28 مرداد 1402 ساعت 20:55

آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد میزان انصراف متقاضیان خرید خودرو از سامانه یکپارچه افزایش یافته است؛ اما چرا متقاضیان انصراف می‌دهند؟

مهدی تقدسی، مدیر سامانه جامع یکپارچه خودرو به‌تازگی آخرین آمارهای مربوط به فرایند تکمیل وجه توسط متقاضیان مرحله دوم ثبت نام در سامانه یکپارچه خودرو را منتشر کرد که نشان می‌دهد در مجموع از 210 هزار نفری که در این سامانه برای خرید خودروهای داخلی ثبت نام کرده بودند، فقط 140 هزار نفر فرایند تکمیل وجه را انجام دادند.

همچنین طبق آمار، وضعیت خودروهای خارجی مونتاژی بدتر از خودروهای داخلی است؛ چرا که طبق اعلام مدیر سامانه جامع یکپارچه خودرو در مجموع فقط 10 درصد از متقاضیان فرایند تکمیل وجه را انجام دادند و 90 درصد مابقی از خرید این خودروها منصرف شدند.

دلیل انصراف متقاضیان خرید خودرو از سامانه یکپارچه

سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران گفت بسیاری از سرمایه‌گذاران در بازار خودرو که به‌دلیل فاصله قیمت کارخانه و بازار خودروها به ثبت نام در سامانه یکپارچه فروش خودرو ترغیب شده بودند، پس از این‌که مشاهده کردند بین قیمت خودرو در کارخانه و بازار حدود 1 تا 2 درصد اختلاف وجود دارد و حتی قیمت بازار یک خودرو از کارخانه آن کمتر شده، تصمیم گرفتند که از خرید خودرو انصراف دهند.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران در ادامه بیان کرد هم‌اکنون در بازار کشور، معاملات به‌دلیل موضوع واردات خودرو در نقطه صفر قرار دارد و مردم نیز منتظرند تا آیین‌نامه و جزئیات واردات خودرو اعلام شود. از این رو خریدار و فروشنده در شرایط بلاتکلیفی قرار دارند و شروع واردات علاوه بر بازار خودرو باعث تعیین تکلیف خریدار و فروشنده خواهد شد.

از سایر دلایل افزایش انصراف از سامانه یکپارچه خوردو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جذاب نبودن تحویل خودرو با موعد تحویل سال 1403 آن هم با پرداخت مبلغ علی‌الحساب
  • کاهش قیمت نسبتا زیاد خودرو در نیمه اول 1402 و سخت بودن پیش‌بینی آینده بازار
  • بسیاری از مشتریان منتظر واردات خودروهای نو و کارکرده خارجی هستند
  • افزایش تولید 30 درصدی خودرو در 4 ماهه ابتدایی سال 1402 نسبت به مدت مشابه سال قبل
  • کاهش اختلاف قیمت خودروهای عرضه شده در سامانه با قیمت بازار

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *