شما می توانید این مقاله را در 5 دقیقه بخوانیدتاریخ ارسال: 24 آوریل 1402

آخرین به روز رسانی: 7 جولای 1402

ارتباط داده چیست؟ طراحی وب چه ربطی به تجربه کاربری دارد؟

وب با چه چیزی پر شده است؟ اطلاعات. پاسخ به این سوال به این صورت امکان پذیر است که شبکه جهانی وب فضای بی نهایتی را برای انتشار داده ها و اطلاعات فراهم کرده است. اگر نگاه کنید تاریخچه تکامل طراحی وب سایت در جهان بیایید ببینیم که وب سایت ها برای کمک به جریان آزاد اطلاعات در سراسر جهان ایجاد شده اند.

در واقع وب سایت ها دستگاه برای انتقال داده ها در سراسر جهان. جریان آزاد اطلاعات به معنای انتقال رایگان و سریع اطلاعات است. مهم نیست که داده ها چیست و فرستنده یا گیرنده در کجای دنیا زندگی می کند، کافی است که هر دو طرف به اینترنت دسترسی داشته باشند.

این محتوا به دو سوالی که در ابتدا مطرح شد پاسخ می دهد. اگر شما یک طراح وب یا طراح UI/UX هستید یا به رشته طراحی وب علاقه دارید، دانستن پاسخ این سوالات به شما در طراحی محصولات دیجیتال (وب سایت) بهتر و موثرتر کمک می کند.

وقتی اینترنت و جیمیل نبود مردم چطور پیام ها و حرف هایشان را به دیگران منتقل می کردند؟ پست، فکس و تلفن. قبل از فکس و تلفن چطور؟ مردم چگونه داده ها (اطلاعات) را با یکدیگر مبادله می کنند؟ آلارم دود و استفاده از علائم و نشانه ها. اما دود برای رفع نیازهای انسان کافی نبود. ما انجام می دهیم دستگاه ها باید بتوانیم هر نوع داده ای را با آن پردازش کنیم ارتباط انجام دادن.

بشر راه درازی را پیموده است تا راه ها و فناوری امروزی برای انتقال داده وارد شده است. هنگامی که دستگاه پیام رسان تلگراف بود. بعد گوشی اومد. سپس نوبت به صدا و تصویر رسید. صدا و تصویر از رادیو و تلویزیون، امواج و سیگنال ها، از یک نقطه به سراسر جهان ارسال می شود. سپس کامپیوترها اختراع شدند. اینترنت آمد و کامپیوترها را در سراسر جهان وصل کرد. اکنون دیگر دستگاه های انتقال داده کامپیوتر و تلفن همراه هستند. و البته کامپیوترها و تلفن های همراه نیز امکان تبادل اطلاعات را از طریق وب سایت ها و اپلیکیشن ها و نرم افزارهای مختلف می دهند.

هر نوع داده ای (عکس، متن، تصویر، صدا، ویدئو) در کمترین زمان ممکن ارسال و دریافت می شود. انتقال داده ها در دنیای امروز، یعنی اقتصاد دیجیتال، یعنی ارزهای دیجیتال، یعنی برگزاری جلسات آنلاین با شرکت کنندگان در چندین قاره، به عنوان مثال. روشی جدید برای کار و زندگی در دنیای امروز، برای هر چیزی یک وب سایت وجود دارد. افراد اطلاعاتی را برای ذخیره در وب سایت ها می دهند و در آنها ثبت نام می کنند. آنجا سفارش ثبت می کنند. بعدی وب سایت آنها اطلاعات (داده ها) را ارائه می دهد..

بنابراین می‌توان به گونه‌ای دیگر به وب‌سایت‌ها نگاه کرد: وب‌سایت‌ها از همه مهم‌تر هستند حد واسط انتقال داده ها در زمان ماست. اگر به هر دلیلی کاربر نتواند داده های درخواستی را از وب سایت دریافت کند یا داده های درخواستی را وارد کند. انتقال داده ها قطع می شود.

انتقال داده ها و شبکه های کامپیوتری

بنابراین این انتقال داده دقیقاً به چه معناست؟ به زبان بسیار ساده و به همین ترتیب ecomputernotes.com آن را تعیین کرده است

ارتباط داده به تبادل داده بین منبع و گیرنده از طریق نوعی رسانه انتقال مانند کابل اشاره دارد.

انتقال داده به تبادل اطلاعات بین فرستنده (منبع) و گیرنده از طریق یک رسانه انتقال مانند کابل (سیم) اشاره دارد.

بنابراین انتقال داده از 2 طرف (فرستنده و گیرنده)، رسانه انتقال (مانند امواج کابلی یا رادیویی) که داده ها را از فرستنده به گیرنده منتقل می کند و پروتکل انتقال داده (یعنی مجموعه قوانین و استانداردهایی که انتقال صحیح، کامل و ایمن داده ها را تضمین می کند).

انواع و روش های انتقال داده

انتقال داده همانطور که از مثال های ذکر شده مشخص است دارای 2 نوع است:

  • ارتباط داده آنالوگ: در این نوع داده ها از طریق سیگنال های آنالوگ و از طریق کانال های ارتباطی (مانند تلفن، رادیو و تلویزیون) منتقل می شود.
  • ارتباط داده های دیجیتال: با این نوع داده، به سیگنال های دیجیتال تبدیل می شود، یعنی. صفر و یک و از طریق کانال های ارتباطی (مانند شبکه های کامپیوتری، اینترنت و تلفن همراه) منتقل می شوند.

همچنین انتقال اطلاعات در یکی از حالت های زیر قابل انجام است:

  • یک طرفه (حالت ساده) مانند رادیویی که فقط فرستنده می تواند اطلاعات را منتقل کند،
  • حالت نیمه دوبلکس مانند بی سیم (واکی تاکی)، که در آن تبادل داده ها دو طرفه است، اما همزمان نیست.
  • حالت دوبلکس کامل مانند تماس ویدیویی واتس اپ یا اسکایپ که در آن تبادل داده ها دو طرفه و همزمان است.

انتقال اطلاعات دیجیتال کامل ترین و سریع ترین نوع و حالت بسیاری از انتقال داده های دیجیتال از طریق شبکه های کامپیوتری امکان پذیر است. هنگامی که چندین دستگاه با این هدف به یکدیگر متصل هستند یک شبکه کامپیوتری برای تبادل داده بین آنها ساخته شد. و این دقیقاً همان کاری است که اینترنت انجام می دهد: ایجاد یک شبکه عظیم از رایانه های متصل به هم در سراسر جهان که می توانند به طور همزمان و سریعارسال و دریافت انواع داده ها به یکدیگر.

طراحی وب سایت ارتباطات داده

انتقال داده های دیجیتال و شبکه های کامپیوتری این امکان را برای مشاغل و افراد فراهم کرده است تا منابع و اطلاعات مختلف را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. در جهان امروزمشارکت و همچنین تعامل بین مردم و کسب و کار کسب و کار از طریق شبکه های کامپیوتری و اینترنت انجام می شود. این همکاری، تعامل و تجارت در بین وب سایت ها، برنامه ها و نرم افزارها اتفاق می افتد. بنابراین وب سایت ها یکی از اجزای انتقال داده های دیجیتال و شبکه های کامپیوتری هستند.

یک طراح وب در هنگام طراحی هر نوع وب سایتی باید به این نکته توجه کند که در حال طراحی است این ابزاری برای تبادل داده بین چندین طرف (مصرف کنندگان و مشاغل / مصرف کنندگان بین خود / مصرف کنندگان و مشاغل و بانک ها) است. بنابراین یک طراح وب سایت باید مطمئن شود که سایتی را طراحی کرده است که کاربران بتوانند به راحتی اطلاعات مورد نظر خود را پیدا کرده و داده های مورد نظر خود را وارد کنند. علاوه بر این، باید داده های کاربر وجود داشته باشد امنیت ذخیره و منتقل شود.

یک طراح وب چه نکاتی را باید در طراحی و توسعه وب سایت رعایت کند تا اطمینان حاصل شود که سایت کاملاً مناسب تبادل اطلاعات است؟

1. وب سایت و انتقال داده ها باید امن باشد

طراح وب سایت باید بر اساس نوع وب سایت ما از پروتکل ها و فناوری های لازم برای اطمینان از امنیت انتقال داده ها و وب سایت استفاده می کنیم. اگر وب سایت فروشگاهی است، پروتکل انتقال داده اجباری است HTTPS همچنین، اگر یک وب سایت وردپرسی است، باید نکات مهم برای ایمن سازی وب سایت های وردپرسی نیز نظارت شود.

2. کاربر باید به سرعت داده ها را در وب سایت پیدا کند

وب سایت باید به صورت کاربردی طراحی شود. یعنی اگر کاربر قرار است فرمی را پر کند سریعاً آن را در وب سایت پیدا کند. همچنین فرم باید به گونه ای طراحی شود که کاربر به راحتی آن را بفهمد و سریع و بدون زحمت آن را پر کند. به همین دلیل است که طراحان وب سایت باید به اطلاعات احترام بگذارند اصول سلسله مراتب بصری پیشنهاد برای کاربران وب سایت. در این صورت کاربر می تواند اطلاعات مهم سریع پیداش کن

به جز آن، متون راهنما کوتاه (یا متون تجربه کاربر / نوشتن تجربه کاربری) آنها باید به روشی ابتدایی، واضح و ساده نوشته شوند تا کاربران بتوانند در یک نگاه متوجه شوند که باید چه کاری انجام دهند و چه اقداماتی را برای انجام کاری خاص در وب سایت باید انجام دهند. کاربر باید همراه وب سایت باشد اثر متقابل بنابراین می تواند از آن استفاده کند و داده های مورد نظر خود را ارسال و دریافت کند. هر چیزی که این تعامل را دشوار، وقت گیر یا مخل کند. این امر تبادل اطلاعات را مختل کرده است.


اگر می خواهید در مورد اهمیت متون برای تجربه کاربر در محصولات دیجیتال بیشتر بدانید،نقش کلیدی UX Writing در طراحی محصول دیجیتالخواندن ”


3. دریافت و انتقال داده ها از وب سایت باید سریع و کامل انجام شود

تصور کنید در حال ورود به یک وب سایت فروشگاهی هستید. خیلی راحت و سریع محصول مورد نظر را پیدا خواهید کرد. اما تصویر محصول باز نمی شود یا خیلی دیر باز می شود. صفحه ثبت سفارش و پرداخت یکسان است. این بدان معنی است که تکمیل فرآیند خرید کند می شود. در نهایت، ممکن است نتوانید پرداخت را تکمیل کنید. وب سایت (دریافت و انتقال داده ها) باید سریع باشد. سرعت پایین سایت و وقفه در بارگذاری یا دریافت داده ها تأثیر منفی بر تعامل کاربر دارد. به همین دلیل، طراحان و توسعه دهندگان وب از فناوری های مختلفی استفاده می کنند (به عنوان مثال AJAX) برای بهبود سرعت سایت استفاده می شود.

خلاصه و نتیجه گیری

1. تجارت الکترونیک، آموزش آنلاین و مجازی و تماس تصویری با انتقال داده های دیجیتال و شبکه های کامپیوتری امکان پذیر می شود.

2. طراح وب سایت باید به این نکته توجه داشته باشد که در تمام مراحل طراحی و توسعه وب در حال ایجاد ابزار انتقال داده است.

3. یک کاربر با وب سایت برای انتقال داده مورد نیاز است تعامل رضایت بخش و مفید چه چیزی این تعامل را رضایت بخش می کند طراحی UI و طراحی تجربه کاربری خوب.

4. طراحان وب باید جاری و از جدیدترین فناوری ها و فناوری هایی که باعث بهبود سرعت و امنیت سایت و در نتیجه انتقال داده ها می شود، آگاه باشید. در تحصیلات طرح سایت جامع تمامی نکات لازم برای طراحی و ساخت یک وب سایت سریع و ایمن و همچنین حوزه های مرتبط با وب (یعنی طراحی UI و طراحی UX) آموزش داده شده است.


دوره غیر حضوری طراحی و برنامه نویسی وب سایت

آموزش طراحی سایت به صورت تخصصی و کاربردی با وردپرس

امروزه اگر به هر زمینه ای توجه کنیم متوجه ظهور اینترنت و تاثیر آن خواهیم شد. تعداد زیادی کسب و کار موفق در اینترنت ایجاد شده است یکی از پایه های اصلی این کسب و کارها داشتن یک وب سایت موثر و کارآمد است. اگر کسب و کارها نمی توانند در اسرع وقت آنلاین شوند قطعا شکست خواهند خورد در نتیجه امروزه داشتن وب سایت یکی از نیازهای اساسی هر کسب و کار و فعالیتی است. شما دو انتخاب دارید، یا طراحی وب سایت خود را به دست دیگران بسپارید یا وب سایت مورد علاقه خود را با توجه به نیاز خود طراحی و آماده کنید.

اکنون زمان ورود به این دنیای جدید است. گام به گام وب سایت را بشناسید و نحوه طراحی وب سایت را بیاموزید. حتی بیشتر یاد بگیرید که چگونه به عنوان یک متخصص طراحی سایت حرفه ای در بازار کار کنید و از درآمد بالای این حرفه بهره ببرید.

ادامه دارد…


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *