سرمایه گذاران بازار سهام به طور مداوم در حال تحقیق در مورد بازار و کشف فرصت های سرمایه گذاری جدید هستند. طی دو سال گذشته شرکت ها و استارت آپ های فعال در حوزه هوش مصنوعی فرصت بی نظیری را برای فعالان بازار سرمایه فراهم کرده اند تا سرمایه گذاری سودآوری را تجربه کنند. انویدیا، آلفابت و مایکروسافت تنها چند نمونه از گروه‌هایی هستند که به لطف فعالیت‌های خود در زمینه هوش مصنوعی، به بالاترین ارزش سهام خود در سال‌های اخیر دست یافته‌اند.

اما افزایش ارزش سهام شرکت ها تنها به غول های بزرگ فناوری ختم نمی شود، بسیاری از استارت آپ ها نیز توانسته اند از هوش مصنوعی به عنوان سکوی پرتابی برای پیشرفت خود استفاده کنند. یکی از این استارت آپ ها Runway AI است که به عنوان یکی از پرچمداران فناوری متن به ویدئو شناخته می شود. این استارت آپ اخیراً توانسته با جذب 141 میلیون دلار سرمایه، ارزش خود را به 1.5 میلیارد دلار نزدیک کند و به یکی از با ارزش ترین سهام در نزد سرمایه گذاران تبدیل شود.

تبدیل متن به تصویر؛ برای مصرف کنندگان و سرمایه گذاران جذاب است

خیلی زود، مدل‌های تبدیل متن به تصویر مانند DALL.E 2 و Midjorney منتشر شدند. اما در همین مدت کوتاه، مخاطبین بی شماری جذب این ابزارها شده اند و از آن ها در زندگی شخصی و کاری خود استفاده می کنند. این فناوری به قدری جدید و پیشرفته بود که هیچ کس تصور نمی کرد در مدت زمان کوتاهی به فناوری تبدیل ویدیو با استفاده از دستورات متنی دست پیدا کنیم. اما طولی نکشید که استارت آپ هایی مانند Runway این را به واقعیت تبدیل کردند.

دیری نگذشت که توجه شرکت های بزرگی مانند گوگل و انویدیا به این استارت آپ جلب شد و هر کدام با تزریق سرمایه سعی کردند سهم بیشتری از Runway را به خود اختصاص دهند. این استارت آپ مستقر در نیویورک که در سال 2018 راه اندازی شد، در طول فعالیت خود توانسته بیش از 237 میلیون دلار سرمایه جذب کند.

کریس والنزوئلا، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل Runway، در مصاحبه ای گفت: “این بودجه اخیر به ما کمک می کند تا تحقیقات خود را در مورد مدل های متن به تصویر گسترش دهیم. بهبود پایداری و کنترل پذیری در تولید مدل هدف اصلی ما است و ما در تلاش هستیم تا با جدیدترین محصول این شرکت به نام Runway ML Gen-2 ویدئوهای کوتاه و بی صدا در پاسخ به ورودی متن تولید کنیم.

جنسن هوانگ، مدیرعامل انویدیا، از Runway به عنوان یک تغییر بزرگ در زمینه تولید محتوا و خلق روایت هایی یاد می کند که می توان از آنها برای خلق ایده های نوآورانه استفاده کرد.

افزایش سهم در مجموعه های فعال در حوزه هوش مصنوعی به این استارت آپ ختم نمی شود. در چند ماه گذشته، شرکت Inflection، شرکتی که بیشتر به خاطر چت بات Pi خود شناخته می شود، ارزش خیره کننده 1.3 میلیارد دلاری داشت و انتظار می رود در ماه ها و سال های آینده به 4 میلیارد دلار برسد. در حال حاضر هوش مصنوعی فرصت خوبی برای کسب سود در اختیار سرمایه گذاران قرار داده است. فرصتی که به نظر نمی رسد فعالان بازار سهام از آن غافل شوند.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *