تغییر TTL دامنه در cPanel ازجمله راهکارهایی است که برای افزایش سرعت لود وب‌سایت روی مرورگر کاربر از آن استفاده می‌شود. با‌توجه‌به تأثیر این موضوع بر تجربه کاربر، در این مقاله از بلاگ پارس پک قصد داریم تا تغییر TTL دامنه در سی پنل را توضیح دهیم و درباره نحوه کارکرد TTL صحبت کنیم؛ پس تا پایان با ما همراه باشید.

تغییر TTL دامنه در cPanel چه کاربردی دارد؟

تغییر TTL دامنه در cPanel‌ باعث می‌شود تا مرورگر کاربر DNS وب‌سایت را برای مدتی معین در خود نگه دارد و در این مدت، برای لود وب‌سایت به ارتباط با سرورهای ICANN‌ نیازی نداشته باشد.

یکی از بهترین راهکارها به‌منظور ارتقای سرعت لود وب‌سایت برای کاربران، تغییر TTL‌دامنه در cPanel است.

TTL چیست؟

TTL مخفف Time to Live است و به مدت‌زمانی گفته می‌شود که داده یا Packet قبل از اینکه دور انداخته شود، در کامپیوتر کاربر باقی می‌ماند. معنای TTL‌ و کاربرد آن به زمینه‌ای بستگی دارد که از آن استفاده می‌شود. با‌توجه‌به اینکه در این مقاله قصد داریم نحوه تغییر TTL دامنه در cPanel‌ را شرح دهیم، بهتر است این اصطلاح را از همین منظر بررسی کنیم.

TTL تنظیمی برای سیستم نام دامنه (DNS) است که بر‌اساس آن، مدت‌زمانی که رکوردهای DNS‌ در حافظه کَش باقی خواهد ماند، تعیین می‌شود. تغییر زمان TTL‌ در سی پنل از این نظر اهمیت دارد که اگر تنظیمات DNS‌ از قبل در حافظه کش وجود داشته باشد، با وارد‌کردن آدرس وب‌سایت در دامنه، به‌جای اینکه مرورگر به اتصال به سرورهای ICANN‌ نیاز داشته باشد، DNS‌ را مستقیماً از روی Cache‌ مرورگر خواهد خواند و بدین‌ترتیب کاربر می‌تواند با سرعت بیشتری به وب‌سایت دسترسی داشته باشد.

چگونه TTL دامنه را در cPanel تغییر دهیم؟

برای تغییر مقدار TTL در cPanel، گام‌های زیر را به‌ترتیب طی کنید:

گام اول: انتخاب گزینه Zone Editor‌ از داشبورد cPanel

در اولین قدم برای تغییر Time to Live در سی پنل، به داشبورد مدیریتی خود در این کنترل پنل وارد شوید و سپس، گزینه Zone Editor‌ را انتخاب کنید. این گزینه در تصویر زیر نشان داده شده است.

آموزش تغییر Time to Live در سی پنل

گام دوم: انتخاب گزینه Manage برای تغییر TTL دامنه در cPanel

در صفحه جدیدی که برایتان باز می‌شود، گزینه Manage‌ را برای دامنه مدنظر خود انتخاب کنید. نحوه دسترسی به این گزینه نیز در تصویر زیر نشان داده شده است.

انتخاب گزینه Manage برای تغییر TTL دامنه در cPanel

گام سوم: تغییر TTL دامنه در cPanel‌ با استفاده از منو Manage

بعد از انتخاب گزینه Manage‌ در گام قبلی، تغییر TTL دامنه در cPanel را می‌توانید انجام دهید. توجه کنید که به‌صورت پیش‌فرض مقدار TTL‌ روی ۱۴,۴۰۰ ثانیه (۴ ساعت) تنظیم شده است.

طریقه تغییر TTL دامنه در سی پنل

با استفاده از گزینه Edit‌ در قسمت Action‌ هر‌یک از دامنه‌ها، تغییر زمان TTL در سی پنل را می‌توانید انجام دهید.

آموزش تغییر زمان TTL در سی پنل

بعد از وارد‌کردن اطلاعات موردنیاز، روی گزینه Save Records‌ کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شود.

برای آشنایی با آموزش تغییر نام دامنه در کنترل پنل سی پنل cPanel مقاله زیر را از دست ندهید.

تغییر دامنه در سی پنل

جمع‌بندی

تغییر TTL‌ دامنه در cPanel‌ یکی از کارهای مهمی است که می‌توانید انجام دهید تا کاربران با سرعت بیشتری به وب‌سایتتان دسترسی پیدا کنند. با انجام این کار، مرورگر به‌جای اتصال به سرورهای ICANN‌ برای دسترسی به DNS، اطلاعات را مستقیماً از Cache‌ مرورگر کاربر دریافت می‌کند. در این مطلب از بلاگ پارس پک، نحوه تغییر مقدار TTL‌ در cPanel‌ را به‌صورت تصویری و گام‌به‌گام شرح داده‌ایم.

سوالات متداول

۱. تغییر TTL دامنه در cPanel چه کاربردی دارد؟

تغییر دامنه در cPanel‌ راهکاری است که معمولاً از آن برای کاهش زمان لود وب‌سایت استفاده می‌شود.

۲. تغییر مقدار TTL‌ در cPanel چطور انجام می‌شود؟

برای تغییر مقدار TTL در cPanel، کافی است وارد داشبورد مدیریت سی پنل شوید و سپس گزینه Manage را برای دامنه مدنظرتان انتخاب کنید. سپس با استفاده از گزینه Edit، تغییر زمان TTL در سی پنل را می‌توانید انجام دهید.

منابع:bluecatnetworks
techtarget
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *