هنگام برنامه ریزی برای طراحی وب سایت، ممکن است اصطلاحات طراحی وب سایت استاتیک و طراحی وب سایت پویا را بشنوید. این دو مفاهیم اساسی در طراحی وب سایت هستند و دانستن آنها مطمئناً به شما کمک می کند تا تصمیمات بهتری در مورد بهترین راه برای ساخت وب سایت خود بگیرید. به همین دلیل تصمیم گرفتیم این دو روش را به طور کامل به شما معرفی کنیم و تفاوت آنها را روشن کنیم.

در زیر هر یک از این دو روش را به طور کامل و به زبان ساده توضیح می دهیم و مزایا و معایب آنها را بررسی می کنیم.

وب سایت استاتیک چیست؟

ابتدا بیایید ببینیم یک وب سایت استاتیک چیست. زمانی که برای خود سایتی ایجاد می کنید، آن سایت باید ظاهر خاصی داشته باشد که به آن قالب وب سایت می گوییم. محتوای شما که شامل متن، تصاویر، فایل‌ها و غیره می‌شود، در این قالب قرار می‌گیرد. با طراحی وب سایت استاتیک، همه چیز به همین جا ختم می شود. یعنی کار شما پس از طراحی قالب و قرار دادن محتوا کامل شده است.

زمانی که یک سایت ثابت است، تمام قسمت های آن با دست طراحی شده و مستقل از یکدیگر کار می کنند. یعنی هر تغییری که می خواهید در وب سایت خود ایجاد کنید باید به صورت دستی با تغییر ظاهر آن را انجام دهید و راه دیگری ندارید. در واقع وب سایت شما هسته ندارد و فقط یک پوسته است. در ضمن با طراحی وب سایت پویا، شما یک پنل یا محیط کنترلی دارید که امکان تغییر بخش های مختلف را به شما می دهد. و سایر قسمت های سایت شما نیز با هر تغییر تنظیم می شود. (در بخش بعدی بیشتر در این مورد صحبت خواهیم کرد.)

در واقع، مکان های ساکن را می توان به مجسمه ها تشبیه کرد. زیرا پس از ساخته شدن، تغییر آن چندان آسان نیست.

مزایا و معایب سایت های استاتیک

طراحی اولیه سایت های استاتیک هزینه و زمان زیادی نمی گیرد.
تغییرات در یک وب سایت ثابت در آینده برای شما بسیار گران تمام خواهد شد. زیرا هر تغییر کوچکی باید در هر صفحه از سایت اعمال شود و برای هر تغییر باید هزینه طراح را پرداخت کنید.

در یک سایت ثابت، گزینه های زیادی نخواهید داشت.

به طور کلی استفاده از سایت های ثابت را توصیه نمی کنیم. مگر اینکه قصد ایجاد سایتی را داشته باشید که در آینده تغییری نکند و به همان شکل باقی بماند.

وب سایت پویا چیست؟

حالا بریم سراغ سوال دوم و ببینیم منظور از وب سایت پویا چیه. البته اگر تا به حال با ما بوده باشید، احتمالاً می توانید معنای کلمه پویا (فارسی پویا) را در طراحی سایت حدس بزنید.

در وب سایت های پویا، کار یک طراح وب فقط طراحی پوسته برای شما نیست. همچنین باید از یک هسته برای سایت شما استفاده کند. برای این منظور می تواند از سیستم های مختلف مدیریت سایت استفاده کند که یکی از آنها طراحی سایت محمد جانبلاغی است.

وظیفه این سیستم این است که قسمت های مختلف پوسته شما را به هم متصل کرده و ساختاری هماهنگ برای شما ایجاد کند. به این ترتیب، هنگامی که یک قسمت از وب سایت خود را تغییر می دهید، بقیه نیز مطابق با آن تغییر می کنند.

سایت های پویا را می توان با روبات ها مقایسه کرد. درست مانند یک ربات، شکل و حالت سایت های پویا را می توان به راحتی تغییر داد و مطابق با نیاز شما شکل داد.

مزایا و معایب طراحی وب پویا

ایجاد یک سایت داینامیک هزینه و زمان بیشتری برای شما خواهد داشت.

وقتی یک سایت پویا باشد، تمام قسمت های آن با هم هماهنگ می شوند. به عنوان مثال، اگر مقاله ای را در سایت خود منتشر کنید، آن مقاله به طور خودکار در صفحه اول قرار می گیرد. نمونه دیگر از قابلیت های طراحی وب پویا، امکان ایجاد سیستم عضویت است.

سایت های داینامیک کنترل پنل قدرتمندی را در اختیار شما قرار می دهند که به شما امکان می دهد تغییرات دلخواه را با سهولت بیشتری در وب سایت ایجاد کنید.

سایت استاتیک یا پویا؟

حال که با مفاهیم پویا و ایستا در طراحی سایت آشنا شدیم، اجازه دهید یک نتیجه کلی از بحث خود بگیریم.

اگر فقط قصد طراحی یک صفحه را دارید و نمی خواهید در آینده آن را توسعه دهید، ممکن است انتخاب یک طرح ثابت غیر منطقی نباشد.

اما در کل پیشنهاد ما به شما همیشه طراحی سایت پویا است. زیرا یک سایت پویا به شما این امکان را می دهد که به راحتی ویرایش ها را توسعه و پیاده سازی کنید. چیزی که هرگز در طراحی وب سایت ایستا نخواهید داشت.

اما چگونه می توان یک سایت داینامیک ساخت؟

سایت ساز و طراحی سایت محمد جانبلاغی تمامی امکانات مورد نیاز برای ایجاد یک سایت قدرتمند و پویا (با قیمت مناسب) را در اختیار شما قرار می دهد. بنابراین پیشنهاد بهترین شرکت در زمینه طراحی سایت کدام است؟ می کنیم در صورتی که قصد طراحی سایت را دارید به صفحه بسته ها و هزینه های ساخت وب سایت با محمد جانبلاغی مراجعه کنید.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *