشتر کاربرانی را هدف گرفته که عادت دارند گوشی را روی تختخواب خود به شارژر متصل کرده و معمولا در حین شارژ هم به خواب فرو می‌روند!

متخصصین حوزه تکنولوژی و آتش‌نشانان همگی در خصوص خطرناک بودن این فرآیند متفق‌القول هستند و اعتقاد دارند که این کار خطرات بسیاری برای کاربر در پی داشته و می‌تواند حتی باعث آتش‌سوزی شود.

این کمپانی کوپرتینویی به‌طور جدی از کاربرانش می‌خواهد که از شارژ کردن گوشی خود در مکان‌های گرم و فاقد تهویه مناسب بپرهیزند. اپل همچنین از صاحبان آیفون می‌خواهد که در حین شارژ این دستگاه، آن را در مجاورت پوست یا سطوح قابل اشتعالی مثل بالش یا پتو قرار ندهند.

متن ارائه شده در بخش پشتیبانی اپل به‌طور دقیق به این مساله اشاره دارد:

زمانی که گوشی در حال شارژ است، از تماس بدن با سطح گوشی، آداپتور یا شارژر بیسیم خودداری کنید. همچنین گوشی را در حین شارژ زیر بالش، پتو یا بدن خود قرار ندهید!

منظور اپل از این جمله کاملا واضح است. شارژ آیفون باید در مکانی باز که تهویه مناسبی دارد انجام شود. برای مثال، سطح یک میز برای قرار دادن گوشی در حین شارژ کاملا ایده‌آل است.

علاوه بر اپل، آتش‌نشانان نیز به‌تازگی سعی کرده‌اند کاربران گوشی‌های موبایل را در خصوص عواقب احتمالی شارژ کردن آیفون و سایر دستگاه‌ها در هنگام خواب آگاه سازند.

این افراد، به دلایل زیر، شارژ کردن گوشی حین خواب را اشتباه می‌دانند:

  • نبود آگاهی در حین خواب: زمانی که خواب باشید، حواس پنجگانه شما بسیار ضعیف‌تر از حد معمول عمل می‌کنند. بنابراین در صورت بروز آتش‌سوزی، ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا فرد متوجه دود یا حرارت ناشی از آن شود.
  • احتمال تنفس دود و آسیب‌های تنفسی: تنها سه بار تنفس کامل دود کافی‌ست تا شما را به خوابی عمیق فرو ببرد. بنابراین احتمال بیهوشی شما در حین خواب بسیار بیشتر خواهد شد.

ممکن است گمان کنید تنها استفاده از شارژهای تقلبی و نامطمئن می‌تواند باعث آتش‌سوزی و آسیب‌های ناشی از آن شود. با این وجود حتی در صورتی که از شارژهای اصلی استفاده می‌کنید هم در معرض خطر آتش‌سوزی قرار خواهید داشت.

آیا شارژ کردن آیفون در طول شب خطرناک است؟

سوال مهم بعدی پیرامون شارژ کردن شبانه گوشی های اپل آن است که آیا متصل کردن آیفون به برق در طول شب مضر و خطرناک است یا خیر؟

بر اساس اطلاعات موجود در صفحه پشتیبانی اپل، در صورتی که از آداپتور و کابل اصلی استفاده کنید و آیفون را در فضایی با تهویه مناسب شارژ کنید، خطری شما را تهدید نخواهد کرد! به بیان دیگر، حتی وصل کردن آیفون به برق در طول یک شب، در صورتی که از قطعات اصلی استفاده کنید و نکات ایمنی را رعایت نمایید، هیچ خطری برایتان در پی نخواهد داشت.

در عین حال، بخش دیگری از نگرانی متخصصین از شارژ کردن شبانه گوشی، فشاری است که این کار به باتری دستگاه وارد می‌کند. این مساله هم به‌طور فعال توسط مهندسین کمپانی‌های مختلف در حال بررسی بوده و راه حل‌هایی نرم افزاری هم برای آن پیشنهاد شده است.

به‌عنوان مثال، اپل قابلیت نرم افزاری جدیدی تحت نام شارژ بهینه باتری (Optimized Battery Charging) را به iOS 13 افزوده که با رسیدن میزان شارژ باتری به 80%، فرآیند شارژ را کندتر می‌کند.

بیشتر بخوانید:

هیچ وقت آیفون خود را ۱۰۰ درصد شارژ نکنید

این قابلیت باعث می‌شود که اثر دراز مدت وصل بودن گوشی به شارژر روی باتری، تا حد زیادی خنثی شود.

در عین حال، به تمامی افرادی که عادت دارند گوشی خود را شبانه به شارژر متصل کنند، توصیه می‌شود که از انجام این کار بپرهیزند. به‌عنوان مثال، می‌توان در صورت بیدار شدن در نیمه‌های شب، گوشی را از شارژ خارج کرد تا از وارد شدن فشار اضافی به دستگاه جلوگیری شود.

سایر خطرات شارژ کردن آیفون در هنگام خواب

علاوه بر آن‌چه در بالا گفته شد، سایر خطرات احتمالی شارژ کردن آیفون در هنگام خواب عبارتند از:

داغ کردن دستگاه

زمانی که آیفون در حال شارژ شدن است، حرارت بیشتری تولید می‌کند. در صورتی که گوشی در علافی پیچیده شده یا محیط اطراف آن تهویه مناسبی نداشته باشد، تجمیع حرارت باعث داغ کردن دستگاه خواهد شد.

این اتفاق می‌تواند به باتری و سایر قطعات داخلی دستگاه آسیب وارد کرده و حتی منجر به آتش سوزی شود.

شوک الکتریکی

اگر در اتصال شارژ به برق اختلالی وجود داشته باشد یا هریک از اجزای سیستم شارژ آسیب دیده باشند، خطر برق گرفتگی شما را تهدید خواهد کرد.

این مساله زمانی خطرناک‌تر می‌شود که شما گوشی را به صورت یا بدن خود نزدیک تر کنید.

آتش سوزی

اگر حرارت دستگاه در حین شارژ بیش از اندازه شود یا در مدار شارژ، اتصال کوتاه رخ دهد، احتمال آتش سوزی وجود خواهد داشت.

به همین دلیل اپل به‌طور جدی به کاربران آیفون توصیه می‌کند که گوشی خود را در حین شارژ زیر بالشت و پتو قرار ندهند و همیشه از شارژرهای اوریجینال برای شارژ کردن آیفون استفاده کنند.

آسیب رسیدن فیزیکی به گوشی

اگر گوشی در حین شارژ شدن روی سطحی مستحک با تکیه‌گاه مناسب قرار نداشته باشد، احتمال زمین خوردن و در نتیجه شکستیگی و سایر آسیب‌های فیزیکی به آن وجود خواهد داشت.

در صورتی که کنار گوشی در حال شارژ خوابتان ببرد، شانس سقوط و آسیب دیدن آن نیز افزایش خواهد یافت.

صدمه دیدن چرخه خواب

نور ساطع شده از صفحه نمایش گوشی می‌تواند چرخه خواب شما را مختل کند. بنابراین در صورتی که گوشی را در حین خواب نزدیک صورت خود قرار دهید، ممکن است خوابتان دچار اختلال شود.

بر این اساس، عمل کردن به توصیه‌های ایمنی زیر در حین شارژ کردن ایمن آیفون و سایر گوشی های موبایل ضروری است:

  • از یک شارژر اوریجینال اپل استفاده کنید.
  • گوشی خود را در محیطی با تهویه مناسب شارژ کنید.
  • در حین شارژ، هرگز گوشی خود را نپوشانید.
  • در شرایطی که گوشی در حال شارژ شدن است، آن را نزدیک به صورت یا بدن خود قرار ندهید.
  • گوشی در حال شارژ را از مجاورت مایعات و رطوبت خارج کنید.
  • شارژ و کابل شارژ را به‌طور دوره‌ای چک کنید تا دچار آسیب نشده باشد.

در صورتی که نگران امنیت گوشی و سلامتی خود در حین شارژ کردن آن هستید، بهترین گزینه برای شما شارژ کردن دستگاه در طول روز است.

در این شرایط می‌توانید بدون دغدغه گوشی خود را شارژ کرده و بدون مشکل از آن استفاده کنید.

جمع بندی

بندهای جدید افزوده شده توسط اپل به صفحه پشتیبانی آیفون، خطرات احتمالی شارژ کردن این گوشی در هنگام خواب را به کاربران گوشزد می‌کنند.

البته اپل به‌طور کلی کاربران را از شارژ کردن آیفون در طول شب منع نمی‌کند؛ اما رعایت تهویه مناسب و استفاده از شارژرهای اصلی را لازمه انجام بی‌خطر این کار توصیف می‌نماید. با رعایت این نکات می‌توانید مطمئن باشید که گوشی شما بدون هیچ خطری شارژ شده و آسیبی به شما یا خود گوشی نخواهد رسید.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *