15 مرداد 1402 ساعت 15:07

بسیاری از کاربران به رابط کاربری گوشی‌های شیائومی علاقه خاصی دارند. اما آیا کاستوم رام رابط کاربری MIUI برای نصب روی گوشی‌های غیر شیائومی وجود دارد؟

اگر شما هم مانند بسیاری از علاقه‌مندان به دنیای تکنولوژی، با کمی تغییر در نرم‌افزارها و سیستم عامل‌ها به وجد می‌آیید با این مطلب از گجت نیوز همراه باشید تا از جدید‌ترین ترفندها برای تجربه یک رابط کاربری جدید مطلع شوید.

یکی از سیستم‌عامل‌های محبوب در ده سال اخیر، رابط کاربری MIUI است که به طور توسط شرکت شیائومی توسعه داده شده و طی سال‌ها تلاش بی‌وقفه تولیدکنندگانش توسعه پیدا کرده است. این رابط کاربری با طراحی زیبا و دقیق که شامل ویژگی‌های متنوع و سفارشی شده است توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب کرده است.

کاستوم رام MIUI می‌تواند استفاده از رابط کاربری شیائومی را در گوشی‌های دیگر برندها ممکن می‌کند.

با اینکه رابط کاربری MIUI به طور رسمی و قانونی فقط برای گوشی‌ها و تبلت‌های شیائومی مورد استفاده قرار می‌گیرد، تعدادی از افراد توسعه‌دهنده رابط‌های کاربری در تلاش‌اند تا این سیستم عامل محبوب را روی تلفن‌های همراه دیگری غیر از شیائومی پیاده‌سازی کنند تا گستره وسیع‌تری از طرفداران و کاربران اندرویدی بتوانند از ویژگی‌های آن استفاده کنند. در این مقاله با دنیای رام‌های سفارشی شده MIUI و مزایا و معایبی که باید در راه رسیدن به این هدف بزرگ متوجه آنها باشیم، آشنا شوید.

رابط کاربری MIUI فقط برای گوشی‌های شیائومی است!

پیش از پرداختن به دنیای رام‌های کاستوم، بهتر است بدانید رابط کاربر می آی یو آی فقط و فقط برای گوشی‌های شیائومی توسعه داده شده و شما به صورت رسمی هیچ راهی برای رسیدن به این رابط کاربری در گوشی خود ندارید.

رابط کاربری MIUI فقط برای دستگاه‌های شیائومی طراحی شده است و تمام ایده برای ساخت این سیستم عامل هوشمند متعلق به شیائومی است؛ با توجه به این مورد، شرکت‌های شخص ثالثی که رسما فعالیت می‌کنند نمی‌توانند این رابط کاربری را بازطراحی کرده و برای گوشی‌های برندهای دیگر منتشر کنند. همچنین این رابط کاربری برای تلفن‌های همراه خود شیائومی بهینه‌سازی شده و در نتیجه احتمالا عملکرد این رابط کاربری در گوشی‌های دیگر برندها تعریفی نداشته باشد؛ البته عملکرد این رابط کاربری در گوشی‌های شیائومی هم بی‌ایراد نبود است!

برای نصب رابط کاربری شیائومی روی گوشی‌های دیگر باید سراغ رام‌های کاستوم بروید

اگر می‌خواهید کاستوم رام MIUI شیائومی را نصب کنید، پیش از هر چیز باید بدانید با چه چیزی طرف هستید!

شاید شما هم با بعضی از رام‌های سفارشی شده رابط‌های کاربری در دنیای تکنولوژی مواجه شده باشید. رام‌های سفارشی MIUI به نسخه‌های غیررسمی این رابط کاربری گفته می‌شود که برای استفاده بر روی گوشی‌های غیر از شیائومی سازگار یا اصلاح شده‌اند. بسیاری از توسعه دهندگان خلاق و با استعداد در کامیونیتی‌های مختلف سعی دارند به دلیل علاقه و کاربردی بودن رام‌های مختلف اندروید تمام وقت و انرژی خود را صرف این رام‌ها می‌کنند. اما هدف اصلی آنها از این تلاش‌ها چیست؟

بسیاری از کاربران نسبت به رام‌های کاستوم خوش‌بین نیستند و ایده‌ای که پشت نظر آن‌ها است کاملا منطقی به نظر می‌رسد. این رام‌ها به صورت کاملا رایگان برای دانلود منتشر می‌شوند و توسعه‌دهندگان به شکل مستقیم سودی از توسعه MIUI برای سایر گوشی‌های هوشمند دریافت نمی‌کنند. گفته می‌شود بسیاری از رام‌های کاستوم موجود در اینترنت ویروسی هستند و فقط برای دسترسی به اطلاعات کاربران و هک آن‌ها طراحی شده‌اند. به همین دلیل نصب رام کاستوم به تمام کاربران پیشنهاد نمی‌شود و بهتر است فقط کاربران حرفه‌ای سراغ این کار بروند.

پیش از پرداختن به ادامه این مطلب، بهتر است بدانید که ما به هیچ وجه نصب رام کاستوم MIUI شیائومی را پیشنهاد نمی‌کنیم! این رام‌ها با این که مزایای بسیاری دارند اما می‌توانند برای گوشی شما مشکل‌ساز شوند. اگر می‌خواهید بیشتر با این مشکلات آشنا شوید، بهتر است تا انتها با این مطلب گجت نیوز همراه بمانید.

مزایای استفاده از MIUI در گوشی های غیر شیائومی

حس خوب آشنایی: برای خیلی از کاربران رابط کاربری MIUI شیائومی که گاهی مجبور به خرید و استفاده از گوشی‌هایی غیر از شیائومی می‌شوند، استفاده از این رام‌های سفارشی غیررسمی می‌تواند حس راحتی و آشنایی را با سیستم عاملی که به آن عادت کرده بودند، تداعی کند؛ بنابرین اگر از یکی از گوشی‌های شیائومی به برندی دیگر مهاجرت کردید، احتمالا نصب کاستوم رام MIUI بهترین راه برای شما باشد.

رابطی پر از ویژگی‌های متنوع: ممکن است رابط کاربری MIUI به دلیل داشتن مجموعه‌ای وسیع از ویزگی‌های بسیار کاربردی، کاربران گوشی‌های غیر از شیائومی را وسوسه کند تا از رام‌های سفارشی آن برای دسترسی به ویژگی‌های انحصاری‌اش استفاده کنند.

برای نصب MIUI بهتر است سراغ وبسایت اصلی توسعه‌دهندگان بروید و از سایت‌های ایرانی فایل‌های کاستوم رام را دریافت نکنید.

طراحی کاملا منحصر به فرد: حتما شما هم از اطرافیان خود که از کاربران شیائومی هستند بارها شنیده‌اید که چقدر از طراحی راحت و منحصر به فرد MIUI تعریف می‌کنند. یکی از دلایلی که طرفداران شیائومی را شیفته این رابط کاربری کرده است طراحی ساده و منحصر به فرد و متمایز شده از دیگر رابط‌های کاربری اندرویدی است. ممکن است کاربران دیگر برندها از این فرصت و حس متفاوت بر روی گوشی‌هایشان به وجد بیایند. البته منتقدان نظری کاملا متفاوت از منحصر به فرد بودن این رابط کاربری دارند و بارها در نظرات خود بیان کرده‌اند که شیائومی برای ساخت رابط کاربری‌اش از سیستم عامل معروف iOS الهام گرفته است. زبان طراحی رابط کاربری این برند چینی در بسیاری از بخش‌ها یک کپی جذاب از iOS است.

نصب کاستوم رام MIUI پای خودتان؛ اما باید با این مشکلات کنار بیایید!

همان طور که پیش از این هم اشاره کرده بودیم، کاستوم رام‌های موجود معمولا توسط توسعه‌دهندگان غیررسمی منتشر می‌شوند و اعتماد کردن به آن‌ها کار آسانی نیست.

مسائل مربوط به ثبات و پایداری نرم افزاری

متاسفانه رام های سفارشی MIUI، که نسخه رسمی نیستند و از طرف کمپانی بروز و رفع باگ نمی‌شوند، سبب ایجاد مشکلات پایداری و باگ‌های نرم افزاری می‌شوند. این رام‌ها ممکن است مانند نسخه های رسمی MIUI شیائومی تحت آزمایش و بهینه‌سازی دقیق قرار نگیرند و امنیت تلفن همراه شما را به شدت پایین بیاورند.

پشتیبانی محدود از دستگاه

رام‌های سفارشی MIUI معمولا برای تلفن همراه‌های خاص که اغلب امنیت پایینی دارند و قابل شخصی سازی هستند توسعه داده می‌شوند و بسیاری از کاربران غیر شیائومی قادر به تجربه MIUI بر روی تلفن‌های همراه خود نخواهند بود.

عدم به روز رسانی رسمی

شیائومی به طور مرتب نسخه‌های رسمی MIUI خود را با هدف رفع اشکال،بهبود سطح امنیت و بهبود ویژگی‌هایش به روز می‌کند. رام‌های سفارشی ممکن است چنین به‌روزرسانی‌هایی را دریافت نکنند که این اتفاق منجر به آسیب‌پذیری‌های امنیتی و ویژگی‌های قدیمی می‌شود. در کنار این موضوع با توجه به این که معمولا یک نفر این رام‌ها را توسعه می‌دهد، حتی در صورت انتشار بروزرسانی نمی‌توان انتظار زیادی بابت پیشرفت رابط کاربری داشت.

باطل شدن گارانتی‌ دستگاه

باید بدانید که فلش کردن رام سفارشی در گوشی‌های غیر شیائومی می‌تواند منجر به باطل شدن گارانتی تلفن همراه شما شود، زیرا سازندگان معمولا از تغییرات نرم افزاری غیررسمی پشتیبانی نمی‌کنند. این عدم پشتیبانی ممکن است به شما ضرر بزرگی برساند و باعث شود سیستم عامل تلفن همراه شما به طور کل از روی موبایلتان پاک شود و دیگر نتوانید به اطلاعات داخل آن دسترسی داشته باشید.

سخن پایانی

رابط کاربری شیائومی جذابیت‌های بیشماری دارد و نزدیک‌ترین تجربه به iOS در سیستم عامل اندروید است.

رام‌های سفارشی MIUI برای کاربران گوشی‌های غیر شیائومی که تمایل دارند رابط کاربری محبوبشان یعنی MIUI شیائومی را در تلفن‌های همراه خود تجربه کنند، چشم انداز فریبنده‌ای را ارائه می‌دهند. در حالی که آن‌ها زمینه دسترسی به طراحی منحصر به فرد و مجموعه ویژگی‌های MIUI را فراهم می‌کنند، کاربران باید از مشکلات پایدار نبودن رابط کاربریشان، پشتیبانی محدود از دستگاه و چالش‌های به روز رسانی کاملا مطلع باشند.

نصب رام‌های سفارشی یا کاستوم غیرررسمی مستلزم بررسی دقیق، تحقیق و قبول کردن ریسک‌های پیش رو است. اگر این انتقال به درستی انجام شود، استفاده از MIUI در گوشی‌های غیر شیائومی می‌تواند تجربه دنیای جدیدی از سفارشی‌سازی نرم افزارها و امکانات را برای کاربران ایجاد کند؛ و اگر به درستی نصب و اجرا نشود برای صاحب تلفن همراه چالش برانگیز خواهد بود.

همیشه پیش از نصب کاستوم رام، به توسعه‌دهنده توجه کنید و سابقه او را به خوبی بررسی کنید. در فروم‌ها و وبسایت‌های ایرانی، معمولا خبری از به اشتراک‌گذاری تجربه استفاده از کاستوم رام‌ها نیست اما می‌توانید در فروم‌های خارجی یا پلتفرم‌هایی مانند ردیت، بیشتر درباره کاستوم رام‌های MIUI بخوانید.

آیا شما تجربه استفاده از رام شخصی‌سازی شده شیائومی در گوشی خود را دارید؟ پس از نصب مشکلی برای گوشی شما پیش آمد؟ در بخش نظرات با گجت نیوز همراه شوید و تجربه خود را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *