آیفون 15 و گلکسی اس 24 در ماه های آینده رونمایی می شوند اما این روزها بزرگترین انتقاد به گوشی های هوشمند این است که فرم آن ها وارد دوره رکود نسبی شده است و از طرفی عرضه گوشی های پرچمدار هر سال در حال کاهش است. . حال سوالی که پیش می آید این است که چرا؟

در پاسخ به این سوال، ممکن است برخی بگویند که به اوج آنچه از یک گوشی هوشمند ایده آل می توان انتظار داشت، رسیده است. در واقع، به نظر می رسد جایی برای پیشرفت های معنادار در گوشی های هوشمند وجود ندارد.

بنابراین ما به نقطه ای رسیده ایم که از یک صفحه نمایش لبه به لبه با حاشیه های بسیار نازک، طراحی شیک و سخت افزار داخلی قدرتمند، چیزی بیش از یک گوشی هوشمند می خواهیم. در اینجا ما در مورد این صحبت خواهیم کرد که چرا باید از عوامل فعلی گوشی های هوشمند انتظار بیشتری داشته باشیم، با آیفون 15 و گلکسی اس 24 در سال جاری و همه انتظار دارند این تلفن ها چیز متفاوتی ارائه دهند.

هدف از گوشی های پرچمدار امروزی چیست؟

گوشی‌های هوشمند بدون شک یکی از مهم‌ترین فناوری‌هایی هستند که افراد می‌توانند در زندگی خود به آن‌ها اعتماد کنند. گوشی‌های هوشمند یک کاربرد ندارند، اما می‌توانند برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار گیرند. اما نکته اینجاست که آنها در هیچ بخشی کامل نیستند. مشکل اصلی گوشی‌های هوشمند و به‌ویژه مدل‌های پرچم‌دار در اینجا نهفته است: آنها می‌خواهند این تصور را ایجاد کنند که همه چیز را عالی انجام می‌دهند و این توهم را ایجاد می‌کنند که در همه چیز موفق هستند. در واقع می توان گفت که این نظر اکثر سازندگان گوشی های هوشمند است.

اما واقعیت این است که هر گوشی هوشمندی، صرف نظر از قیمتش، دارای ایراداتی است و هیچ گوشی هوشمندی 100% کامل نیست. بنابراین کاربران سعی می کنند این نقص ها را به عنوان چیزی عادی بپذیرند.

با این حال، هیچ چیز غیرعادی در مورد شکستن تلفن در یک قطره وجود ندارد. این در واقع یک انتخاب آگاهانه توسط سازنده برای مراقبت از دوام تلفن است. این چیزی است که به اندازه سخت افزار گوشی اهمیت دارد و باید بگوییم که ساخت یک گوشی قوی و بادوام نیاز به فناوری پیشرفته چندانی ندارد.

در مورد عمر باتری هم همینطور. امروزه، سازندگان گوشی‌های هوشمند تا حد زیادی به این نتیجه رسیده‌اند که عمر باتری خوب را باید بر حسب ساعت اندازه‌گیری کرد، نه روز. بنابراین با وجود اینکه امکان طراحی گوشی هوشمند با عمر باتری یک هفته وجود دارد، هیچ شرکتی این کار را انجام نمی دهد. چرا؟

طراحی تلفن: آنچه تولیدکنندگان به آن اهمیت می دهند

به طور کلی، گوشی‌های هوشمند در حالت توقف هستند و دلیل اصلی آن این است که سازندگان تصمیم گرفته‌اند تنها پارامترهایی را که برایشان مهم است، بهبود بخشند، در حالی که بقیه موارد را نادیده می‌گیرند. اینجاست که مفهوم کاهش بازدهی مطرح می شود.

به عبارت ساده، افزایش مصرف چیزی منجر به کاهش رضایت نسبی از آن می شود. به عنوان مثال، اگر تشنه باشید و یک لیوان آب بنوشید، از رفع تشنگی بیشتر ارضا می شوید. اما پس از اولین لیوان، با هر جرعه، لذت کمتری را تجربه خواهید کرد. بنابراین از لیوان سوم یا چهارم احساس لذت نخواهید کرد.

این اتفاق در طراحی اکثر گوشی های هوشمند رخ داده است. بله، این گوشی‌ها عملکرد فوق‌العاده‌ای دارند و اعداد گیگاهرتزی آن‌ها واقعا خیره‌کننده است، اما سوال اینجاست که یک کاربر معمولی واقعاً به چه مقدار از یک تراشه فوق‌العاده قدرتمند نیاز دارد؟ آیا عمر باتری آنقدر بی اهمیت است که چند نانوثانیه سرعت را قربانی کنیم؟

خوشبختانه، به نظر می رسد که فلسفه “بزرگتر، بهتر” در برخی از جنبه های طراحی گوشی های هوشمند کنار گذاشته شده است. اما با این وجود می بینیم که از بسیاری جهات این فلسفه هنوز پابرجاست و علاقه به تعداد زیاد هنوز زنده است. بد نیست بدانید که اپل در سال‌های اخیر وسواس زیادی به ساخت گوشی‌های خود بدون توجه به سایر جنبه‌های طراحی داشته است. اما در نهایت منجر به آیفون 6 و یکی از بزرگترین رسوایی های تاریخ گوشی های هوشمند، Bendgate شد.

البته اپل به اشتباه خود پی برد و بلافاصله شروع به استفاده از مواد قوی تری در گوشی های خود کرد تا نگرانی های موجود در مورد دوام گوشی های خود را برطرف کند. اکنون به نقطه ای رسیده است که اپل رویکرد کاملا متفاوتی را در پیش گرفته است، بنابراین آیفون 14 پرو سنگین تر و حجیم تر از نسل قبلی خود است. اپل در واقع تصمیم گرفت با کنار گذاشتن وسواس قبلی خود در مورد آیفون های نازک، به چیز دیگری دست یابد.

البته این بدان معنا نیست که یک گوشی باید شبیه آجر باشد، بلکه سازندگان می توانند حد وسطی در طراحی گوشی های خود پیدا کنند. با این حال، تلفن های پیشرو به چنین مسیری نمی روند.

طراحی تلفن: آنچه مشتریان می خواهند

آیا دوست دارید گوشی هوشمند شما 20 درصد انرژی کمتری داشته باشد، اما بتوانید در تمام طول روز بدون تخلیه باتری از آن استفاده کنید؟ آیا حاضرید کیفیت دوربین را فدای بیرون زدگی کمتر دوربین در پشت گوشی خود کنید؟ اینها سوالات مهمی هستند که هیچکس از خود نمی پرسد. بدتر از آن، هیچ سازنده ای به کاربر قدرت تصمیم گیری خود را نمی دهد.

شاید دلیل نارضایتی بسیاری از افراد از فرمول فعلی «تلفن کامل» و دلزدگی از طراحی فعلی گوشی هوشمند این باشد که بیشتر گوشی‌ها در یک دسته با هم رقابت می‌کنند. در بیشتر موارد، تنها تفاوت واقعی بین گوشی ها قیمت و شماره مشخصات آنهاست. بنابراین برای تغییر وضعیت فعلی باید اجازه دهیم طراحی گوشی های هوشمند بر اساس نظرات کاربران انجام شود نه آنچه شرکت های سازنده می خواهند.

این می تواند تا حدی مشکل رکود گوشی های هوشمند را حل کند. هنوز جنبه های زیادی وجود دارد که می توان آنها را بهبود بخشید و این فقط به ارتقای هسته های پردازنده و تعداد مگاپیکسل و غیره نیست.

بنابراین در پاسخ به این سوال که راه حل واقعی چیست؟ می توان گفت که با درک محدودیت های صنعت گوشی های هوشمند می توانیم پیشرفت واقعی داشته باشیم. تا زمانی که قوانین بازی تغییر نکند، طراحی گوشی هوشمند به تکرار ادامه خواهد داد.

منبع: PhoneArena


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *